Haberler

Diyarbakır'da 'Mesleki Eğitim-Sektör İşbirliği' Toplantısı

Diyarbakır’da Milli Eğitim Bakanlığı, Valilik, Büyükşehir Belediyesi ve Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) tarafından ‘Mesleki Eğitim-Sektör İşbirliği’ toplantısı gerçekleştirildi.

Diyarbakır'da Milli Eğitim Bakanlığı, Valilik, Büyükşehir Belediyesi ve Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) tarafından 'Mesleki Eğitim-Sektör İşbirliği' toplantısı gerçekleştirildi.

Diyarbakır'da istihdamda mesleki eğitimin önemini vurgulamak amacıyla düzenlenen 'Mesleki Eğitim-Sektör İşbirliği' toplantısı Büyükşehir Öğretmenevinde gerçekleştirildi. Toplantıya, Vali Hüseyin Aksoy, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ercan Demirci, Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Osman Nuri Gülay, Dicle Üniversitesi Rektörü Talip Gül, DTSO Başkanı Ahmet Sayar, İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Aslan, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Muhsin Eryılmaz, Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Şakir Yaman, kurum ve kuruluş temsilcileri ile öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Mesleki eğitim tanıtım filminin gösterimiyle başlayan toplantının açılışında konuşan Vali Hüseyin Aksoy, gençlerin eğitilmesi amacıyla atölyeler kurulduğunu belirterek, "Cazibe merkezleri programı kapsamında ilimize aktarılan kaynağın bir kısmını meslek liselerimizin daha iyi bir konuma gelmesi, öğrencilerimizin kendilerini daha iyi geliştirebilmeleri adına 5 ayrı okulumuza laboratuvar yaptırdık. Yaklaşık olarak 1 milyon 42 bin TL'lik kaynağı onların gelişmesi adına harcadık" dedi.

"Potansiyeli doğru değerlendirmenin yolu eğitimden geçer"

DTSO Başkanı Ahmet Sayar, nüfusun yaş gruplarına ve artan nüfusa bakıldığında eğitimin önemli bir yer tuttuğuna dikkat çekerek, "En büyük yatırımın eğitime ve insana olduğunu belirtmek istiyorum. Bu genç nüfus gücünü kendinde barındırdığı pozitif potansiyeli doğru değerlendirmenin yolu nitelikli bir eğitim politikasından geçer. Sayısal verilere baktığımızda istenilen düzeyin çok altında olduğumuzu görmekteyiz. İşsizlik bir kent gerçeği olarak karşımızda bulunmaktadır. Kentimizin sürdürülebilir ekonomik ve toplumsal gelişmesini sağlayabilmesi, ulusal ve küresel rekabette yerini alabilmesi için en önemli kaynağı olan insan gücünü iyi kullanabilmesi gerekmektedir. Kamu bir istihdam kapısı olmaktan çıkmıştır ve çıkmalıdır da. Kamunun yerine istihdamı sağlayacak olan özel sektördür. Özel sektörün de bu yükün altından çıkabilmesi için ön açıcı kamu politikaları belirleyici olmaktadır. Kentimizde sanayi gelişmektedir. Hem kent sanayinin olumlu gelişmesi hem de istihdam olanaklarının arttırılması sanayi ve okul arasında uyum ve amaç birliğinin gerçekleşmesi ile olur. Ülkemizde son yıllarda mesleki eğitimle ilgili alınan kararlar da daha önce sıraladığımız kurum ve kuruluşlarının görüşleri dikkate alınarak çalışmalar yürütüldüğünü gözlemlemekteyiz" diye konuştu.

"Tasarım ve üretim konusunda yetersiz mezunlar yetişiyor"

Üniversitelerde verilen eğitimin yoğun olarak teoriye dayandığını vurgulayan Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Talip Gül, şunları kaydetti:

"Bu nedenle tasarım ve üretim konularında yetersiz mezunlar yetişmektedir. Bu konuda üniversitelere ve sanayiye önemli görevler düşmektedir. Sanayiciler bir disiplin içerisinde uygulamalı öğrenim sürecine öğrencileri dahil etmelidir. Bu konuda üniversite ile sektör arasında işbirliği etkin bir şekilde oluşturulmalı. Mesleki eğitim ile ilgili stratejilerde bürokrasi, üniversite, milli eğitim ve sanayi sektörünün birçok bileşeni eş güdüm içerisinde çalışmalı diye düşünmekteyim. Üniversite olarak sanayi ile işbirliğine önem vermekteyiz. Birçok kurum ile işbirliği projelerine imza atmış bulunmaktayız. Bu projelerin bir kısmı kısa sürede hizmete girmiş bulunmaktadır. En son geçen hafta 'Güvenli Geleceğe Kayıtlı Kadınlar' projesi MEKSA ile işbirliği içerisinde imzalanmıştır. Ayrıca üniversitemizde çeşitli mesleki eğitim programları düzenli bir şekilde yapılmaktadır. Üniversite olarak 19 meslek yüksekokulunda, çok farklı meslek dallarında eğitim vermekteyiz. Hedefimiz bölgemizin ihtiyaçları doğrultusunda bu meslek dallarını arttırmaktır. Bu çerçevede gelecek yıl 13 farklı meslek dalının açılmasını hedefledik ve YÖK'e sunduk. Kentimize olan sorumluluğumuzun gereği olarak Diyarbakır'a ve Diyarbakırlıya faydası olacak her alanda bütün projelere açık olduğumuzu ve işbirliği yapabileceğimizi bir kez daha belirtmek istiyorum." - DİYARBAKIR

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Yerel

Dicle Üniversitesi Hüseyin Aksoy Ahmet Sayar Yerel Haberler

Bakmadan Geçme

22 Şubat 2024 Konya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Konya'da elektrik ne zaman gelecek? 22 Şubat İstanbul elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Elektrikler ne zaman gelecek? İstanbul'da elektrik kesintisi! 22 Şubat Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 22 Şubat 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 22 Şubat Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 22 Şubat İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Bugün İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! 22 Şubat Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 22 Şubat Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da elektrik kesintisi! Napoli Barcelona maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Napoli Barcelona maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Porto Arsenal maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Porto Arsenal maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Liverpool Luton Town maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Liverpool Luton Town maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Liverpool - Luton Town maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Liverpool - Luton Town maçı kaç kaç, canlı maç skoru! Porto Arsenal maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Porto Arsenal maçı kaç kaç, canlı maç skoru! CHP Saruhanlı'dan aday çıkardı mı, belediye başkan adayı kim oldu? Zeki Bilgin Saruhanlı'da aday mı? Mansur Yavaş'ın mal varlığı ne kadar 2024? İşte Mansur Yavaş'ın serveti!
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title