Topraktan çıkan kara salyangozlarını inceleyen bilim insanlarından kıyamet senaryosu: İnsanlık için endişeliyiz - Haberler
Haberi Paylaş

Topraktan çıkan kara salyangozlarını inceleyen bilim insanlarından kıyamet senaryosu: İnsanlık için endişeliyiz

Haberler.com - Barış Yahya Çinçin - Dünya
 - Güncelleme:

Avustralya Adaları ve Fransız Polinezyası'nda kazı çalışmaları gerçekleştiren bilim insanları, topraktan çıkardıkları kara salyangozlarını inceledi. Salyangozların fosilleştiğini ve kitlesel olarak yok oluşa sürüklendiğini gören bilim insanları, dünyanın şu anda 6. kitlesel yok oluş içinde olduğunu belirterek, insanlığa uyarıda bulundu.

Avustralya ve Fransa ana karasında çalışmalarını sürdüren bilim insanları, çok önemli sonuçlar elde etti. Topraktan soyu tükenmiş kara salyangozları çıkaran bilim insanları, insanlığın 6. kitlesel yok oluşun içerisinde olduğunu belirterek, uyarılarda bulundu.

Hawai Üniversitesi'nden ve Muséum National d'Histoire Naturelle'den biyologlar tarafından yürütülen çalışmanın detayları, Biological Reviews dergisinde yayınlandı.

Araştırmanın baş yazarı Robert Cowie, "Son gerçekleştirdiğimiz kazıyla birlikte pek çok hayvan türünün yok olduğunu gördük. Ayrıca azalan bolluk da iyi bir şekilde belgelenmiş oldu. Bazıları bu belgelerin, kitlesel yok oluşla ilgili olmadığını ifade etse de bu görüşler yanlış" dedi.

Topraktan çıkan kara salyangozlarını inceleyen bilim insanlarından kıyamet senaryosu: İnsanlık için endişeliyiz

Bilim insanları, kara salyangozlarından önemli çıkarımlar da elde etti. Buna göre 1500 yılından bu yana dünyada bilinen iki milyon türün yüzde 7,5 ila 13'ünün yok olduğu belirtildi. Bu da 150.000 ila 260.000 arasında bir tür sayısına denk geliyor.

Bilim insanları, insanlık için endişeli olduklarını ifade ederek, kitlesel yok oluşa karşı acilen önlem alınması gerektiğini vurguladı.

Dünyaca ünlü Tesla'nın CEO Elon Musk'un önceki gün kitlesel yok oluşla ilgili yaptığı açıklamalar da gündem olmuştu. Musk, insanlığın olası bir kitlesel yok oluştan sağ çıkamayacağını belirterek, tek çıkış yolunun başka gezegenlere yerleşmek olduğunu ifade etmişti.

Bilim İnsanı, Dünya, Güncel, Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (8)

Gumus Muhendislik:

Elon mask dahi falan değil,tam delinin biri çünki uzay yaşanacak bir yer değil.hava yok,su yok,yiyecek yok.en güzeli dünyayı güzelleştirmek,bütün silahları bitirmek,sınırları kaldırmak,bölüşmek ve bilimi yaymak.tek kurtuluş bu.

Mashan Gunduz:

SAMANYOLU GALAKSİSİNDEKİ TAM TUR DAN SONRA HAYVANLARIN DERİ DEGİŞTİRMESİ TARİHSEL BİLGİLERDE BİLİNEN BİRŞEY KOKULACAK BİŞEY YOK

NURAY GOLOĞLU:

bizim bahçede salyangoz kaynıyor

Tüm 8 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title