Elektronikte Taksit Yasağı Böyle Deliniyor - Haberler Ekonomi
Haberi Paylaş

Elektronikte Taksit Yasağı Böyle Deliniyor

Elektronikte Taksit Yasağı Böyle Deliniyor
Haberler.Com - Haberler | Ekonomi

Elektronik üründeki taksit sınırlamalarına çözüm yine bankalar oldu. Artık her mağazada bir tüketici finansmanı ya da banka temsilcisi olacak.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nun (BDDK) kredi kartı alışverişlerinde taksite sınırlamasına teknoloji mağazaları çözümü yine bankalarda buldu. Bankalar ve tüketici finansman şirketleri ile görüşmeye başlayan teknoloji firmaları vatandaşa mağazalarında anlaştıkları şirketler aracılığı ile ihtiyaç ve tüketici kredisi imkanı sunacak. 

Böylece vatandaş alacağı ürünü mağazadan nakit olarak alırken bankaya ya da tüketici finansman şirketine borçlanacak. 

Mağazalarında bu tip bir uygulamayı sunan isimlerden biri de Vatan Bilgisayar. 

Vatan Bilgisayar'ın Genel Müdürü Hasan Vatan, "Biz mağazalarda bu uygulama üzerinden devam edeceğiz. Zaten anlaşmış olduğumuz bir banka var. Hem vatandaşı mağdur etmeyeceğiz hem de satışlarımızı çok olumsuz etkilememesini sağlamış olacağız" dedi.

Tüketiciye kredi sağlamanın bir kredi kartı kolaylığı sunmadığını ancak bir alternatif olduğuna değinen Bimeks Genel Müdürü Arif Bayraktar, "Riskleri paylaşmak gerekiyor bankalarla" dedi. 

Toplam satışlarının yüzde 35'inin nakit yüzde 65'inin kredi kartına taksitli satış olduğunu söyleyen Bayraktar, "1 Şubat ile yeni bir dünya var önümüzde. Tüketici kredisi ile satış seçeneklerden biri. Çok yönlü çalışmalarımız var" dedi.

ÖNCEDEN DE BENZER UYGULAMALAR VARDI

Böyle bir çalışmayı mağazalarında başlatmak için görüşme yaptığını açıklayan Arif Bayraktar, "Daha öncede zaman zaman böyle uygulamalar yaptık. Şimdi tam sürekli olması için tüketici finansman şirketleri ve çeşitli bankalar ile görüşürüyoruz" diye konuştu...

OCAKTA SATIŞ YÜZDE 50 ARTTI

Sınırlama geleceğinin açıklandığı günden itibaren elini çabuk tutan tüketici satışları patlattı. 

Ocakta beklenenin 2 katından fazla satış yaptıklarını açıklayan Vatan Bilgisayar Genel Müdürü Hasan Vatan, "Vatandaş satın alma sürecini hızlandırdı ve normalin yüzde 50 üzerinde satış yaptık bu ay" dedi.

14 ŞUBAT'TA ETKİYİ HİSSEDİRİZ

Tüketicinin talebi öne çekerek istedikleri ürünleri Şubat öncesinde aldığını söyleyen Arıif Bayraktar şunları söyledi: Şubat ayı satışlarını aratmayacak satışlar yaptık. Taksit sınırlaması sonraki gerçek satış rakamları Sevgililer Günü’nden sonra belli olur..." 
Kaynak: Akşam

Haberler.Com - Ekonomi Haberleri

Arif Bayraktar, Ekonomi, Haber

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title