Haberler

Ünlü Tasarımcıdan İnegöllü Mobilyacılara Tavsiyeler

Tasarım Merkezi’nin açılışı için İnegöl’e gelen ünlü tasarımcı Karim Rashid, İnegöllü mobilyacılara tavsiyelerde bulundu.

Tasarım Merkezi'nin açılışı için İnegöl'e gelen ünlü tasarımcı Karim Rashid, İnegöllü mobilyacılara tavsiyelerde bulundu. İnegöllü mobilyacıların kendi orijinal ürünlerini yapmaya başlamaları gerektiğini ifade eden Rashid, "Eğer global pazarda başarılı olmak, bir marka oluşturmak istiyorlarsa orijinal olmak zorundalar" dedi.

Tasarım Merkezi açılışı sonrası Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren Starwood fabrikasında bir basın toplantısı düzenleyen ünlü tasarımcı Karim Rashid, MOSFED Başkanı Ahmet Güleç'in bahsettiği cami projesiyle ilgili, "İnegöl adına önemli bir proje. Üzerine çalışacağız. 14 yıl önce ilk kez İstanbul'u ziyaret ettiğimde Sultanahmet Camii'ne gittim. Dünyada birçok cami gördüm. Sultanahmet diğerlerinden çok farklı. Burası için de ikonik bir yapı olabilir. İslam'a olan saygımdan ötürü böyle bir şey düşünüyorum" dedi.

İnegöl Tasarım Merkezi'ni değerlendiren Rashid, "Dürüst olayım mı? Buranın özgünlüğü geliştirici bir yer olmadığını düşünüyorum. Büyük camdan bir fanus, ağaçların asılı olduğu büyük bir yer beklentisi içindeydim. Büyük bir video ekranının olduğu, dizaynırların çok rahat görsel çalışmaların yapabileceği bir yere geleceğini düşünüyordum. Ama geldiğimde griler, kahve renklerle döşenmiş bir yer gördüm. Konseptleri geliştirmek için yeni dizaynırlara ihtiyaç var. Markaların yeni tasarımcılara ihtiyacı var. Tabii bunun için bir çadır bile yeterli olabilir. Tasarım merkezinde birçok kataloğu inceleme fırsatım oldu. Katalogları yan yana koyduğunuz zaman hepsinin birbirinin kopyası olduğunu gördüm. Ancak her bir firmanın da farklı yönü var. Kimisi modern, kimisi klasik. O yüzden tam anlamıyla bir yorum yapmak çok zor. Orijinal bir çalışmayı görmek çok zor. Bu sektör içerisinde çok çalışmalarım oldu. İtalyan tasarımlarını görme şansınız oluyor. Bunu fark edebiliyorum. Sizin bünyenizde henüz böyle bir şey göremedim" dedi.

İnegöl mobilyası daha evvel duymadığını ifade eden Rahhid, "Ama umutsuz olmamak gerekiyor. Burada bin 300 mobilya firması var, belki daha fazla. ve bunlar yarın bir değer ortaya çıkarabilirler. Bununla alakalı cesaretli olunması gerekiyor. Ben herkeste bunun olması gerektiğini düşünüyorum. Mobilya almak, araba ya da cep telefonu almak gibi olmalı. Nasıl bir araba alırken her özelliğine bakıyoruz, güvenliğine, rahatlığına, dizaynına bakıyoruz. Mobilya da aynı olmalı. Fakat mobilyalarda şunu görüyorum; büyük büyük oturma grupları, yastıklar, sadece bir dizayn ve şekil var. Geri kalan hiçbir şey düşünülmemiş. Ben bir ayakkabı alırken sadece ayakkabının dizaynına değil, ayağıma oturuş şekline, tabanına ve iç yapısına dikkat ediyorum. Sadece şekillere, dizayna değil, onun bir insanlara beraber yaşıyor olmasına dikkat etmeli" diye konuştu.

Rashid, "Öncelikle kendi orijinal ürünlerine yapmaya başlamaları gerekiyor. Eğer global pazarda başarılı olmak istiyorlarsa, bir marka olmak istiyorlarsa orijinal olmaya mecburlar" dedi. - BURSA

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Ekonomi

Organize Sanayi Bölgesi Ahmet Güleç Starwood İnegöl Ekonomi Haberler

İspanya, başkenti Doğu Kudüs olan Filistin devletini resmen tanıdı

İspanya, başkenti Doğu Kudüs olan Filistin devletini resmen tanıdı

Başımıza taş yağacak! Tavuğa tecavüz etti, o anları başka bir vatandaş kayda aldı

Başımıza taş yağacak! Tavuğa tecavüz etti, o anları başka bir vatandaş kayda aldı

Gümrük ekiplerinden Mersin'de tarihi yakalama! 1 milyar TL'lik kaçakçılık önlendi

Gümrük ekiplerinden Mersin'de tarihi yakalama! 1 milyar TL'lik kaçakçılık önlendi

Çinli bilim insanları sahte Ebola virüsü geliştirdi! Bulaştığı kişileri 3 günde öldürüyor

Çinli bilim insanları sahte Ebola virüsü geliştirdi! Bulaştığı kişileri 3 günde öldürüyor

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title