Haber : NATO'ya ait drone'un Türkiye hava sahasına girmemek için izlediği rota sosyal medyada gündem oldu - Haberler

Haberi Paylaş

NATO'ya ait drone'un Türkiye hava sahasına girmemek için izlediği rota sosyal medyada gündem oldu

 - Güncelleme:

Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinde 70. güne girilirken NATO'ya ait bir RQ-4 Global Hawk model insansız hava aracının izlediği yol sosyal medyada gündem yarattı. Radar takip platformlarından çekilen görüntülerde drone'un Türkiye hava sahasına girmemek adına rotasını uzattığı ve garip bir yol izlediği dikkatlerden kaçmazken, bu harekete savaşın başından beri tarafsız tutumunu sürdüren Türkiye'yi zor bir diplomatik durumda bırakmamak için başvurulduğu ifade edildi.

Rusya'nın 24 Şubat'ta Ukrayna'yı işgal etmeye başlamasıyla birlikte devam eden savaşta dikkat çekici bir gelişme yaşandı.

Savaşın başladığı günden beri Moskova ve Kiev arasında arabuluculuk çabalarını sürdüren ve NATO üyesi olmasına rağmen Rusya'ya karşı uygulanan yaptırımlara katılmayan Türkiye'nin bu duruşu uluslararası kamuoyunda sık sık gündeme gelirken, Twitter'da paylaşılan bir görüntü dikkat çekti.

Uçakların rotalarını izleyen FlightRadar24 isimli bir platformda NATO'ya ait RQ-4 Global Hawk tipi bir insansız hava aracının (İHA/Drone) rotasını Türkiye hava sahasına girmemek için uzattığı görülüyor.

NATO'ya ait drone'un Türkiye hava sahasına girmemek için izlediği rota sosyal medyada gündem olduTwitter paylaşımında "NATO RQ-4 Global Hawk model drone, Türkiye hava sahasına girmeden 52 bin feet yükseklikten Karadeniz'e ilerledi" ifadesine yer verildi.

Yüksek irtifada uçabilen ve uzaktan kontrol edilebilen gözlem aracının rotası Twitter üzerinden paylaşılırken, "NATO'nun drone'u FlightRadar242 verilerine göre Türkiye hava sahasına girmemek için garip bir rota izliyor" yorumu yapıldı.

Drone'un Türkiye'yi zor bir diplomatik durumda bırakmamak için Türkiye hava sahası üzerinden Karadeniz'e gitmediği belirtildi.

Moskova Ukrayna Türkiye Drone Rusya Kiev Nato Dünya Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (7)

Omer Akın:

AB ve ABD Türkiye bölümöesi gereken devlet diye zamanında haritalar yayınlamış zamanı kollamak icin beklerken halkımızın bu kesime cok iyimser bakabilmesi tuaf değil mi

vedat cici :

natodan çıkmak bizim çıkarımıza

güven Sarıaydın:

Birde umumumuzdaydi NATO nedir ABD maşası eğer ABD bir şekilde kaybeder ise natodan çıkmak için yarışacak lar

Tüm 7 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title