Son Dakika! Rusya Kazakistan'daki olaylarla ilgili dış güçleri işaret etti: Devleti zayıflatmaya yönelik bir çalışma - Haberler
Haberi Paylaş

Son Dakika! Rusya Kazakistan'daki olaylarla ilgili dış güçleri işaret etti: Devleti zayıflatmaya yönelik bir çalışma

Haberler.com - Erdem Aksoy - Dünya
 - Güncelleme:

Son dakika! Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan Kazakistan'daki protestolara ilişkin yapılan açıklamada, Kazakistan'daki olayları devlet güvenliğini kuvvet yoluyla azaltmaya yönelik bir dış güvenlik çalışması olarak gördükleri bilgisi yer aldı.

Kazakistan'da akaryakıt zammına tepki olarak başlayan protestolar, şiddet olaylarına dönüştü. Hükümet olaylar büyüyünce istifasını sundu. Ancak bu durum da sokaktaki eylemleri durdurmaya yetmedi. OHAL ilan edilen ülkede onlarca kişinin hayatını kaybettiği, yüzlerce vatandaşın da yaralandığı açıklandı.

Son Dakika! Rusya'dan Kazakistan'daki protestolarla ilgili açıklama: Devlet güvenliğini kuvvet yoluyla azaltmaya yönelik bir dış güvenlik çalışması

"DIŞARIDAN ÖNAYAK OLUNAN BİR GİRİŞİM"

Olaylar sonra Kazakistan'a asker gönderen Rusya kanadından yeni bir açıklama geldi. Rusya Dışişleri Kazakistan'da olanları "devleti zayıflatmak için dışarıdan önayak olunan bir girişim" olarak nitelendirdi. Açıklamada "Devlet güvenliğini kuvvet yoluyla azaltmaya yönelik bir dış güvenlik çalışması" yorumu yapıldı.

Rus yetkililer, Kazakistan ve Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü'ndeki diğer müttefikleri ile ülkedeki terör operasyonunun desteklenmesi adına ileride atılması gerekebilecek adımları görüşmeye devam ettiklerini kaydetti.

Son Dakika! Rusya'dan Kazakistan'daki olaylarla ilgili dış güçleri işaret etti: Devleti zayıflatmaya yönelik bir çalışma

KGAÖ ÜYE ÜLKELERİ KAZAKİSTAN'A ASKER GÖNDERDİ

Öte yandan Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ) yetkilileri, barış gücünün Kazakistan'daki ana görevinin devlet ve ordu tesislerini korumak olduğunu söyledi. Barış gücünün öncü birimleri şimdiden Kazakistan'da çalışmaya başladı. Barış gücü içerisinde Rusya, Belarus, Ermenistan, Tacikistan ve Kırgızistan askerlerinin yer aldığı belirtiliyor. KGAÖ yetkilileri, Rusya hava güçlerinin askeri kargo uçaklarının şu an, Rusya'nın barış gücü olarak Kazakistan'a göndereceği birliklerini ülkeye taşıdığını kaydetti. Barış gücü içinde, Rusya'nın hava indirme birlikleri birimleri yer alıyor. Ermenistan yetkilileri de barış gücü kapsamında Kazakistan'a yaklaşık 70 asker gönderdiğini aktardı.

KGAÖ barış güçleri, ülkede şiddet olaylarına dönüşen protestoların bastırılmasına yardım etmek adına Kazakistan Devlet Başkanı Kasım Comert Tokayev'in isteği üstüne ülkeye gönderiyor.

Erdem Aksoy
Gündem Editörü Haberler.com - Dünya

Kazakistan Rusya Dünya Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (5)

Rıdvan Şeker:

SİZDEN VE ABD DEN ALA DIŞ GÜÇ MÜ VAR TAVŞANA KAÇ TAZIYA TUT TAKTİĞİ UYGULAYAN HAİN DIŞ GÜÇLER ÇEKİN PİS ELLERİNİZİ DÜNYADAN BAKIN O ZAMAN NASIL GÜZELLEŞİR DÜNYA DOYMADINIZ BİR TÜRLÜ MÜSİBETLER SİZİ GİDİ.

Doğuş:

Ülkeler halkına adil ve geçim sıkıntısı yaşatmazsa halk o dış güçlerin alnını karışlar. Avrupa ülkelerine dış güçler neden girmiyor

Umit Cetin:

ruslar kazakları bu kadar düşünüyorda niye okadar şart koşmuşlar ozaman birde bizim aksaçlı nerede turan nerede sözde türk teşkilatı nerede yoksa hepsi ruslardanmı korkuyor madem süper gücüz neden bizden değilde ruslardan yardım istiyorlar

Tüm 5 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title