Eskişehir'de 46 Milyon YTL'lik Yeni Arıtma Tesisinin Protokolü İmzalandı

Eskişehir'de 46 Milyon YTL'lik Yeni Arıtma Tesisinin Protokolü İmzalandı

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, En Büyük Yatırımlardan Biri Olan 46 Milyon YTL'lik Yeni Arıtma Tesisi Projesini Bugün İmza Altına Aldıklarını Belirterek, "Yeni Arıtma Tesisinin 2009 Yılı Sonunda Hizmete Girmesiyle Alpu Ovası'nı Kurtarmış Olacağız" Dedi.

Eskişehir'de 46 Milyon YTL'lik Yeni Arıtma Tesisinin Protokolü İmzalandı

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, en büyük yatırımlardan biri olan 46 milyon YTL'lik yeni arıtma tesisi projesini bugün imza altına aldıklarını belirterek, "Yeni arıtma tesisinin 2009 yılı sonunda hizmete girmesiyle Alpu Ovası'nı kurtarmış olacağız" dedi.

Büyükşehir Belediyesi'nin yeni arıtma tesisi projesinin ihalesini, en düşük teklifi veren "PWT-Alke" adlı Alman Türk konsorsiyumu kazandı. Belediyenin tramvay projesinden sonra 24 milyon euro yatırımla (yaklaşık 46 milyon YTL) en büyük projesi olan yeni arıtma tesisi, 3 aylık projelendirme sürecinin ardından yaklaşık 24 ayda tamamlanacak. Proje çerçevesinde Alpu Yolu üzerine 60 bin metreküplük bahse konu yeni tesis inşa edilecek ve 75 bin metreküp kapasiteli mevcut tesis de ıslah edilecek. Çamurdan elektrik de üretecek olan tesis, enerjisinin yüzde 65'ini kendisi karşılayacak.

Sözkonusu projeyle ilgili Belediye Meclis Salonu'nda gerçekleştirilen protokol imza töreninde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, bugünün Eskişehir altyapı sistemi için tarihi bir gün olduğunu belirterek, "1999 yılında göreve geldiğimizde, kapasitesi Eskişehir nüfusuna yetmeyen bir arıtma tesisiyle karşı karşıya kaldık. Kucağımızda sadece yarıya yarıya çalışan bir tesis değil, bu tesisten kalan borçları da bulduk. Tesisin kapasitesini artırarak ıslah edilmesi ve hem de yeni bir tesis yapılması için Avrupa Yatırım Bankası'na projelerimizi sunduk. İncelemeler neticesinde kredi teklifimiz kabul edildi. Tabii, bu işler hemen olmuyor, uzun sürüyor. Hem Avrupa Yatırım Bankası, hem de Dünya Bankası kredi verirken önce kan ağlatıyor. Kredi verilmesinin ardından işleri çabuk bitirmek mümkün olabiliyor" diye konuştu.

Eskişehir'in en büyük meselelerinden birisi olan arıtma için en büyük yatırımlardan birisini yaptıklarını vurgulayan Büyükerşen, şunları söyledi:

"Bu arada kanalizasyon şebekesinin yapımına da devam ediyoruz. Belediyemizin en sağlıklı ve en büyük projelerinden bir tanesi olan bu yatırım, çok önemli. Bu tesisin hizmete girmesiyle Alpu Ovası'nı, Porsuk Çayı'na deşarj edilen atık sudan dolayı oluşan pis koku ve kirlilikten kurtarmış olacağız. Eskişehir'in evsel atıkları mesele olmaktan çıkacaktır. Arıtma tesisi, çamurdaki gazlardan elektrik enerjisi de üretecek. İşletme, yüzde 65 enerjisini bu yöntemle kendisi karşılayacak. Böylece, 2000 yılında verdiğim bir söz olan bu hususu da yerine getirmiş oluyorum." Başkan Yılmaz Büyükerşen, konuşmasında yüklenici firma temsilcilerine de seslenerek, "Çalışkan firmaların idare olarak hep yanındayız. 90 bahaneyle karşımıza çıkılırsa, o işi de koparırız. İşveren olarak acımasız olduğumu, benden kurtuluşlarının olmadığını bilmelerini isterim. 2009 yılı sonunda yeni tesisin bitirilmesini talimat olarak veriyorum" ifadelerini kullandı.

AK Parti İl Başkanı Murat Canözer'in eleştirisine de cevap veren Prof. Dr. Büyükerşen, "İhalelerimizin arkası yağmur gibi gelecek" şeklinde konuştu.

Büyükerşen, konuşmasının ardından PWT Türkiye Temsilcisi Bayram Albayrak, ALKE Proje Müdürü Mevlüt Gençaytekin, ALKE Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Kızıklı, ESKİ Genel Müdürü Garip Yıldırım ile birlikte anlaşma tutanağını imzaladı.

(OÖ) 11.03.2008 16:52 TSİ