Ecevit Anması CHP'de Kırgınları Buluşturdu

Ecevit Anması CHP'de Kırgınları Buluşturdu

Merkez Yönetim Kurulu ve tüzük tartışmalarında köprüleri atan ve birbirleri hakkında ağır açıklamalarda bulunan eski ve yeni yönetimdeki CHP'liler Ecevit anmasında buluştu.

Ecevit Anması CHP'de Kırgınları Buluşturdu
05.11.2010 19:51 | Son Güncelleme: 05.11.2010 19:51

Son günlerde yaşanan Merkez Yönetim Kurulu (MYK) ve tüzük tartışmalarında köprüleri atan ve birbirleri hakkında ağır açıklamalarda bulunan eski ve yeni yönetimdeki CHP'liler Ecevit anmasında buluştu. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun açılış konuşmasını yaptığı anma toplantısında son krizde eski Genel Sekreter Önder Sav'dan yana tavır alan eski Genel Başkan Yardımcısı Hakkı Suha Okay ile CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol da birer konuşma yaptı.

Taraflar birbirleriyle el sıkışırken Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, salona arka kapıdan gelerek Sav ile tokalaşmadı. Toplantının ardından gazetecilerin soruları üzerine Tekin, kameramanlar ön kapıyı kapattığı için arka kapıdan salona girdiğini ve Sav ile tokalaşmamak gibi bir kastının olmadığını ifade etti.

Ecevit'i anma toplantısının yapıldığı CHP Genel Merkezi'ne büyük bir Ecevit posteri asılırken toplantının yapıldığı 600 kişilik konferans salonu hıncahınç doldu, birçok katılımcı ayakta kaldı, birçok kişi de salona giremedi. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, salona merhum Ecevit'in eşi Rahşan Ecevit ile geldi. Kılıçdaroğlu, eski CHP Genel Sekreteri Önder Sav, Okay ve Anadol, ve protokol sırasında oturan diğer davetlilerle tokalaştıktan sonra yerine oturdu. Kılıçdaroğlu'nun sağ tarafında Genel Başkan Yardımcıları Gürsel Tekin ve Umut Oran otururken sol tarafında Rahşan Ecevit ve Önder Sav yer aldı.

Kılıçaroğlu'nun konuşması sık sık alkışlar ve "Halkçı Kemal", "Başbakan Kemal", "Devrimci Kemal" sloganlarıyla kesilirken Kılıçdaroğlu'nun konuşmasının ardından dinleyicilerin büyük bir bölümü diğer konuşmacıları dinlemeden toplantıdan ayrıldı.

Milliyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Fikret Bila'nın "Salonda Ecevit havası var" sözleriyle başlattığı toplantıda Genel Başkan Yardımcısı Hakkı Suha Okay ile CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol ve CHP Ankara Milletvekili Emrehan Halıcı birer konuşma yaptı.

-"ECEVİT BİR NEHİR ROMANDIR"-

Anma toplantısında Kılıçdaroğlu'nun ardından ilk konuşmayı CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol yaptı. Ecevit ile ilk kez Ankara İl Gençlik Kolları Başkanı olduğu sırada karşılaştığını ve birlikte Kırıkkale'ye gittiklerini anlatan Anadol, daha sonra 1969 yılında Ecevit'in Genel Sekreter olarak seçim kampanyasını açtığı Zonguldak'ta da kendisinin CHP İlçe Başkanlığı yaptığını kaydetti. Ecevit'in "Toprak işleyenin, su kullananın", "Yoksulluk kader değildir" sloganlarıyla partiyi sola taşıdığını vurgulayan Anadol, Ecevit'in bütün Anadolu'yu ilçe ilçe, köy köy dolaştığını ve CHP'nin en başarılı Genel Sekreterlik görevini yürüttüğünü ifade etti.

Dinleyicilerden birinin "Ecevit'i anlat, hep kendini anlatıyorsun" diye laf atması üzerine Anadol, "Ben Ecevit'in İlçe Başkanı olarak hayatımda kesiştiği enstantaneleri anlatıyorum. Yoksa Ecevit bir nehir romandır, dakikalara, saatlere sığmaz. Ecevit'i ne kadar anlatsak zaman yetmez" dedi.

Ecevit'in darbelere karşı çıktığını vurgulayan Anadol, 12 Mart sonrası Nihat Erim hükümetine CHP'nin bakan vermesi üzerine Ecevit'in Genel Sekreterlikten istifa ettiğini anımsattı.

-ECEVİT "BAŞBAKAN'IN EMEKLİSİ OLMAZ, BEN EMEKLİ İŞÇİYİM DEDİ"-

Anadol'un ardından konuşan Okay, kürsüye "Parti Meclisi Üyesi ve Ankara Milletvekili Hakkı Suha Okay" anonsuyla çağırıldı. Ecevit ile dayısı olan CHP'li milletvekili Selahattin Hakkı Esatoğlu vasıtasıyla tanıştığını kaydeden Okay, Ecevit hakkında siyasi anılarını anlatmayacağını ifade ederek vefatına kadar Bülent Ecevit'in avukatlığını yaptığını belirtti. Ecevit'in Türkçe'ye olan hassasiyetini anlatan Okay, Ecevit'in 12 Eylül sürecindeki dava tutanaklarındaki yazım hatalarını dahi kontrol edip düzelttiğini söyledi.

Ecevit'in bir davada hakimin mesleğini "Emekli Başbakan" olarak tanımlaması üzerine buna itiraz ederek "Hayır, ben emekli işçiyim" dediğini de aktaran Okay, Ecevit'in dürüstlüğüne de bir örnek vererek, Ecevit'in dairesini satışı sırasında satış bedelinin düşük gösterilmesine karşı çıktığını ve daha fazla vergi ödemeyi göze aldığını belirtti.

Okay, Ecevit'in hayatı boyunca hep davalı olduğunu, hiç kimsenin aleyhine dava açmadığını kaydetti.

-HALICI'DAN "BÖLÜNMELERE FIRSAT VERMEYELİM" MESAJI-

CHP Ankara Milletvekili Emrehan Halıcı da yaptığı konuşmada, Bülent Ecevit'in bir gazeteci olduğunu anımsatarak "Gazetecilerin yoğun bir baskı ve tehdit altında bulunduğu, tazminat davalarıyla boğuşurken herhangi bir gerekçe gösterilmeden işlerinden el çektirildikleri ve neyle suçlandıkları bilinmeden tutuklandıkları bir dönemde Ecevit'i hem kuvvetli bir kalem, hem zengin bir Türkçe üstadı ve hem de gazetecilere olan saygısıyla hatırlamamız gerekir" dedi. Halıcı, Ecevit'in hiçbir gazeteci aleyhine dava açmadığını da kaydederek, Ecevit'in ifade özgürlüğüne olan inancını vurguladı.

Halıcı, Satranç Federasyonu Başkanlığı yaptığı dönemde Ecevit'in Türkiye'ye 2000 yılı Satranç Olimpiyatlarının getirilmesi için büyük çaba harcadığını ve bunu başardıklarını da belirtti.

CHP'de bulunmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade eden Halıcı, "Sayın Deniz Baykal'la aynı partide olduğum için de mutluyum, Sayın Önder Sav'la aynı partide olduğum için de mutluyum, Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ile aynı partide olduğum için de mutluyum" dedi. Türkiye'nin önünde çok önemli bir seçim süreci bulunduğuna dikkat çeken Halıcı, "Birleşmek, buluşmak önümüzde dururken yeni bölünmelere fırsat vermeyelim. Var olan değerlerimizi kaybetmeden, topluma umut ve sevgi aşılarken kendi içimizde kavgaya yol açmamak çok akılcı olur. Birbirimizi anlamak ve birbirimizi sevmek gerekir. Başka partilerde biat kültürü vardır, bizde olması gereken sevgidir. Birbirimizi sevmeliyiz, halkımızı sevmeliyiz" dedi.

-SAV TOKALAŞMADAN AYRILDI-

Konuşmaların ardından eski Genel Sekreter Önder Sav, hiç kimseyle tokalaşmadan salondan ayrıldı. Rahşan Ecevit ile Kılıçdaroğlu ise beraber Genel Başkanlık makamına çıktılar. (ANKA/SON)

(HH/ÖZK)

Kaynak: ANKA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title