Haberler

Güney Sudan ve Sudan'da Yardım Çalışanlarına Yönelik Saldırılar Artıyor

Güncelleme:

Birleşmiş Milletler, Güney Sudan ve Sudan gibi ülkelerdeki çatışma ve güvensiz ortam nedeniyle 2023 yılında da yardım çalışanları arasında ölüm ve yaralanma sayısının yüksek seyredeceği uyarısında bulundu. BM İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi (OCHA), bu yıl içinde dünya genelindeki krizlerde 62 yardım çalışanının öldürüldüğünü, 84'ünün yaralandığını ve 34'ünün kaçırıldığını bildirdi.

Güney Sudan'ın Jonglei eyaletindeki Twic East ilçesini ziyaret eden Çinli sağlık ekibinin lideri Xu Zhangwei (ortada soldan ikinci), 28 Haziran 2023. (Fotoğraf Denis Elamu/Xinhua)

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER, 18 Ağustos (Xinhua) -- Birleşmiş Milletler Perşembe günü yaptığı açıklamada, Güney Sudan gibi ülkelerdeki çatışma ve güvensiz ortam nedeniyle 2023 yılında da yardım çalışanları arasında ölüm ve yaralanma sayısının yüksek seyredeceği uyarısında bulundu.

BM İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi (OCHA), araştırma kuruluşu Humanitarian Outcomes bünyesindeki Yardım Çalışanı Güvenliği Veritabanı araştırma ekibinden aldığı geçici verilere dayanarak, bu yıl içinde dünya genelindeki krizlerde 62 yardım çalışanının öldürüldüğünü, 84'ünün yaralandığını ve 34'ünün kaçırıldığını bildirdi.

Güney Sudan'ın art arda birkaç yıldır insani yardım çalışanları için güvensiz ülke sıralamasında en üst sırada yer aldığını belirten ofis, 16 Ağustos itibarıyla yardım çalışanlarına yönelik 40 saldırının gerçekleştirildiğini ve 22 can kaybının bildirildiğini kaydetti.

Sudan ise bu yıl içinde insani yardım çalışanlarına yönelik 17 saldırı ve 19 can kaybı ile ikinci sırada yer alıyor.

OCHA, yardım görevlisi ölümlerinin en çok yaşandığı diğer ülkelerin Orta Afrika Cumhuriyeti, Mali, Somali ve Ukrayna olduğunu bildirdi.

Kaynak: Xinhua / Dünya

Birleşmiş Milletler Güney Sudan Dünya Sudan Dünya Haberler

Kulisleri hareketlendiren iddia: Asgari ücret temmuz ayında 21 bin 320 liraya çıkacak

Kulisleri hareketlendiren iddia: Asgari ücret temmuz ayında 21 bin 320 liraya çıkacak

Sokak köpekleriyle ilgili düzenleme Meclis'e geliyor

Sokak köpekleriyle ilgili düzenleme Meclis'e geliyor

Çocuk istismarı şüphelisinin ölümünde 2 polis ve bekçiye hapis cezası

Çocuk istismarı şüphelisinin ölümünde 2 polis ve bekçiye hapis cezası

Bakmadan Geçme

Ergin Ataman kimdir? Ergin Ataman kaç yaşında, nereli? Ergin Ataman hayatı ve biyografisi! LoL çöktü mü? 23 Mayıs LoL giriş ekranı neden açılmıyor? Vedat Zorba kimdir? Şehit Piyade Sözleşmeli Er Vedat Zorba nereli, memleketi neresi? Valorant Gece Pazarı ne zaman? Gece Pazarı başladı mı? 23 Mayıs Konya'da elektrik kesintisi yaşanacak ilçeler! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 23 Mayıs 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 23 Mayıs Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 23 Mayıs İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! 23 Mayıs Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! Süper Loto sonuçları açıklandı mı? 23 Mayıs Süper Loto kazanan numaralar neler? Süper Loto sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? 23 Mayıs İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! 23 Mayıs 2024 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 23 Mayıs Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! 23 Mayıs Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 23 Mayıs Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! UEFA Avrupa Ligi kupasını kim kazandı 2024? Atalanta Bayer Leverkusen maçı ne oldu, UEFA'yı kim aldı?
Erdoğan'ın 34 yıl sonra gelen 'seferberlik' hamlesi ne anlama geliyor? AK Parti'den açıklama var

Erdoğan'ın 34 yıl sonra gelen "seferberlik" hamlesi ne anlama geliyor? AK Parti'den açıklama var

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title