Fetö'nün "Yasa Dışı Dinleme" Davasında 9 Yakalama Kararı

Fetö'nün "Yasa Dışı Dinleme" Davasında 9 Yakalama Kararı

10.11.2017 15:37 | Son Güncelleme: 10.11.2017 15:37
Fetö'nün

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) kapsamında eski emniyet müdürleri Ali Fuat Yılmazer ve Erol Demirhan'ın da aralarında bulunduğu 143 polisin yargılandığı "casusluk ve yasa dışı dinleme" davasında, duruşmaya gelmeyen ve kendilerine ulaşılamayan tutuksuz 14 sanık...

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) kapsamında eski emniyet müdürleri Ali Fuat Yılmazer ve Erol Demirhan'ın da aralarında bulunduğu 143 polisin yargılandığı "casusluk ve yasa dışı dinleme" davasında, duruşmaya gelmeyen ve kendilerine ulaşılamayan tutuksuz 14 sanık hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki 27. duruşmaya, eski Emniyet Müdürü Erol Demirhan'ın da aralarında bulunduğu 7 tutuklu sanık ile başka suçtan tutuklu 10 sanık katıldı.

Duruşmada savunmasını yapan tutuksuz 10 tutuksuz, sanık haklarındaki suçlamaları kabul etmeyerek, beraatlerini talep etti. Savunmaların ardından söz alan tutuklu sanıklar ise tahliye talebinde bulundu.

Taleplere ilişkin kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanıklar Hayati Başdağ, Ali Fuat Yılmazer, Erol Demirhan, İsmail Arslan, İsmail Tuncay, Veli Karlı, Hakan Emre, Mesut Kılıçarslan ve Osman Aksu'nun tutukluluk hallerinin devamına karar verdi.

Sanıklar Adem Kıpırtı, Metin Canbay, Hikmet Kopar, Muhammet Ali Iklı, Muhammed İkbal Kayaduman, Ramazan Orkun Altınışık, Şeref Bolat, Fatih Kıncır, Selahattin Ergin, Harun Aydın, Özgür Nikbay, Mehmet Yılmaz, Hasan Hüseyin Danacı ve Serkan Durmaz hakkında çıkarılan yakalama kararının infaz edilmesinin beklenilmesine hükmeden heyet, her türlü araştırmaya rağmen kendilerine ulaşılamayan ve davayı sonuçsuz bırakmak için kaçtığı anlaşılan sanıklar Mesut Yılmaz, Mehmet Emin Ayhan, İhsan Şirin, Sadettin Karataş, Şemsettin Dündar, Ömer Hüseyin Eroğlu, Onur Çiriş, Halil Karakuzulu ve Ahmet Tuğrul Nacar hakkında yakalama emri çıkarılmasına karar verdi.

Savunması alınmayan 11 tutuksuz sanık hakkında da bir sonraki duruşmaya zorla getirilme emri çıkarılmasına hükmeden heyet, savunma yapmayan sanıklara son kez süre vererek, savunma yapmadıkları takdirde soruşturma aşamasında alınan beyanları ile yetinileceğine ilişkin ihtar yapılmasını kararlaştırdı.

Heyet, duruşmanın 2 Ocak 2018'e ertelenmesine ve duruşmaların 3 ve 4 Ocak'ta da sürdürülmesine hükmetti.

İddianameden

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu savcılarından Okan Özsoy tarafından hazırlanan iddianamede, eski emniyet müdürleri Ali Fuat Yılmazer ve Erol Demirhan'ın da aralarında yer aldığı 143 polisin "cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılması talep ediliyor.

Sanık Yılmazer hakkında ayrıca "silahlı örgüt kurmak veya yönetmek veya üye olmak, siyasal veya askeri casusluk, resmi belgede sahtecilik, iftira, haberleşmenin gizliliğini ihlal, kişiler arasındaki konuşmaların dinlenmesi ve kayda alınması, özel hayatın gizliliğini ihlal, kişisel verilerin kaydedilmesi, verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme ve verileri yok etmek" suçlarından bin 924 yıla kadar hapis cezası talep edilen iddianamede, Erol Demirhan için de aynı suçlardan 5 bin 735 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

İddianamede, diğer 141 sanığın "resmi belgede sahtecilik, iftira, görevi kötüye kullanma, haberleşmenin gizliliğini ihlal, kişiler arasındaki konuşmaların dinlenmesi ve kayda alınması, özel hayatın gizliliğini ihlal, kişisel verilerin kaydedilmesi ve verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme" gibi suçlardan 35 yıldan 878 yıla kadar ayrı ayrı hapisle cezalandırılması öngörülüyor.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Fetö'nün "Yasa Dışı Dinleme" Davasında 9 Yakalama Kararı - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 24.9.2020 05:08:29. #1.15#
title