Elazığ'da 'Eskinin İzinde Yukarı Fırat Havzası Paneli' Düzenlendi - Haberler
Haberi Paylaş

Elazığ'da 'Eskinin İzinde Yukarı Fırat Havzası Paneli' Düzenlendi

Elazığ'da 'Eskinin İzinde Yukarı Fırat Havzası Paneli' Düzenlendi
İhlas Haber Ajansı - Haberler | Yerel

Elazığ’ın Palu İlçe Kaymakamlığı tarafından, “Eskinin İzinde Yukarı Fırat Havzası Paneli” düzenlendi.

Elazığ'ın Palu İlçe Kaymakamlığı tarafından, "Eskinin İzinde Yukarı Fırat Havzası Paneli" düzenlendi.

Elazığ'da, Palu Kale Yolu ve Turistik Alan Düzenlemesi Projesi etkinlikleri kapsamında, "Eskinin İzinde Yukarı Fırat Havzası" paneli yapıldı. Belediye Kültür Merkezinde düzenlenen panele, AK Parti Milletvekili Ejder Açıkkapı, Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, İlçe Kaymakamı Mehmet Öztürk, İlçe Belediye Başkanı Mehmet Sait Dağoğlu ve davetliler katıldı.

Etkinliğin çok önemli olduğunu belirten Milletvekili Açıkkapı, "Palu ve Harput ile ilgili çalışmalarda biz sadece turizm açısından sonuç doğurması için değil tarihimizin ruhunu ve geçmişimizi daha iyi anlamanın çabası içerisindeyiz. Elbette ki yapacağımız bu çalışmaların bir sonucu ve turizm açısından da önemli getirileri olacaktır. Ama bu bizim birinci önceliğimiz değildir. Bizim tarihimize sahip çıkmak, tarihten gelen kültürümüzü anlamak, o ruhu yaşamak ve yaşatmak gibi bir görevimiz var" dedi.

Harput ve Palu'nun birbirini besleyen, birbirine kültür ve sanat konusunda yardımcı olan 2 tane önemli merkez olduğunu dile getiren Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, "Bu iki önemli merkezin birbirinden ayırmak tabi ki mümkün değil. Harput ve Palu hep iç içe girmiş, birbirini beslemiş ve birbirini tamamlamış olan 2 önemli merkez. Ancak yıllardır bu iki önemli merkezin tarihi geçmişindeki birikimleri, sanatları, kültürleri maalesef hep göz ardı edilmiş, görünmemiş ve ortaya çıkarılmamış. Ortaya çıkarılanlarında tanıtımı yapılmamıştır. Özellikle son yıllarda hem Harput'ta başlayan kazılar hem yeni restorasyon ve yeni proje çalışmalarıyla Harput ne kadar ortaya çıkıyor ve tanıtılıyorsa aynı zamanda Palu'da yapılan çalışmalarda Palu medeniyetini yeniden ortaya çıkmasına vesile oluyor" diye kaydetti.

Yukarı Fırat Havzası'nın yer altı ve yer üstü zenginlikleri bakımından Anadolu coğrafyasının önemli bir bölümünü teşhir ettiğini aktaran Palu Kaymakamı Mehmet Öztürk ise, şu ifadelerde bulundu:

"Yüksek dağları, akarsuları, madenleri, geniş toprakları, savunmaya elverişli kentleri ve kaleleri ile insan hayatının idamesine yarayacak bütün zenginliklerin baş edildiği bu topraklar tarih öncesi dönemlerden günümüze kadar birçok medeniyetin hüküm sürdüğü bir alan oluşturur. Bu toprakların önemli noktalarına çitler kurulmuş ve bu şehirde birçok medeniyetin yerleşkesi olmuştur. Bu açıdan bakıldığında Harput ve Palu Yukarı Fırat Havzasında birçok medeniyetin hüküm sürdüğü iki kadim şehirdir."

Program, moderatörlüğünü Prof. Dr. Yüksel Aslantaş'ın yaptığı ve Prof. Dr. Harald Hauptmann, Prof. Dr. Mehmet Işıklı, Prof. Dr.Mehmet Karaosmanoğlu, Doç. Dr. Erkan Konyar, Doç. Dr.Rafet Çavuşoğlu, Doç. Dr.İsmail Aytaç, Yard. Doç. Dr. Hanifi Beber'in konuşmacı olarak katıldığı panel ile sona erdi. - ELAZIĞ

Elazığ'da 'Eskinin İzinde Yukarı Fırat Havzası Paneli' Düzenlendi

Elazığ'da 'Eskinin İzinde Yukarı Fırat Havzası Paneli' Düzenlendi

İhlas Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri

Mücahit Yanılmaz, Elazığ, Harput, Palu, Yerel, Haber

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title