Haberler

Slovenya, Filistin devletini tanıma kararı aldı

Güncelleme:

İsrail'in soykırıma varan saldırıları karşısında Avrupa devletlerinden yükselen tepki büyüyor. Norveç, İrlanda ve İspanya'nın ardından Slovenya da Filistin'i devlet olarak tanıma kararı aldı. Kararla ilgili konuşan Slovenya Başbakanı Robert Golob, "Bu kararın tek bir mesajı var; düşmanlıkların derhal sona ermesi ve rehinelerin derhal serbest bırakılması isteğimiz." dedi.

İspanya, İrlanda ve Norveç'in Filistin Devleti'ni resmen tanımasının ardından bir Avrupa devleti daha Filistin'i devlet olarak tanıma kararı aldı. Slovenya hükümetinin 9 Mayıs'ta başlattığı Filistin'i tanıma sürecinde yeni bir gelişme yaşandı. Buna göre Slovenya da Filistin'i devlet olarak tanıyacak.

"FİLİSTİN'İ 1967 SINIRLARIYLA TANIMAYA KARAR VERDİK"

Slovenya hükümeti bugün düzenlenen oturumunda Filistin Devleti'nin tanınması maddesini değerlendirdi. Başbakan Robert Golob, oturumun ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Filistin'i uluslararası hukuka ve ilgili Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararlarına uygun şekilde 1967 sınırlarıyla, bağımsız ve egemen bir devlet olarak tanımaya karar verdiklerini söyledi.

"BU KARARIN TEK BİR MESAJI VAR"

Golob, "Bu kararın tek bir mesajı var; düşmanlıkların derhal sona ermesi ve rehinelerin derhal serbest bırakılması isteğimiz. Bu karar, İsrail Devleti'ne ve kimseye karşı bir karar değildir." dedi.

Bugünün, Orta Doğu'da kalıcı barışın sağlanması ve iki devletli çözüm yönünde hareket edilmesi için doğru an olduğuna inandıklarını ifade eden Golob, hükümetin bugünkü kararının olumlu sonuçlanmasını ve herkese örnek olmasını diledi.

Golob, söz konusu kararı meclise ileteceklerini ve milletvekillerinden destek istediklerini ifade etti. Slovenya Meclisinin Filistin Devleti'nin tanınması maddesini görüşmek üzere gelecek hafta toplanması bekleniyor.

NE OLMUŞTU?

Slovenya Başbakanı Robert Golob, hükümetin bu hafta Filistin Devleti'ni resmen tanıma önerisini değerlendireceğini açıklamış, Filistin'in resmen tanınması önerisinin perşembe günü (bugün) yapılacak hükümet toplantısında görüşüleceğini belirterek "Bu sürede, acil bir ateşkes ve rehinelerin serbest bırakılması için baskı oluşturmak amacıyla benzer düşünen bir grup ülkeyle koordinasyon içinde olmaya devam edeceğiz. Birleşmiş Milletler'in sorumlu üyesi olarak, Orta Doğu'da kalıcı barışın sağlanması için elimizden gelen her şeyi yapma yükümlülüğümüz bulunuyor." ifadelerini kullanmıştı.

Norveç, İrlanda ve İspanya hükümetleri, geçtiğimiz hafta Filistin'i devlet olarak tanıyacaklarını duyurmaları sonrasında 28 Mayıs itibariyle Filistin devletini resmen tanımıştı.

Kaynak: AA / Ayça Elal - Dünya

Filistin Slovenya İspanya İsrail Norveç Dünya Güncel Haberler

Adı uyuşturucu ve rüşvetle anılan hakimin yasak aşk yaşadığı iş adamı sessizliğini bozdu: Kocası bu ilişkiye rıza gösteriyordu

Adı uyuşturucu ve rüşvetle anılan hakimin yasak aşk yaşadığı iş adamı sessizliğini bozdu: Kocası bu ilişkiye rıza gösteriyordu

Depozito İade Sistemi başlıyor! İadesi yapılacak her şişe için ödenecek rakam da belli

Depozito İade Sistemi başlıyor! İadesi yapılacak her şişe için ödenecek rakam da belli

Timur Cihantimur'un ot yolup tuvalet temizlediği cezaevinden ilk fotoğrafı geldi

Timur Cihantimur'un ot yolup tuvalet temizlediği cezaevinden ilk fotoğrafı geldi

Benzine ve motorine kontak kapattıracak zam

Benzine ve motorine kontak kapattıracak zam

500

Yorumlar (18)

Özcan Özcan:

YENİ BİR TANIM GETİRDİM FİLİSTİN DEVLETÇİĞİ

9
95
yanıtYanıtla
Adem Sakar:

Daha biz tanımadık bakalım ne zaman tanıyacaklar

18
46
yanıtYanıtla
Berjeri aşireti:

Soyismine uyumlusun!dünyada ilk tanıyan ülke hangisi bir araştır bakayım

yanıt32
yanıt2
Yusuf Çelebi Sarıbaş:

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) ile 1975 yılından itibaren resmi ilişkilerini sürdüren Türkiye, 15 Kasım 1988'de sürgünde ilan edilen Filistin Devleti'ni ilk gün tanıyan ülkeler arasında yer almıştır.

yanıt49
yanıt0
masteng aston:

Reis avrupaya diz cokturdu helal be .

30
25
yanıtYanıtla
Zafer yılmaz :

masteng aston: AB 21 yıldır almıyorlar.Reisin avrupaya diz çöktürdü hala ayağa kalkamadılar. Filistin meselesine gelince. o kadar masum insanın ölümü biraz vicdan sızlatır.En başta Reisin restini çekmesi gerekirdi.Ticari anlaşmaların bozulmaması adına binlerce ölen masum insan için kelime oyunları yapıldı.

yanıt11
yanıt9
FA null:

Hepsi Türkiye'nin çabaları sayesinde

20
19
yanıtYanıtla
aristoteles:

Bu baya komikti ??

yanıt11
yanıt10
SEN BİLME:

Ülkeler Türkiyeden Bağımsız Alıyorlar bu kararı.. İnsanlık için.. Herşeyi Kendimize Bağlamayalım.

yanıt17
yanıt3
öncevatan:

Adamlara helal olsun var ya Özellikle Amerika savaşı durdurmak için elinden geleni yapıyor, Özellikle slovenya nın ülke olarak tanıması savaşı durdurmak adına büyük adım. Artık kundaktaki bebeklere bir şey olmayacak. !!!

9
8
yanıtYanıtla
Tüm 18 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title