Haberler

  Türkiye'nin Geleceği İçin Bankacılık Sektörü Korunmalı'

  ECE CEYHUN Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, bankacılık sektörü için en önemli konunun sektörün karlılığının sürmesi olduğunu belirterek, güçlü bankacılık sektörünün Türkiye'nin geleceği için korunması gerektiğini söyledi.

  ECE CEYHUN

  Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, bankacılık sektörü için en önemli konunun sektörün karlılığının sürmesi olduğunu belirterek, güçlü bankacılık sektörünün Türkiye'nin geleceği için korunması gerektiğini söyledi. Uludağ Ekonomi Zirvesi'nde bir grup gazetecinin sorularının yanıtlayan Binbaşgil, Türkiye ekonomisinin özellikle, bankacılık, mali disiplin açısından güçlü olduğunu ve çok az ülkenin verilerinin bu kadar iyi olduğunu belirterek, şunları söyledi: "Düşük petrol fiyatları cari açığı iyileştirdi. Bu gelinen noktada reformların sürmesi gerekir ki kişi başına milli gelir daha da artsın, ülke uzun vadeli hedefl erine ulaşsın. En önemli konu tasarrufların artması; yatırımların artması, doğrudan yatırım çekmek için çok kritik bir konu bu. Tasarruf oranı atılan adımlar ile bir miktar iyileşti, devam edilmeli. Bankacılık sektörünün karlılığının sürmesi önemli. Bu güçlü yapının Türkiye'nin geleceği için korunması gerekir. "Binbaşgil, Türkiye'nin altyapı yatırımlarına ihtiyacı olduğunu ve kredi gerektiğini belirterek, "Bankalar karlı olursa özkaynakları güçlenir daha çok kredi verebilecek kapasiteye sahip olurlar. Yurtdışından daha ucuz uzun vadeli kaynak bulurlar" diye konuştu.

  Volatilite dünyanın her yerinde

  Bankacılık sektörünün Borsa İstanbul için de önemli olduğunu vurgulayan Binbaşgil, yabancıların en çok banka hisselerine yatırım yaptığını söyledi. Binbaşgil 2014 yılında sektörün 24.7 milyar TL kar ettiğini, 233 milyar TL özkaynakları ile özkaynak karlılığı oranının 2014 sonunda yüzde 11.6 olduğunu, 2015'te ise ilk ay yüzde 10.6'ya gerilediğini belirterek, "Tekrar yüzde 15'li seviyelere gelmek gerekir. Bunun sebebi artan kaynak ve regülasyon maliyeti, düşük büyüme ve artan maliyetlerdir" diye konuştu.

  Binbaşgil, "Bankacılık sektörünün kredilerini yüzde 14 artırması için, minimum yüzde 12 sermaye yeterlilik rasyosunu da tutturarak, yüzde 15 özkaynak karlılığı getirmesi gerekir" dedi.

  Karlılığın artması için regülasyon maliyetlerinin düşmesi, kaynak maliyetinin düşmesi, marjların ve verimliliğin artırılmasının önemli olduğuna vurgu yapan Binbaşgil, son günlerde piyasalardaki volatilite ile ilgili olarak da şunları söyledi: "Dünyada her yerde volatilite var. Bunun en iyi örneği dolar/euro kurundaki oynaklıklar... Dolayısı ile ülkemizdeki kur ve faizlerdeki volatilite bizlere mahsus bir konu değildir. Diğer gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde benzerleri yaşanmaktadır."

  Kaynak: Dunya.com / Ekonomi

  Hakan Binbaşgil Türkiye Uludağ Akbank Ekonomi Haberler

  EURO 2024 finalinin heyecanına dayanamayan Bursalı vatandaş hayatını kaybetti

  EURO 2024 finalinin heyecanına dayanamayan Bursalı vatandaş hayatını kaybetti

  CHP lideri Özgür Özel, 15 Temmuz gecesini anlattı! Kılıçdaroğlu detayı hayli enteresan

  CHP lideri Özgür Özel, 15 Temmuz gecesini anlattı! Kılıçdaroğlu detayı hayli enteresan

  Ayşe Ateş, eşi Sinan Ateş'in dövdürdüğü gazetecilerden özür diledi

  Ayşe Ateş, eşi Sinan Ateş'in dövdürdüğü gazetecilerden özür diledi

  Bakmadan Geçme

  KPSS ALAN SINAV TARİHLERİ 2024! KPSS Alan Bilgisi 1. 2. ve 3. oturumlar ne zaman, saat kaçta başlıyor? KPSS sonuçları hangi tarihte açıklanıyor? MasterChef'te ana kadroya giren 4. isim kim olacak? MasterChef yeni bölüm fragmanı izle! Bu akşam hangi diziler ve filmler var? 15 Temmuz TV yayın akışı! Bugün TV'de neler var? Sandık Kokusu Gülnaz kim? Gözde Seda Altuner kimdir, kaç yaşında? 15 Temmuz'da borsa açık mı, kapalı mı? Borsa 15 Temmuz'dan sonra ne zaman açılacak? 15 Temmuz'da sağlık ocağı kapalı mı, açık mı? 15 Temmuz hastaneler, poliklinikler ve sağlık ocakları çalışıyor mu? 15 Temmuz'da eczaneler açık mı, kapalı mı? 15 Temmuz'da eczaneler çalışıyor mu, nöbetçi eczane nerede? 15 Temmuz hangi yıl oldu, önemi nedir? 15 Temmuz darbe girişiminde kaç kişi öldü, ne oldu? 15 Temmuz'da kargo açık mı, kapalı mı? 15 Temmuz Pazartesi günü kargolar çalışıyor mu, saat kaçta açılıyor? 15 TEMMUZ MESAJLARI VE SÖZLERİ: 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü mesajı! 15 Temmuz darbe girişimi kısa, yeni, anlamlı ve uzun sözler! 15 Temmuz'da otobüsler bedava mı? İstanbul, Ankara, İzmir 15 Temmuz'da toplu taşıma ücretsiz mi? BUGÜN HANGİ MAÇLAR VAR? 15 Temmuz günü maç var mı, hangi kanaldan yayınlanıyor, şifresiz mi? Masterchef'te ana kadroya giren 3. kişi kim? Ana kadroda kimler var? MasterChef yeni bölüm tanıtımı izle! 15 TEMMUZ TV YAYIN AKIŞI: Bugün televizyonda ne var? KANAL D, SHOW TV, ATV, TRT1, NOW, TV8 EURO 2024 Şampiyonu kim oldu? İSPANYA- İNGİLTERE MAÇINDAN KARELER
  Cezaevine uyuşturucu sokup, ticaret yaptığı iddia edilen avukat için 20 yıla kadar hapis istemi

  Cezaevine uyuşturucu sokup, ticaret yaptığı iddia edilen avukat için 20 yıla kadar hapis istemi

  500
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  title