Google'ın Doodle'ı Fahrelnisa Zeid Kimdir? - Haberler
Haberi Paylaş

Google'ın Doodle'ı Fahrelnisa Zeid Kimdir?

Haberler.com - Haberler | Güncel
Google'ın Doodle'ı Fahrelnisa Zeid Kimdir?

Google bugün doodle'ında Fahrelnisa Zeid ile bizi karşıladı. Fahrelnisa Zeid'in 118. doğum günü sebebiyle Google'ın giriş sayfasında yer verilmesi üzerine merak konusu oldu. Peki, Fahrelnisa Zeid kimdir, eserleri nelerdir?

Google'ın bugün bizi bekleyen doodle'ı Fahrelnisa Zeid'in 118. doğum günü oldu. İnternet kullanıcıları bu giriş sayfasından sonra Fahrelnisa Zeid'i merak etti. İşte! Fahrelnisa Zeid hakkındakiler...

1901 yılında İstanbul'da dünyaya gelen Fahrelnisa Zeid, Kabaağaçlızade Mehmed Şakir Paşa'nın kızı, II. Abdülhamit devri sadrazamlarından Cevat Paşa'nın yeğeni ve Halikarnas Balıkçısı'nın kız kardeşidir. Zeid, soyadınıa Kral 1. Faysal'ın kardeşi ve dönemin Irak Büyükelçisi olan Emir Zeid'le evlendikten sahip oldu. Modern üslupta önemli bir ressam olarak tanındığı Fransa'da adını "Fahrelnisa" imlasıyla kullanmaya başladı. "Halikarnas Balıkçısı" adıyla tanınan yazar Cevat Şakir Kabaağaçlı'nın ve gravür sanatçısı Aliye Berger'in kardeşi; seramik sanatçısı Füreya Koral'ın teyzesi; ressam Nejat Devrim'in, tiyatrocu Şirin Devrim'in annesi olan Zeid,1901'de İstanbul'da, ailesinin Büyükada'daki köşkünde gözlerini açtı. Babası devlet adamı, asker ve tarihçi Kabaağaçlızade Mehmed Şakir Paşa; annesi Giritli Sare Hanım'dır. "Şakir Paşa ailesi" olarak anılan ve pek çok sanatçı yetiştirmiş olan bu ailenin ortanca kızıdır.

Fahrelnisa Zeid Kimdir?

14 yaşında resme başlayan sanatçı, işgal yıllarında Sanay-i Nefise'nin ilk kadın öğrencileri arasında yer aldı. İlk evliliğini, Sanay-i Nefise'ye başladığı 1920 yılında, yazar İzzet Melih Devrim ile yapan Zeid, eşi ile beraber Avrupa kentlerine seyahat etme, yazar ve entelektüellerle tanışma fırsatı elde etti. Bu evlilikten Nejat ve Şirin adında iki çocuğu dünyaya gelen Zeid, resim öğrenimini Paris'te Ranson Akademisi Stalbach Atölyesi'nde ve Türkiye'de Güzel Sanatlar Akademisi Namık İsmail Atölyesi'nde devam etti. İkinci evliliğini 1934 yılında, Irak'ın Ankara temsilcisi ve Irak Kralı I. Faysal'ın kardeşi olan Emir Zeid ile yaptı; bu evlilikten "Raad" adında bir oğlu dünyaya geldi. Diplomat olan eşinin görevi nedeniyle Türkiye'den ayrılan sanatçı, resim kariyerini Avrupa'nın çeşitli kentlerinde sürdürdü. İlk kişisel sergisini 1944 yılında İstanbul'da kendi evinde açan Zeid, bu ilk sergiyi Paris, Londra, New York, Brüksel gibi kentlerde açtığı onlarca sergi ile devam ettirdi.

Fahrelnisa Zeid Kimdir?

1970 yılında eşinin ölümünden sonra 1976'da, oğlu Raad'ın yaşadığı Ürdün Amman'a yerleşti. Bu kentte kendi adıyla anılan bir sanat enstitüsü de kuran sanatçı, son döneminde portreler üzerinde yoğunlaştı. Eserlerini son olarak 1988'de İstanbul'da, 1990'da Fransa ve Almanya'da sergileyen ressam, 5 Eylül 1991'de hayatını kaybetti. Amman'da El Rağdan Sarayı Kraliyet Mezarlığı'na defnedildi.

Fahrelnisa Zeid Kimdir?

Fahrelnissa Zeid, Towards a Storm, Amman Türk Sefiresinin Portresi, Soyut Kompozisyon, Cehennemim, Aliye Berger'in Portresi, Mevleviler, Kerbela, Yılanlı Kadın adlı eserlerin sahibidir.

Haberler.com - Son Dakika Haberleri
Haberi Kaydet
500
title