Haberi Paylaş
Bkm'den 'Bunları Yemeyin' Uyarısı

Bkm'den "Bunları Yemeyin" Uyarısı

Ekonomi Haberleri

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) tarafından son dönemlerde artan telefon dolandırıcılığı olaylarına karşı başlatılan bilinçlendirme kampanyası kapsamında, diyetisyen Taylan Kümeli'nin tavsiyelerinden oluşan "Kesinlikle Yememeniz Gereken 10 Şey" tüketicilere duyuruluyor.

İSMAİL ERSAN - Bankalararası Kart Merkezi (BKM) tarafından son dönemlerde artan telefon dolandırıcılığı olaylarına karşı başlatılan bilinçlendirme kampanyası kapsamında, diyetisyen Taylan Kümeli'nin tavsiyelerinden oluşan "Kesinlikle Yememeniz Gereken 10 Şey" tüketicilere duyuruluyor.

AA muhabirinin BKM'den aldığı bilgiye göre, Türkiye, kartlı ödeme sektöründe dolandırıcılığın önlenmesi konusunda dünyanın en iyi performans gösteren ülkelerinden biri olarak dikkati çekiyor.

BKM verilerine göre, 2015 yılında kartlı ödeme sektöründe her 10 bin liralık harcamaya karşı sadece 1 liralık dolandırıcılık yaşanırken, bu rakam, Avrupa'nın gelişmiş ülkelerinde 6-7 katı, ABD'de ise 11-12 katına ulaşıyor.

Chip&PIN geçişini tamamlayan ilk ülkelerden olunması, bankaların dolandırıcılık izleme ve önleme yöntemlerini oldukça etkin bir şekilde uygulaması ve kartlı ödeme sektörü altyapısının gelişmiş olması sayesinde dolandırıcılık rakamları en alt seviyelerde seyrediyor.

Bugün Türkiye'de başta kart sahipleri olmak üzere tüm finansal tüketiciler, SMS, telefon, e-posta yoluyla kandırılmaya, kişisel ve finansal bilgileri ele geçirilmeye ve dolandırılmaya çalışılıyor.

Dolandırıcılığa karşı kullanıcıların bilgilerini koruyan güçlü sistemler olmasına rağmen kullanıcılar, finansal bilgilerini dolandırıcılara kendi iradeleriyle veriyor.

Bu gelişmiş sistemlerin hiçbiri de kart kullanıcılarının kendi iradesiyle dolandırıcılarla paylaştığı kart bilgilerini koruyabilecek güçte olmadığından vatandaşların dikkatli hareket etmeleri gerekiyor.

Bu çerçevede BKM, son dönemde artış gösteren telefon dolandırıcılığı olaylarına karşı sektör adına bir bilinçlendirme kampanyası başlattı.

Cep telefonlarına "Hediye/ödül kazandınız" ve benzeri SMS'ler göndererek veya polis, savcı, bankacı, sigortacı kimliğine bürünüp telefonla arayıp ikna yöntemleri kullanarak, dolandıran kişilere karşı tüketicilerin bilinçlendirilmesinin hedeflendiği kampanyada farklı bir uyarı yöntemi uygulandı.

"Param bayıldı"

BKM'nin başlattığı farkındalık ve bilinçlendirme kampanyasında, diyetisyen Taylan Kümeli'nin diyet dünyasındaki tavsiyeleri, dolandırıcılıkla ilişkilendirildi ve ortaya "Bunları yemeyin" başlıklı 10 maddelik bir liste çıktı.

"Kesinlikle yememeniz gereken 10 şey" başlığı altındaki yemek listesi gibi gösterilen dolandırıcılık yöntemleri ve uyarılar şöyle:

"Acılı Arama: 'Sen yandın oğlum' diye sizi arayan ve kendine polis, savcı, asker tadı vermiş o acı telefonları sakın yemeyin. Biliyorum acıyı seviyorsunuz ama bu kadarı da fazla.

Mesaj Bürüle: Önce size 'Tebrikler Kazandın!' diye mesaj atarlar, sonra kart bilginizi isterler, derken bir bakmışsınız paranızı tatlı tatlı, bürüle bürüle götürüyorlar. Dolandırıcıların bu zarfını yemeyin.

Frambuazlı Posta: Bu dünyada e-mailler olduğu gibi kötü mailler de var. Posta kutunuza gelen e-fatura mailine tıklamadan önce, her zaman ödediğiniz kurumdan gelip gelmediğinden emin olun. Öyle her postayı yemeyin. Şekeriniz fırlar.

Fakabastı: Dolandırıcılar kendilerine bankacı ve sigortacı süsü vererek sizi telefonda faka bastırmak isteyebilir. Hemen kuzu kuzu bilgilerinizi vermeyin. Çünkü hiçbir bankacı veya sigortacı sizden tüm kart bilgilerinizi istemez. Aman ha yemeyin. Sinire denk gelebilirsiniz.

Elinin Köri: Eloğlu uyanık. Öyle körü körüne içinde ne olduğunu bilmediğiniz her SMS'e, her e-postaya atlamayın. Dikkat edin dolandırıcıların yeni yöntemlerini sakın yemeyin. Yoksa bu işin sonu gastrit, reflü, ekşime.

Elmalı Kart: 'Sizi bankadan arıyoruz' derler. Sistem güncellemeleri yapıldığını söyleyerek sizden anne kızlık soyadınız, kart bilgileriniz ve T.C. kimlik numaranız başta olmak üzere tüm bilgilerinizi alırlar. Ne demişler: yarım elma, kart bilgimi alma.

Kazangibi: Öyle para kazanmışsınız gibi sizi tufaya getirmeye çalışan mesajları yemeyin. Önce, 'Tebrikler 10 bin lira kazandınız', ardından, ödülünüzü almak için '05XX XXX XX XX' numaralı telefonu arayınız' derler. Sonra kart bilginizi isterler. Tam bir kazan-kaybet durumu. Savcı Böreği: 'Ben savcıyım, hesabınız terör örgütü tarafından kullanılıyor' diyerek sizi arayan kişilere sakın inanmayın. Unutmayın dolandırıcıların hamurunda çakallık var, onların bu yalanlarını sakın yemeyin.

Yalancı Dolma: Önce bir dolmaya bakarım dolma mı diye. Sonra sorana bakarım üçkağıtçı mı diye. Dolandırıcının elinden yiyeceğiniz her 'Tebrikler kazandınız' SMS'i kalbe zarar, bütçeye ziyan. Param Bayıldı: Dolandırıcılara para bayılmak istemiyorsanız her postayı dikkatli okuyun, her SMS'e itibar etmeyin her aramaya kanmayın. Canınız sıkılmasın, hayalleriniz yıkılmasın."

Kaynak: AA / Ekonomi

Taylan Kümeli Türkiye Avrupa Ekonomi Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title