Haberler

Kimsayal Atık Yakanlara Ağır Cezalar Geliyor

Bursa’nın en kirli havasına sahip ilçesi olan İnegöl’de hava kirliliği mercek altına alındı.

Bursa'nın en kirli havasına sahip ilçesi olan İnegöl'de hava kirliliği mercek altına alındı. Kimyasal atık yakanlar bundan sonra ağır para cezaları ile karşı karşıya kalacak. Er-Ka Atık Yönetimi ve Geri Dönüşüm firması tarafından toplanacak atıklar Starwood fabrikasında imha edilecek.

Mobilyacılar sanayi bölgesindeki atıkların toplanması konusunda İnegöl Mobilyacılar Odası ile Er-Ka Atık Yönetimi ve Geri Dönüşüm firması arasında protokol imzalanırken, mobilyacılar da bilgilendirildi. Sani Konukoğlu Konferans Salonu'daki toplantıda konuşan İnegöl Marangozlar ve Mobilyacılar Odası Başkanı Özcan Ayhan, "Bilindiği gibi Bursa bölgesinde en pis hava İnegöl'de. Valilik kanalıyla bazı acil tedbirler alındı. Bu konu ile ilgili 4-5 toplantı yapıldı. O toplantıların hepsine ben de bizzat katıldım. Mobilyacılarımızın 2014 kışını büyük sıkıntılarla atlattı aslında. Büyük cezalar bizi bekliyordu. Fakat bu geçiş için biraz görmemezlikten geldiler. Ama önümüzdeki 2015-2016 kışı maalesef öyle olmayacak. Eskisi gibi her gelen çöplerini bir kıyıya atıp, yakamayacak. Bizim burada gelip bilgi edinmemiz, soru sormamız gerekirdi. Çevre mühendisleri burada. Er-ka yetkilileri burada. Neden Starwood'ta yakılacak, neden evlerde yakılmayacak, bu soruları sormalarını gelmeyen arkadaşlardan isterdim. Bazı kamyonetçiler, bazı traktörler bu bizim endüstriyel atıklarımızı toplayıp, Starwood'a götürüp, sattılar. Artık onlar da satamayacak. Bu yetkili, lisanslı firmalar toplayacak ve Starwood onları imha edecek. O da lisans belgesini aldığı için imha edecek. İnegöl'de başka toplayacak firma yok, başka yakacak firma da yok. Bir firmanın kendi atığını Starwood'a götürecek yetkisi bile yok. Bu arkadaşlar Starwood'ta yakıp imha edecekler" dedi.

ÇOK AĞIR CEZALAR VAR

Kimyasal atıkların yakılması durumunda ağır cezalar tatbik edileceğinin altını çizen Ayhan, "İnşallah bu benim korktuğum gibi olmaz, ama Çevre İl Müdürlüğünden gelen cezaların yüksekliğini biliyorum; 180 bin, 200 bin lira. Büyükşehir Belediyesi'nden gelirlerse 40-50-60 bin gibi cezalardan bahsediyorlar. Bu sene kimsenin gözünün yaşına bakmayacaklarını söylüyorlar. İnşallah öyle olmaz, biz tedbirimizi alalım" şeklinde konuştu.

Er-Ka Atık Yönetimi Çevre Mühendisi Kevser Kapdan, "Bu tehlikeli atıkların kontrollü yönetmeliğine göre sunta, MDF ve talaş atıkları tehlikeli atık olarak değerlendirilmektedir. Biliyorsunuz ki, bu atığın içerisinde formaldehit var. Ürün olarak kullandığınızda herhangi bir mahzur yok, ama bu atık yakıldığı zaman tehlike arz ediyor. İnegöl'ün belirli noktalarında ve pilot bölge olarak seçilmiş bir kaç firmada ölçümler yapıldı. Ölçüm sonuçlarında bakıldığında, yüzde 70 olarak havaya salınan formaldehit tespit edildi. O yüzden gözler mobilya sektörüne dikildi.Mobilya sektöründen kaynaklanan bu sunta, MDF ve talaş atıkları formaldehit barındırıyor" diye konuştu. - BURSA

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Ekonomi

Özcan Ayhan Starwood İnegöl Ekonomi Haberler

Ağırlaştırılmış müebbetle yargılanacağını öğrenince cezaevinde intihar etti

Ağırlaştırılmış müebbetle yargılanacağını öğrenince cezaevinde intihar etti

Bahçeli: Ülkü Ocakları ve MHP'ye ithamlar ayağımızın altındadır, zayıf anımızı kollayanlar hüsrana uğrayacak

Bahçeli: Ülkü Ocakları ve MHP'ye ithamlar ayağımızın altındadır, zayıf anımızı kollayanlar hüsrana uğrayacak

Tonya Belediye Başkanı Osman Beşel çalışanları tarafından dövüldü

Tonya Belediye Başkanı Osman Beşel çalışanları tarafından dövüldü

Tebliğ yapanlara vatandaştan tepki: Namazdan milleti soğuttunuz, defolun

Tebliğ yapanlara vatandaştan tepki: Namazdan milleti soğuttunuz, defolun

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title