24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlu Olsun

Fetö/pdy Davası

15.08.2016 20:00 | Son Güncelleme: 15.08.2016 20:00

Isparta'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik operasyon kapsamında haklarında dava açılan ve aralarında eski Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Rektörü Prof. Dr. Hasan İbicioğlu ile bazı eski rektör yardımcılarının da bulunduğu 52'si tutuklu 130 sanığın yargılanmasına başlandı.

Isparta'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik operasyon kapsamında haklarında dava açılan ve aralarında eski Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Rektörü Prof. Dr. Hasan İbicioğlu ile bazı eski rektör yardımcılarının da bulunduğu 52'si tutuklu 130 sanığın yargılanmasına başlandı.

Isparta 1. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşma, sanık sayısının fazlalığı nedeniyle adliyenin konferans salonunda görüldü.

Duruşmaya aralarında eski SDÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan İbicoğlu, eski rektör yardımcıları Prof. Dr. Şakir Şahin, Prof. Dr. Süleyman Seydi, Prof. Dr. Talip Türcan, Prof. Dr. Hüseyin Akyıldız, eski Bilgi İşlem Dairesi Başkanı Halil Karakoç, Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi eski Başhekimi Prof. Dr. Tuğrul Sezer, iş adamları Bedri Ayhan, Alper Bayhan, Özcan Pınarcı, örgütün Isparta Bölge İmamı olduğu iddia edilen Osman Demirhan'ın aralarında bulunduğu 52 tutuklu sanık ile 64 tutuksuz sanık katıldı. Tutuksuz sanıklardan eski Isparta Valisi Memduh Oğuz ise duruşmaya gelmedi.

İddianamede, bir numaralı sanık olarak yer alan FETÖ elebaşısı Fetullah Gülen ile 7 sanık firari sanık yer alıyor.

Sanıkların kimlik tespitleri ve iddianamenin okunmasının ardından savunma yapan Osman Demirhan, üzerine atılı suçları okuduğunu, bunları kabul etmediğini söyledi.

Devlete 25 yıldır hizmet ettiğini dile getiren Demirhan, "PDY'nin içinde değilim. Kim içindeyse Allah onun belasını versin. Kim devlete ihanet içinde ise Allah onun da belasını versin. Kim ekmediğini yediğini, suyunu içtiğini kalkışma da bulunduysa Allah onun da belasını versin." dedi.

Isparta'ya oğlunun SDÜ'yü kazanmasının ardından geldiğini ve burada 8 yıl kaldığını anlatan Demirhan, bu zaman zarfı içerisinde FETÖ'nün darbe girişiminin ardından kapatılan Altınbaşak Eğitim Kurumları'nda yöneticilik yaptığını kaydetti.

İddianamede kendisinin Isparta İl İmamı olarak gösterildiğini aktaran Demirhan, kendisinin sadece söz konusu okulda yöneticilik yaptığını, imamlık nedir bilmediğini ileri sürdü.

Kendisine mesleğinden dolayı "hoca" denildiğini ve örgüt adına "himmet" adı altında para toplamadığını iddia eden Demirhan, "2011 rektörlük seçimlerinde Hasan İbicioğlu'nun seçilmesini sağlamak için öğretim üyelerinin içinde bulunduğu bir platform kurdurduğu" suçlamasını kabul etmediğini söyledi.

Mahkeme Heyeti Başkanı Mustafa Yazıcı'nın "neden çok sık yurtdışı ziyaretlerini yapıyorsun?" diye sorduğu Demirhan, "Gezmeyi severim. Ekonomik durumum iyi." şeklinde yanıt verdi.

Demirhan, gözaltına alınmadan önce gittiği Amerika ziyaretinin sebebinin sorulması üzerine de "Bir arkadaşımı ziyaret için gittim. Orada New York ve New Jersey'i gezdim." ifadesini kullandı.

Mahkeme Başkanı Yazıcı'nın, ABD'de FETÖ elebaşısı Fetullah Gülen ile görüşüp görüşmediği sorusuna ise "Hayır, oraya her giden onunla görüşmek zorunda mı?" yanıtını verdi.

Demirhan, mahkeme başkanının, iddianamede yer alan Amerika dönüşü Atatürk Havalimanında gözaltına alınması sırasıda valizlerden ele geçirilen takkelere ilişkin sorusu üzerine şunları söyledi:

"Ben bu takkeleri İstanbul'dan aldım. Kenya ve Somali'deki arkadaşlar takke bulmakta zorlandıklarından oraya gittiğimde bunları onlara veriyorum. Bu takkeleri Amerika'dan getirdiğim doğru değildir."

Kapatılan Altınbaşak Eğitim Kurumların'da muhasebeci olarak çalışan ve örgütün Isparta'daki "kasası" olmak suçlanan tutuklu sanıklardan Eşref Çoban da FETÖ'nün 15 Temmuz'da gerçekleştirdiği darbe girişimini kınayarak, böyle bir terör örgütüyle alakası olmadığını öne sürdü.

"Böyle bir terör örgütüne üye olmaktansa ölmeyi tercih ederim." diyen Çoban, kendisinin sadece ailesinin geçimini sağlamak için bu işe girdiğini, üzerine atılı suçları kabul etmediğini söyledi.

Mahkeme heyeti, Çoban'ın ifadesinin alınmasının ardından duruşmayı yarına erteledi.

Fetö/pdy Davası
Fetö/pdy Davası
Fetö/pdy Davası

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet

Haberler

title