Eva Peron kimdir? Eva Peron neden öldü? Eva Peron'un anlatıldığı film nedir?

Eva Peron kimdir? Eva Peron neden öldü? Eva Peron'un anlatıldığı film nedir?

Eva Peron kimdir? Eva Peron neden öldü? Eva Peron'un anlatıldığı film nedir?
Haberler.com - Haberler | Gündem

Yaşamı ve yaptıklarıyla tarihe damga vurmuş isimlerden biri olan Eva Peron hakkında merak edilenleri sizler için derledik. Kırmızı Oda'da anlatılan ve hikayesi ile büyük ilgi toplayan Eva Peron hayat hikayesi nedir?

Hayat hikayesi ile birçok kişi tarafından merak edilen Eva Peron kimdir? Eva Peron, Arjantin için neden önemli? Eva Peron neden öldü? İşte "Arjantin Ulusunun Ruhani Lideri" Eva Peron'un hayatı...

EVE PERON KİMDİR?

María Eva Duarte de Perón (7 Mayıs 1919 - 26 Temmuz 1952), Arjantin Başkanı Juan Domingo Perón'un ikinci eşidir. Arjantin halkının çok sevdiği Perón, İspanyolca "Küçük Eva" anlamına gelen Evita lakabıyla bilinirdi.

Arjantin'in Los Toldos kentinde, beş çocuklu fakir bir ailenin en küçük çocuğu olarak dünyaya geldi. Babasını yedi yaşındayken kaybetti ve 14 yaşında aktris olmak için Buenos Aires'e gitti. Buenos Aires'te bir süre işsiz ve parasız kaldıktan sonra radyolarda çalışmaya başladı. Radyoda şovlar yaparak ve tiyatroda küçük rollerde oynayarak hayatını devam ettiren Evita, 1944 yılında Juan Domingo Peron ile tanıştı. Genç bir subay olan Juan Peron, 1943 yılında ülke yönetiminde önemli bir görev üstlendi. "Teniente Coronel" yani albay unvanlı Juan Domingo Peron, 1943 yılındaki askeri darbede rol oynayarak siyasete girdi. Çalışma Bakanı olarak hükümette yer aldı ve 'emekçi babası' olarak tanındı.

Eva Peron kimdir? Eva Peron neden öldü? Eva Peron'un anlatıldığı film nedir?

Düşük gelirli işçilerin durumlarını düzeltmeye yönelik çalışan Juan Domingo Peron, 1944 yılındaki darbenin ardından tutuklansa da Eva Peron ve arkadaşlarının işçileri yanlarına alarak başlattıkları grevler neticesinde serbest bırakıldı. Bundan çok kısa bir süre sonra da Eva ile Juan Peron evlendi. Juan Peron, 1946 tarihinde de Başbakan oldu, iki defa seçildi ve 1955 yılında yine bir askeri darbe ile ayrıldı. Birkaç darbe daha geçtikten sonra 1973 yılında Peron bir kere daha seçimle başa geldi, 1974 yılında ise öldü. Bu sefer Evita'nın ölümünden sonra evlendiği yeni eşi Isabel Peron başa geçti. 1976 yılında ise Isabel de hükümetle beraber düştü.

Evita, kocasının diktatörlüğü döneminde kadın hakları için çalıştı ve aktif anlamda siyasetin içinde yer almamasına karşılık, her zaman siyasetle ve halkla iç içe oldu. İşçi sendikalarının örgütlenmesinde önemli rol üstlendi ve 1947 yılında kadınların oy verme hakkı elde etmesini sağladı. Fakir halka yiyecek, para ve ilaç yardımında bulundu, çocuklar için de yardım kampanyaları düzenledi.

Eva Peron kimdir? Eva Peron neden öldü? Eva Peron'un anlatıldığı film nedir?

Juan Peron'un ikinci kez başkan seçilmesinden birkaç gün sonra Eva Peron, bir devlet töreni ile, "ulusun ruhani lideri" olarak adlandırıldı. Tedavisi için gittiği Amerika'da kemoterapi gördü. O dönemde çok yaygın olmayan bu tedavi şekli ilk defa bir Arjantin vatandaşına uygulanmaktaydı. Evita Peron, 26 Temmuz 1952'de 33 yaşında kanserden öldü. Peron'un iktidardan düşmesinden sonra gömüldüğü yerden çıkartılan cesedi 16 yıl saklandıktan sonra önce eşinin yanına, sonra da aile mezarlığına defnedildi. Hayatını anlatan "Evita müzikali yıllar sonra sahnelendi. Madonna daha sonra bu müzikalin beyaz perde uyarlamasında rol aldı. Eserin en önemli parçası "Don't Cry for me Argentina!"' (Benim İçin Ağlama Arjantin!) dir.

Eva Peron kimdir? Eva Peron neden öldü? Eva Peron'un anlatıldığı film nedir?

EVA PERON FİLM

Eva Peron: The True Story (1996) - IMDb 6,6

Evita (1996) IMDb 6.3

Haber Yorumları (4)
??DNNSBSBA A: İyiki böyle iyi kalpli insanlar yaşamış ve ?? kalbimizde yaşamaya devam edicek
YASE: böyle kadınların bu kadar izlenen bir dizi de geçmesi çok güzel
BURCU: teşekkürler. . .
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title