Haberler

Suudi Arabistan, Yemen sınırında Husiler tarafından düzenlenen saldırıyı kınadı

Son Güncelleme:
Abone Ol

Suudi Arabistan, Husiler tarafından düzenlenen ve Bahreynli 2 askerin ölümüne neden olan saldırıyı kınadı. Husilere silah akışının durdurulması ve BM kararlarının ihlal edilmesinin önlenmesi çağrısı yapıldı.

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ve Arap Birliği, Yemen sınırında Husiler tarafından düzenlenen ve Bahreynli 2 askerin ölümüne neden olan saldırıyı kınadı.

İİT'nin X sosyal medya platformundaki hesabından yapılan yazılı açıklamada, Husilerin dün Yemen sınırındaki Suudi Arabistan topraklarına insansız hava aracıyla (İHA) düzenlediği saldırıya tepki gösterildi.

Saldırının kınandığı açıklamada İİT Genel Sekreteri Hüseyin İbrahim Taha'nın Bahreyn yönetimi ve halkına başsağlığı, yaralılara da acil şifa dilediği belirtildi.

Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt da saldırıyı kınadı.

Ebu Gayt, yaptığı yazılı açıklamada, Husi saldırılarının devam etmesine tepki göstererek Yemenlilerin acılarının devam etmesinden Husileri sorumlu tuttu.

Genel Sekreter, hayatını kaybedenler için başsağlığı, yaralananlar için de acil şifa dileklerinde bulundu.

Bahreyn Savunma Kuvvetleri Genel Komutanlığından dün yapılan açıklamada, Husilerin, Yemen sınırındaki Suudi Arabistan topraklarında Arap koalisyon güçleri bünyesinde görev alan Bahreynli askerlerin mevzilerine İHA ile düzenlediği saldırı sonucu 2 askerin öldüğü, bazı askerlerin de yaralandığı bildirilmişti.

Açıklamada, Husi saldırısının, "Yemen'deki savaşın tarafları arasında askeri operasyonların durmuş olmasına rağmen" gerçekleştiğine işaret edilmişti.

Yemen'deki iç savaş ve siyasi çözüm çabaları

Yemen'de İran destekli Husiler, Eylül 2014'ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulunduruyor.

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015'ten itibaren Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.

Yemen'de 9 yıldır süregelen krizi sona erdirecek kapsamlı bir anlaşmanın hazırlanması için Suudi Arabistan ve Umman aylardır Yemen hükümeti ile Husiler arasında arabuluculuk yapıyor.

Kaynak: AA / Dünya

Suudi Arabistan Yemen Dünya Güncel Haberler

1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title