Haberi Paylaş

Koronavirüsün insan hücresine girdiği an ilk kez bu kadar net görüldü

Dünya Haberleri

Çin ve ABD'li bilim insanları, koronavirüs insan hücreleriyle etkileşim anını sanal gerçeklik teknolojisi süper bilgisayarlarla görüntüledi.

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını can almaya devam ediyor. Çin ve ABD'li bilim insanları, koronavirüs insan hücreleriyle etkileşim anını sanal gerçeklik teknolojisi süper bilgisayarlarla görüntüledi. Çin'in başkenti Pekin'deki Tsinghua Üniversitesi'nde görevli biyolog Dr. Sai Li, Şubat ayında Hangzhou kentindeki bir biyogüvenlik laboratuvarında virologlarla birlikte çalıştı. Çalışma sonucunda koronavirüsün insan hücrelerine nasıl yerleştiğini en net biçimde görüntülemeyi başardı.

VİRÜSÜ EN NET GÖREN İLK KİŞİ

Li, basına yaptığı açıklamada "Virüsü bu kadar iyi çözünürlükte gören dünyadaki ilk kişi olduğumu düşünüyorum" dedi. Dr. Li ve ekibi, virüsün bazı proteinlerinin insan hücrelerine nasıl kaydığını öğrenmelerini sağlayarak biyokimyasını nasıl ele geçirdiğini öğrendi. Araştırmacılar bu detaylı ve ayrıntılı fotoğraflar sayesinde koronavirüs proteinlerinin insan hücrelerine nasıl zarar verdiğini, bazılarının da yeni virüsler yapmak için "kreşler" kurduğunu gözlemledi.

BİLİMDE ÇİN- ABD ORTAKLIĞI

Dr. Li ve ekibinin çalışmalarını ilerleten ABD'nin San Diego kentindeki Amaro Laboratuvarı bilim insanları, süper bilgisayarlar kullanarak virüsün insan hücreleriyle etkileşimini ortaya koyan yüksek çözünürlüklü fotoğraflar elde edildiğini açıkladı.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Dünya

Amerika Birleşik Devletleri Çin Halk Cumhuriyeti Koronavirüs Sağlık Dünya Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (11)

murat:

sadece çinlileri yok edecek bi virüs oluşsun artık

Cevap Yaz01Yayından Kaldır
kebapçi fenasi:

bu numaradan 10 doktordan 2 si anlarsa adam değilim kalkmış bize gözteriyon

Cevap Yaz01Yayından Kaldır
zühtü ferudun nayır:

madem öyle o zaman hücrelerimize virüsün istemediği reddettiği ilacı enjekte edin bak bakalım virüs bulaşamayınca kaçacak yer arayacaktır kesin bu böyle olacaktır örneğin hücrelere sarımsak ekstresi enjekte edin hadi bakalım.

Cevap Yaz11Yayından Kaldır
Tüm 11 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title