Emtia Gurusu Jim Rogers: "Altın Büyük Getiri Sağlayacak"

Dünyada "Emtia Gurusu" olarak tanınan yatırım ve finans uzmanı Jim Rogers, Türkiye'nin ticari dengesinde sorun yaratacak ciddi bir açık olduğuna işaret ederek, "Bu sorun para birimi ya da borsayla ilgili sıkıntılara neden olabilir" uyarısında...

Emtia Gurusu Jim Rogers:

Dünyada "Emtia Gurusu" olarak tanınan yatırım ve finans uzmanı Jim Rogers, Türkiye'nin ticari dengesinde sorun yaratacak ciddi bir açık olduğuna işaret ederek, "Bu sorun para birimi ya da borsayla ilgili sıkıntılara neden olabilir" uyarısında bulundu Tüm dünyada "Emtia Gurusu" olarak tanınan yatırım ve finans uzmanı Jim Rogers, Türkiye'nin ticari dengesinde sorun yaratacak ciddi bir açık olduğuna işaret ederek, "Bu sorun para birimi ya da borsayla ilgili sıkıntılara neden olabilir" uyarısında bulundu.

Emtia piyasalarına ilişkin öngörülerini de paylaşan Rogers, "Maden, altın, gümüş ve tarım büyük getiriler sağlayacak alanlar" dedi. Rogers, Garanti Masters Özel Bankacılık ve BBVA International Private Banking tarafından düzenlenen "Mevcut Piyasa Koşullarında Nasıl Para Kazanılır?" başlıklı konferans için Türkiye'ye geldi. Garanti Masters müşterileri ile biraraya gelen Rogers, dünya emtia piyasaları hakkında bilgi vererek, günümüzün şartlarında yatırım alternatiflerini değerlendirip önerilerini paylaştı. Rogers, "Dünya büyük bir dönüşüm içinde. Gelecekte yeni krizler yaşanacak. Çin muazzam bir değişim geçirdi ve bu değişim sürüyor. 19. yüzyıl İngiltere'nin, 20. yüzyıl ABD'nin dönemiydi. 21. yüzyıl ise Çin'in yüzyılı olacak. Türkiye doğru yerde ve doğru zamanda diyebiliriz, ancak ticari dengesinde sorun yaratacak ciddi bir açık var. Bu sorun para birimi ya da borsayla ilgili sıkıntılara neden olabilir" dedi.

-"PİYASALARA YATIRIM YAPMANIN TAM ZAMANI"-

Rogers, emtia piyasalarına yönelik öngörülerini paylaşırken, doğal kaynaklar, hammadde ve emtia piyasalarının yeniden yükselişte olduğuna dikkat çekti. İnsanların fazla bilgi sahibi olmadığı ve yeterince yatırım yapmadığı bu piyasalara yatırımın tam zamanı olduğunu söyleyen Roger, "Maden, altın, gümüş ve tarım büyük getiriler sağlayacak alanlar olacak. Emtia piyasaları, önümüzdeki 10-15 yıl yükselmeye devam edecek. Tarım kaynakları giderek azalıyor. Gelecek günlerde gıda ürünlerinin fiyatlarında aşırı düzeyde artış gözlemleyeceğiz" dedi.

-"GELECEKTE BORSACILAR DEĞİL, ÇİFTÇİLER LAMBORGHINI'YE BİNECEK"-

Tarımın gelecekte önem kazanacağını belirten Rogers, "Amerika'da çiftçi yaşının 58, Japanya'da ise 66 olduğunu görüyoruz. Kimse okula çiftçi olmak için gitmiyor. Fakat, tarımın önem kazanmasıyla, gelecekte borsacılar değil, çiftçiler Lamborghini'ye binecek. Şeker bugün en yüksek değerinin yüzde 70 altında satılıyor. Altın ise 11 yıldır yükseliş gösteriyor. 11 yıldır yükseliş gösteren başka bir emtia bulmak gerçekten zor. Altın en yüksek değerine oranla yüzde 30-40 değer yitirmiş olsa da yine de bu tip bir emtiayı alırım" dedi.

-"DOLAR, GELECEK İÇİN GÜVEN VERMİYOR"-

Rogers, aynı şekilde gümüşün de bugün en yüksek değerinin yüzde 40 altında olduğunu, altın ve gümüşün gelecek dönemde yaşanacak yükselişinden faydalanmak için emtia piyasalarına yatırım yapmak çok karlı olacağını belirterek, şunları söyledi:

"Dolar şu anda hala tercih edilen bir yatırım aracı olmasına rağmen, geleceğe yönelik güven vermiyor. Amerika şu anda dünyanın en borçlu ülkesi. O nedenle ABD doları yerine İsviçre Frangı, Çin para birimi Renminbi ve Japon Yeni gibi para birimlerine yatırım yapılmasını öneriyorum. Yatırımcılara, Avustralya, Yeni Zelanda, Kanada, Malezya, Norveç gibi doğal kaynaklar açısından zengin ülkelerin para birimlerine ve gelişmekte olan Tayvan, Güney Kore, Myanmar gibi piyasalara yönelmelerini tavsiye ediyorum." - İstanbul