Dünyanın En Uzun Adamı Kızıltepe'de

Dünyanın En Uzun Adamı Kızıltepe'de

Dünyanın en uzun boylu adamı olarak bilinen Sultan Kösen, Mardin'in Kızıltepe İlçe Belediyesini ziyaret etti.

Dünyanın En Uzun Adamı Kızıltepe'de

Dünyanın en uzun boylu adamı olarak bilinen Sultan Kösen, Mardin'in Kızıltepe İlçe Belediyesi'ni ziyaret etti.

Mardin'in Derik ilçesine bağlı Dede köyünde ikamet eden Sultan Kösen, 2010 yılında uzun boyunun yanında uzun elleri ve uzun ayakları ile Guinness Rekorlar Kitabı'na girmişti. Dünyada eşine az rastlanan beynindeki bir hastalıktan dolayı boyu devamlı uzayan Sultan Kösen, kırılması zor bir rekora daha imza atmıştı. Boyu 2 metre 51 santime ulaşan Kösen, 2010'da 2 metre 47 santimle Guinness Rekorlar Kitabı'na üç ayrı dalda girmişti. Kösen, "Mardin'i en güzel şekilde Avrupa'da ve dünyada temsil ediyorum, bundan dolayı da çok mutluyum. Dünyada en uzun boyun yanında en uzun elleri 27,5 santimetre ve en uzun ayağı 36,5 santimetre rekoru da bende. Üç rekoru birden taşıyorum" dedi.

Çözüm süreci ile ilgili de açıklamalarda bulunan Kösen, "Artık hiçbir eve ateş düşmesin. Hiçbir annenin gözyaşı akmasın. Bizler de özgürce ve kardeşçe yaşamayı istiyoruz. Kürt sorunu demokratik yollarla ancak çözülebilir. Herkes elini taşın altına koysun. Hep birlikte barış içerisinde kardeşçe yaşamak istiyoruz. Geçici değil kalıcı bir barışın tam zamanı" diye konuştu.

Kızıltepe Belediye Başkanı Ferhan Türk ise, "Sultan Kösen'e yaptığı ziyaretinden dolayı teşekkür ediyorum.

Demokratik çözüm sürecini destekliyoruz. Demokratik çözüm sürecinin olumlu sonuçlanmasını umuyoruz. Tabi ki bu süreçte devletin ve AKP hükümetinin sürecin sağlıklı bir şekilde ilerlemesi ve güven ortamı oluşması için barışçıl adımlar atması gerekiyor" şeklinde konuştu. - MARDİN