Doğuda Tipi ve Soğuk Etkili Oluyor

Doğuda Tipi ve Soğuk Etkili Oluyor

KAR kalınlığının bir metreyi bulduğu Muş ve Ağrı'da yoğun tipi nedeniyle ulaşım önemli ölçüde aksadı.

Doğuda Tipi ve Soğuk Etkili Oluyor

KAR kalınlığının bir metreyi bulduğu Muş ve Ağrı'da yoğun tipi nedeniyle ulaşım önemli ölçüde aksadı. Bölgede en düşük hava sıcaklığı sıfırın altında 27.4 derece ile Erzurum'da ölçüldü.

Doğu Anadolu Bölgesi'nde birkaç günden beri devam eden kar yağışı ve tipi ulaşımı vurdu. Dün akşam saatlerinde Ağrı- Erzurum karayolunda yoğun tipi nedeniyle ulaşım 5 saat durdu. Çok sayıda araç yolda mahsur kaldı. Görüş mesafesinin düşmesi nedeniyle maddi hasarlı trafik kazaları meydana geldi. Eleşkirt Kaymakamı Recep Öztürk, yolda kalan sürücü ve yolcuların ekipler tarafından kurtarılma çalışmalarında hazır bulundu. Ağrı- Erzurum yolu gece yarısından sonra ulaşıma açılabildi.

Yine tipi nedeniyle Muş- Bingöl ile Muş- Erzurum karayolları da dün akşam ulaşıma kapandı. Yolda kalan sürücü ve yolcuların yardımlarına karayolları ekipleri yetişti. Karayolları 113'üncü Şube Şefliği ekipleri bölgede çalışmalarını sürdürürken, tipiden kapanan yol 3 saat sonra açıldı.

SOBADAN ZEHİRLENEN 3 KİŞİ KEPÇEYLE TAŞINDI

Muş'un Varto ilçesinde ise 3 kişilik Sever ailesi sobadan sızan karbonmonoksit gazından zehirlendi. Ailenin zehirlenme haberi alan Kaymakam Mehmet Nuri Çetin, sağlık ekipleri ile birlikte Varto belediyesine ait olan kepçeyi Sever ailesinin yaşadığı Sazlıca köyüne yönlendirdi. Tipi nedeniyle kapanan yol açılırken, zehirlenen Abdulkerim Sever, eşi Perizade Sever ve kızı Ceylan Sever ambulansa bindirildi. Fırtına nedeniyle ambulansın silecekleri bozulunca, aile bu kez kepçeye alınarak Varto Devlet Hastanesine getirildi. Kaymakam Mehmet Nuri Çetin şunları söyledi:

"İlçede beyaz afet yaşanıyor. Kar ve fırtınadan dolayı ilçenin tüm köylerle bağlantısı kesilmiş durumdadır. Karayolları, ilçe özel idare, belediye araçlarını hastalarımız için seferber ettik. 5.5 kilometrelik yolu 2.5 saatte açıp hastalarımızı sağ selim hastaneye belediye kepçemiz ile ulaştırdılar. Zehirlenen vatandaşların sağlık durumu iyi."

EN SOĞUK ERZURUM: EKSİ 27.4

Öte yandan bölgede dondurucu soğuklar etkisini sürdürmeye devam ediyor. Kar kalınlıklarının Muş'ta 102, Ağrı'da 92, Erzurum'da 50, Kars'ta 42, Ardahan'da 32 santimi bulduğu bölgede en düşük hava sıcaklığı sıfırın altında 27.4 derece ile Erzurum Havalimanı'nda yaşandı. Termometreler, Erzincan Refahiye'de 26, Ağrı'da 21,2, Erzurum'da 19.2, Ardahan'da 16.5, Kars'ta 15.5, Muş'ta 12.3, Erzincan'da 10,4 ve Iğdır'da 9.5 dereceyi gösterdi.

ÇIĞ VE TİPİ UYARISI

Meteoroloji 12'nci Bölge Müdürlüğü, düzgarın kuzey ve batı yönlerden orta kuvvette, Erzincan'da zaman zaman kuvvetli 30- 50 kilometre hızla eseceğini açıkladı. Meteoroloji, dik ve eğimli yamaçlarda çığ düşme riskine ve olası tipi, buzlanma ve don olaylarına karşı dikkatli olunması konusunda uyarıda bulundu.

- Erzurum