Haberler

Ünlü İtalyan Modacı Öldü

Dünya Haberleri

İtalyan Missoni Moda Evi'nin kurucusu Ottavio Missoni, 92 yaşında öldü.

İtalyan Missoni Moda Evi'nin kurucusu Ottavio Missoni, 92 yaşında öldü. Missoni, kendisi gibi modacı olan eşi Rosita Jelmini'yle birlikte mankenlerin podyuma sutyensiz çıkması geleneğini başlatmıştı. Missoni'nin, moda evinin yönetimini devrettiği oğlu Vittorio'nun da içinde bulunduğu özel uçak, Ocak ayında Venezüella'da kaybolmuştu.

Moda dünyasın ünlü simalarından Ottavio Missoni, Varese iline bağlı Sumirago Beldesi'ndeki evinde öldü. Demi Moore, Cameron Diaz, Sharon Stone gibi ünlüleri giydiren Missoni'nin, kalp ve solunum yetmezliği nedeniyle kaldırıldığı hastaneden 1 Mayıs'ta taburcu edildiği belirtildi.

FORMA ATÖLYESİYLE BAŞLADILAR

Dünyanın önemli trend belirleyici markalarından Missoni efsanesi, forma üretmek için kurulmuş küçük bir atölyeyle başladı. Ottavio Missoni, moda evini eşi Rosita Jelmini ile birlikte 1953 yılında, bir aile şirketi olarak kurdu.1948'de Londra Olimpiyat Oyunları'nda tanışan çiftin tutkulu aşkı da çok konuşuldu. Ottavio, Rosita ile tanışmadan önce İtalya Milli Takımı için forma üretiyordu. Evlendikten sonra forma üretmek için kurdukları atölyede triko üretmeye başlayan çift, bu alanda ün salmaya başladı.

SUTYENSİZ MANKEN DEVRİMİ

Milano, Paris, New York, Münih, Roma, Tokyo gibi dünyanın önemli moda merkezlerinde büyük mağazaları olan Missoni'nin en büyük çıkışı, 1964 yılında tasarımcı Emmanuelle Kahn ile yolları kesişince yaptı. 1967 yılı markanın dönüm noktası oldu. Rosita Missoni, Palazzo Pitti'de koleksiyonlarını sergilemeden dakikalar önce mankenlerin elbiselerin altından belli olan sutyenlerinden rahatsız oldu. Mankenlerden sutyenlerini çıkarmalarını istediyse de spot ışıkların altında elbiselerin iç göstereceğini düşünemedi. Podyumda ilk kez görülen sutyensiz mankenler, dünya basınına manşet oldu. Bunun üzerine moda dünyasında yeni bir gelenek başlamış oldu. Missoniler, 1970'ler de Missoni Home markasıyla ev tekstili sektörüne de girmişti.

Şirket yönetimini yaklaşık 10 yıl önce ikinci kuşak olan 3 çocuklarına bırakan modacı çift, Ocak ayının başında büyük bir acı yaşadı. Oğul Vittorio Missoni'nin, aralarında eşinin de bulunduğu 6 kişilik özel uçağı, Venezüella'nın Los Roques Adası'ndan dönerken kayboldu. O günden beri bulunamayan Vittorio Missoni, Missoni markasını 1 milyar dolar ciro yapan bir moda devi haline getirmişti. Vittorio Missoni, karısı Maurizia Castiglioni, 2 İtalyan arkadaşı ve 2 pilotla birlikte Los Roques adasında Noel tatilini geçirmek için gitmişti.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Dünya

Cameron Diaz Demi Moore Varese Moda Dünya Haberler

title