Eskader Ödülleri Sahiplerini Buldu - Haberler
Haberi Paylaş

Eskader Ödülleri Sahiplerini Buldu

AA - Haberler | Kültür Sanat
Eskader Ödülleri Sahiplerini Buldu

Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği'nce (ESKADER) düzenlenen Kültür Sanat Ödülleri, sahiplerini buldu.

Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği'nce (ESKADER) düzenlenen Kültür Sanat Ödülleri, sahiplerini buldu.

Fatih Ali Emiri Kültür Merkezi'nde, Münip Utandı ve Fırat Kızıltuğ konseriyle başlayan törende, 28 dalda 30 ayrı kişi ve kurum ödül aldı.

Törende konuşan ESKADER Başkanı Şerif Aydemir, yeni bir medeniyet tasavvuru inşasına bu ödüllerle katkı sunmak istediklerini söyledi.

Aydemir, edebiyat, musiki, güzel sanatlar ve mimari alanlarında göz ve gönül dolduran eserleri ve gayretleri görmezden gelemeyeceklerini vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Zihnimizi, gönlümüzü, muhabbetimizi ve elimizi onlara uzatmak zorundaydık. Çünkü bu eserlerle yeni nesillerimiz kimlik ve şahsiyet kazanacaktır. Eskiden mermilerle geliyorlardı, şimdi kelimelerle geliyorlar. Bizim de yepyeni kelimelerimiz olmalı. Yeni bir medeniyet tasavvurumuz olacaksa o kudretli kelimelere muhtacız. İşte o kelimelerle ya yeni bir şey söyleyeceğiz ya da yeni bir biçimde söyleyeceğiz. Birazdan bazı sanatçı dostlarımızı sahneye davet edip, hep birlikte bu düşünceden hareketle ödül plaketlerini takdim edeceğiz."

Törende Prof. Dr. Salih Tuğ "Özel Ödül"e, Prof. Dr. Kemal Eraslan, Neyzen İlyas Çelikoğlu ve Emine Gürsoy Naskali de "Üstün Hizmet Ödülleri"ne değer görüldü.

Ahmet Efe, Sabri Koz, Ahmet Yaşar Ocak, Fatma Pekşen, Şemsettin Şeker, Prof. Dr. Muhittin Serin, Münip Utandı, Mustafa Fayda, Mahmut Erol Kılıç, Orhan Kurt, Said Coşar, Mustafa Özçelik, Şenol Koca, Mürsel Gündoğdu, İhsan Kabil, Nurettin Durman, Orhan Kurt, Toron Karacaoğlu, İhsan Süreyya Sırma, İlker Dere ve Cengiz Aydoğdu'ya ödüllerinin takdim edildiği törende, kurum olarak da Arapgir Postası, Ay Vakti dergisi, İnsan Yayınları, İBB Kütüphaneler ve Müzeler Müdürlüğü ile İBB Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı ödül aldı.

Ödül alan isimlerden tiyatro ve seslendirme sanatçısı Toron Karacaoğlu, "Tiyatro için doğmuşum, tiyatro için öleceğim. Yalnız bu sene oyunum yok. Çok üzgünüm. Zannediyorum sesim sizlere yabancı değil. Türk sinemasının jönlerini konuştum senelerce. Tiyatronun büyüklerini tanıdım, oynadım. Huzurlarınızda olmaya devam edeceğim. Halktan gelen, halka sunulur. Ben de sevgiyle, her şeyimle bütün bildiklerimi sunmaya devam edeceğim" şeklinde konuştu.

Tören, toplu fotoğraf çektirilmesinin ardından sona erdi.

AA - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500