Ermenistan'da 6 yıldan fazla esir tutulan iki Azerbaycanlı yaşadıklarını, "Cehenneme gittik geldik" diyerek anlattı

Ermenistan'da 6 yıldan fazla esir tutulan iki Azerbaycanlı yaşadıklarını, "Cehenneme gittik geldik" diyerek anlattı

Anadolu Ajansı / Resul Rehimov - Haberler | Güncel

Ermeniler tarafından 6 yıldan fazla esir tutulan iki Azerbaycanlı yaşadıklarını "Cehenneme gittik geldik" diyerek özetledi. Hapiste işkenceye maruz kaldıklarını belirten Esgerov, "Parmaklarımı kırdılar, kafama vurdular. Gün içerisinde sadece yarım saat hava almamıza izin veriliyordu. Elektrik vererek de işkence yaptılar" dedi.

Arkadaşları Hasan Hasanov'la 2014'te, doğup büyüdükleri köylerini görmek, akrabalarının mezarlarını ziyaret etmek için gittikleri Kelbecer'de Ermenilerce rehin alınan Esgerov ve Guliyev, Azerbaycan ve Ermenistan arasında Rusya'nın ara buluculuğunda 10 Kasım'da imzalanan bildiri gereği 14 Aralık'ta serbest bırakıldı.

HAYDAR ALİYEV'İN MEZARINI ZİYARET ETTİLER

Hastanedeki tedavi süreçlerinin ardından ailelerine kavuşan Esgerov ve Guliyev, Merhum Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'in mezarını ziyaret etti. Hem ailelerine kavuşmanın hem de işgal altındaki toprakların kurtarılmasının sevincini yaşayan Esgerov ve Guliyev, artık özgür olsalar da Ermenilerin katlettiği arkadaşları Hasanov'u ve hapishanelerde yaşadıkları işkenceleri unutamıyor.

ARKADAŞININ ŞEHİT EDİLDİĞİNİ SÖYLEDİ

Esgerov, tek suçunun doğduğu Kelbecer'i, akrabalarının mezarını ziyaret etmek olduğunu, orada daha önce hiçbir Ermeninin yaşamadığını söyledi. Tutuklanmadan önceki yıllarda da Kelbecer'i ziyaret ettiğini bildiren Esgerov son seferinde Ermenistan askerlerince fark edildiğini, orada cesur arkadaşı Hasanov'un şehit edildiğini bildirdi.

"GÜN İÇİNDE SADECE YARIM SAAT HAVA ALMAMIZA İZİN VERİLİYORDU"

Esgerov, çıkarıldığı sözde mahkemede kendisine ömür boyu hapis cezası verildiğini ve Hankendi'deki hapishanede tutulduğunu belirtti. Orada çeşitli işkenceler gördüğünü anlatan Esgerov, "Parmaklarımı kırdılar, kafama vurdular. Gün içerisinde sadece yarım saat hava almamıza izin veriliyordu. Tek kişilik hücrede kaldım. Fakat hiçbir zaman ümidimi kaybetmedim" dedi.

"BİR GÜN AZERBAYCAN ASKERİ GELECEK"

Esgerıv daha sonra, "Hem mahkemede hem de hapishanede hep dedim ki bir gün Azerbaycan askeri gelecek. Çünkü Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in Karabağ'ın işgal altında kalmasını kabullenmediğini biliyordum" ifadelerini kullandı.

"ELEKTRİK VEREREK İŞKENCE YAPTILAR"

Esgerov, Ermenilerin onu kameralar önüne çıkartarak Azerbaycan aleyhine konuşturmak istediklerini belirterek, "Hapishanede bana bir yıl yemek vermediler. 107 kiloydum rehin alındığımda. Bir yılda 55 kiloya indim. Elektrik vererek de işkence yaptılar" diye konuştu.

"OPERASYON BAŞLADIĞINI RADYODAN DUYDUM"

Azerbaycan ordusunun topraklarını kurtarmak için başlattığı operasyonu top seslerinden öğrendiğini ifade eden Esgerov, "Şuşa hapishanesindeydik. Bir radyomuz vardı. Oradan Azerbaycan ordusunun operasyon başlattığını duydum. Azerbaycan ordusu Şuşa'ya yaklaşınca bizi oradan çıkartıp Erivan'a götürdüler." bilgisini verdi.

"PKK MİLİTANLARININ SAVAŞMAYA GİTTİKLERİNİ ÖĞRENDİM"

Esperov, Ermenistan'ın savaşta teröristleri de kullandığını belirterek, "Şuşa hapishanesinde PKK militanlarını gördüm. Savaş başladığında onlar gittiler. Onların savaşmaya gittiklerini öğrendim." dedi.

"CEHENNEMİ GÖRDÜK GELDİK"

Esaret döneminde türlü işkenceler gördüklerini belirten Guliyev, "O hayat değildi. O yaşamak değildi. Cehennemi gördük geldik. Artık doğum günümü Bakü'ye döndüğüm 14 Aralık'ta kutlayacağım." dedi.

"SUBAYLARI DA HAPİSHANEDE YAŞAMAYA BAŞLAMIŞTI"

Savaşta hayatını kaybeden şehitlerin ruhları önünde eğildiğini, onların sayesinde bugün özgür olduğunu vurgulayan Guliyev, "Azerbaycan ordusu ilerledikçe Ermeniler ne yapacaklarını şaşırmıştı. Yüksek rütbeli subayları da hapishanede yaşamaya başlamıştı. Ora kale gibiydi. Can korkusu ile hapishanede saklanıyorlardı." diye konuştu.

Esgerov, Guliyev ve Hasanov 2014'te, Ermenistan'ın işgali altındaki Kelbecer'e gitmişti. Üç Azerbaycan vatandaşını fark eden Ermenistan askerleri, Hasanov'u öldürmüş, diğerlerini rehin almıştı. Hasanov'un cenazesi Azerbaycan'a üç ay sonra iade edilmiş, yargılanan Esgerov ömür boyu, Guliyev ise 22 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Esgerov ve Guliyev, Azerbaycan ve Ermenistan arasında imzalanan bildiri gereği esir ve rehinelerin takası kapsamında 14 Aralık'ta Azerbaycan'a iade edilmişti.

Ermenistan'da 6 yıldan fazla esir tutulan iki Azerbaycanlı yaşadıklarını, 'Cehenneme gittik geldik' diyerek anlattı

Kaynak: Anadolu Ajansı / Resul Rehimov

Haber Yorumları (4)
ABDULLAH: Azerbaycan ruslardan büyük kazık yemişti Reisin sayesinde kurtuldular Reis olmasaydı zafer olmazdı.
CERN: sizde aynısını onlara yapıyorsunuz ne farkınız var sanki
YURDUM İNSANI: Hepimiz ermeniyiz diyen içimizdeki hristiyan lara selam olsun dini bozuklar.
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Ermenistan'da 6 yıldan fazla esir tutulan iki Azerbaycanlı yaşadıklarını, "Cehenneme gittik geldik" diyerek anlattı - Haberler
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 13.4.2021 17:14:19. #1.15#
title