Haberler

Yoksul ülkeler için kurulan COVAX'tan aşı tedarik eden Kanada, tepki topladı

Güncelleme:

Kanada'nın, koronavirüs aşılarının dünyanın en yoksul 92 ülkesine dağıtılması için kurulan COVAX'tan aşı tedarik etmesi, eleştirilere neden oldu. BM eski Afrika özel elçisi Stephen Lewis, "Kanada'nın 1,9 milyon aşıyı bu programdan temin etmesi büyük bir hatadır" dedi.

Birleşmiş Milletler'in (BM) eski Afrika HIV/AIDS Özel Elçisi Stephen Lewis, Kanada'nın CTV Televizyonunda katıldığı bir programda, Kanada'nın da ortağı olduğu COVAX aşı programındaki gelişmeleri değerlendirdi. Lewis, COVAX'ın zengin ülkelerle rekabet edemeyen yoksul ülkelere aşı ulaştırmak için Kanada ve diğer ortaklarca finanse edilen bir oluşum olduğunu kaydetti.

Yoksul için kurulan COVAX'tan aşı tedarik eden Kanada, dünyanın tepkisini topladıAfrika HIV/AIDS Özel Elçisi Stephen Lewis

"KANADA'NIN YAPTIĞI BÜYÜK BİR HATADIR"

Kanada'nın programı kendi yararına kullandığını belirten Lewis, durumun yanlış olduğunu ve Kanada'nın bunu yapan ilk G7 ülkesi olduğunu ifade etti. Lewis, "Kanada, normalde aşı ihtiyacını karşılayamayan gelişmekte olan ülkelere gidebilecek dozları güvence altına almak için kurulan bu uluslararası aşı paylaşım havuzuna girmemelidir. Kanada'nın 1,9 milyon aşıyı bu programdan temin etmesi ahlaki açıdan yanlıştır. Kanada için yaptığı şeyle gurur duymak, bence büyük bir hatadır." dedi.

HÜKÜMETİN SATIN ALMA STRATEJİSİNİN BİR PARÇASI

Kanada'nın 5 Şubat itibarıyla 884 binden fazla kişiye veya nüfusun yüzde 2,3'üne ilk doz aşıları yaptığını belirten Lewis, bu rakamın Kanada'dan 37 kat daha fazla nüfusa sahip olan Afrika kıtasının tamamında uygulanan aşılardan daha yüksek olduğuna dikkati çekti. Lewis, "Federal hükümetin satın alma stratejisinin bir parçası olarak bu programı kullanmaya hiçbir zaman başvurmaması gerekirdi." ifadesinde bulundu.

Yoksul için kurulan COVAX'tan aşı tedarik eden Kanada, dünyanın tepkisini topladı

"KANADA'NIN İTİBARINI ZEDEYELECEK "

COVAX için Kanada, 440 milyon dolar yatırım yaptı. Hükümet, paranın yarısının Kanadalılar için 15 milyon doz aşı teminini güvence altına almaya harcanacağını, diğer yarısının ise Afganistan, Mali ve Haiti de dahil olmak üzere gelişmekte olan 92 ülkenin ihtiyacı olan aşıların satın alınmasında kullanılacağını duyurmuştu. Federal hükümetten yapılan açıklamada ise Kanada'nın COVAX aracılığıyla haziran sonuna kadar Oxford-AstraZeneca aşısından minimum 1,9 milyon doz alacağı açıklanmıştı. Başbakan Justin Trudeau da kararı savunmuş ve Kanada'nın hem programa katkısının hem de düşük gelirli ülkelere aşı sağlama çabalarının devam edeceğini söylemişti. Kararı eleştiren muhalefet partileri ise durumun, "Kanada'nın dünyadaki itibarını zedeleyebileceğini" belirtmişti.

COVAX GİRİŞİMİ

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Küresel Aşı ve Aşılama Birliği (GAVI) ve Salgın Hastalıklara Hazırlık İçin Yenilik Koalisyonunca (CEPI) yürütülen ortak girişimle Nisan 2020'de COVAX girişimi başlatılmıştı. Şimdiye kadar 190 ülkenin katıldığı COVAX ile koronavirüs aşılarının dünyanın en yoksul 92 ülkesine eşit, hızlı ve adil şekilde dağıtılması hedeflenmişti. COVAX girişiminden yapılan açıklamada, aşıların dağıtımına ilişkin geçici plan uyarınca 337,2 milyon doz koronavirüs aşısının yoksul ülkelere şubat sonundan itibaren dağıtılmasının beklendiği ifade edilmişti.

Kaynak: AA / Dünya

Afrika Kanada HIV Haberler

5 oy farkla kazandı! TFF'nin yeni Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu oldu

5 oy farkla kazandı! TFF'nin yeni Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu oldu

''Zıkkım yesin, gebersinler'' sözü ortalığı karıştırdı! Yeniden Refah'ta 220 kişilik istifa

''Zıkkım yesin, gebersinler'' sözü ortalığı karıştırdı! Yeniden Refah'ta 220 kişilik istifa

Bahçeli'nin elini öptüğü için tartışılan Özel Harekat Başkanı Karadeniz sessizliğini bozdu

Bahçeli'nin elini öptüğü için tartışılan Özel Harekat Başkanı Karadeniz sessizliğini bozdu

Bakmadan Geçme

TV8.5 canlı izle! FENERBAHÇE-HULL CİTY TV8.5 CANLI 4K İZLE! 18 Temmuz TV8.5 HD kesintisiz donmadan canlı izle linki! Adnan Menderes Havalimanı seferleri iptal! İzmir'de uçak seferleri iptal mi edildi, ne oldu? Seferler neden iptal edildi? D-Smart Spor Smart CANLI izle! Galatasaray Trencin Spor Smart şifresiz canlı yayın linki! Spor Smart CANLI izle! (GALATASARAY HAZIRLIK MAÇI) Spor Smart donmadan ve kesintisiz izle! 18 Temmuz D Smart Go Spor Smart canlı yayın! Mehmet Büyükekşi ve Ali Koç neden kavga etti? TFF Başkanlık seçimleri sonuçlandı mı? Yabancı sınırı değişecek mi? İbrahim Hacıosmanoğlu yabancı sınırı hakkında ne demişti? İbrahim Hacıosmanoğlu kimdir? Yeni TFF Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu kim, nereli, kaç yaşında? Yeni TFF Başkanı kim oldu? SON DAKİKA! TFF Başkanı belli oldu İbrahim Hacıosmanoğlu kaç oy aldı? TFF seçim sonuçları TFF başkanlık seçim sonuçları! SANDIKLAR AÇILDI! Mehmet Büyükekşi ve İbrahim Hacıosmanoğlu oy sayısı ve oy farkı kaç? İZSU İzmir su kesintisi: İzmir'de sular ne zaman gelecek? Bayraklı, Bornova, Menderes 17-18 Temmuz 2024 İzmir su kesintisi listesi! Gaziantep GASKİ su kesintisi: Gaziantep'te sular ne zaman gelecek? Araban, Yavuzeli, Karkamış 18-19 Temmuz 2024 GASKİ su kesintisi listesi! Adana ASKİ su kesintisi: Adana'da sular ne zaman gelecek? Sarıçam, Ceyhan, Kozan 18-19 Temmuz 2024 Adana su kesintisi listesi! KOSKİ Konya su kesintisi: Konya'da sular ne zaman gelecek? Beyşehir, Çumra, Seydişehir 18-19 Temmuz 2024 Konya su kesintisi listesi! BUSKİ Bursa su kesintisi: Bursa'da sular ne zaman gelecek? Karacabey, Nilüfer, Gemlik 18-19 Temmuz 2024 Bursa su kesintisi listesi!
Yeni TFF Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu'ndan ilk sözler: Ben değil, Türk futbolu kazandı

Yeni TFF Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu'ndan ilk sözler: Ben değil, Türk futbolu kazandı

500

Yorumlar (8)

empati:

Bu batılılar. . . yaptıkları ahlaksızlıklara, katliamlara, hakaretlere, ihanetlere . . . . . vs vs hep Hata diyorlar hata, katliam yapıyor hata, teröristi destekliyorlar, barış güvecini. . . bu ne Allah aşkına. . . . . Kanada da batının rol model , cici bici rüyalar ülkesi. . .

1
0
yanıtYanıtla
Adınızı yazıniz:

İnsan değil bunlar ya yazıklar olsun Kanada sözde zenginler anca olsa olsa algı zenginidir bunlar

1
0
yanıtYanıtla
.....:

Şimdi bizde bazı sosyal pisokopatlar çok üzülecek. Bu resmen skandal. Hırsızlık demek daha doğru olur.

1
0
yanıtYanıtla
Erkan:

Dünya krizde,Ülkelerin gerçek yüzleri ortaya çıkıyor yavaş yavaş.

1
0
yanıtYanıtla
hamdi:

altını olan kuralı koyar, kuralı koyan altını alır.

0
0
yanıtYanıtla
Muğlalı:

Nolfu ya kanada dünyanın en iyi ülkesiydi??

0
0
yanıtYanıtla
Sancez:

Hepsi aynı , kanada sadece ifşa olmuş

0
0
yanıtYanıtla
Hakkarili:

Ahh fakirlik ahh gozu ciksin

0
0
yanıtYanıtla
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title