NATO Genel Sekreteri Stoltenberg'den Türkiye açıklaması: İsveç ve Finlandiya konusunda ortak bir zemin bulabiliriz - Haberler
Haberi Paylaş

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg'den Türkiye açıklaması: İsveç ve Finlandiya konusunda ortak bir zemin bulabiliriz

Haberler.com - Emre İliksiz - Dünya
 - Güncelleme:

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya üyelikleriyle ilgili Türkiye'nin olumsuz tutumuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Stoltenberg, "Türkiye önemli bir müttefikimiz. Türkiye, bazı endişelerini dile getirdi ve NATO'da her zaman olduğu gibi, endişeler mevcut olduğunda ortak bir zemin bulabileceğimizden eminim" dedi. Öte yandan Stoltenberg, Türkiye'nin niyetinin Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliklerini engellemek olmadığının altını çizdi.

Rusya'nın Ukrayna'ya savaşının ardından Rusya'ya komşu İsveç ve Finlandiya, NATO üyeliğini gündeme getirmiş, bugün de Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ülkesinin NATO askeri ittifakına resmi üyelik başvurusunda bulunacağını söylemişti.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO Dışişleri Bakanları'nın Almanya'nın başkenti Berlin'deki toplantısında konuştu. Stoltenberg, "Finlandiya ve İsveç NATO'nun yakın ortaklarıdır. NATO'ya başvurmak kendi kararlarıdır" dedi.

Stoltenberg, daha önce Cumhurbaşkanı Erdoğan ve bugün Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya üyeliği konusunda dile getirdiği rahatsızlığa değinerek, "Türkiye önemli bir müttefikimiz. Türkiye, bazı endişelerini dile getirdi ve NATO'da her zaman olduğu gibi, endişeler mevcut olduğunda ortak bir zemin bulabileceğimizden eminim" dedi.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, "Türkiye'nin niyeti Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliklerini engellemek değil. Bunu açık açık söylediler" ifadelerinde bulundu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, NATO Dışişleri Bakanları Gayriresmi Toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, "Finlandiya ile İsveç'in PKK ve YPG terör örgütleriyle ve mensuplarıyla yaptıkları görüşmeler ve özellikle İsveç'in silah yardımı yapmasıyla birlikte tüm rahatsız olduğumuz konuları açık şekilde sergiledik. Bunları fotoğraflar ve belgelerle müttefiklerimize de anlattık" demiş, Çavuşoğlu, "İsveç ve Finlandiya terörü desteklemeyi durdurmalı. Güvenlik garantisi vermeli, ve Türkiye'ye yönelik ihracat yasaklarını kaldırmalı" ifadelerinde bulunmuştu. Çavuşoğlu ayrıca, "Finlandiya Dışişleri Bakanı tutumuza ılımlı yaklaşırken İsveç'te bunu görmüyoruz" demişti.

Haberler.com / Emre İliksiz - Dünya

Rusya Nato Politika Dünya Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (4)

By Kalafat:

diş meseleler ve milli menfaatler söz konusu oldugunda devletimiz ve hükümetin arkasındayız CUMHUR BAŞKANI gerekeni yapmiştır dogrusu budur .

Serdar Sekman:

ülkemizi yönetenlerin isveç ve Finlandiya hakkında natoya giremez veto Ederiz sözünün arkasında Durmayaçaklarına eminim bu zamana kadar hangi söz verildi tutuldu

Vural Bay:

Stoltenberg sıkıntı yapma düzelir herşey biz ne keskin dönüşler gördük 360 derece rüzgar gülü gibi

Tüm 4 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title