Diyanet'ten Eksik Oruç İddiasına Cevap

Diyanet'ten Eksik Oruç İddiasına Cevap

Diyanet, imsak vaktinin yanlış olduğu iddialarına cevap verdi: Üniversiteden uzmanlarla çalıştık, içiniz rahat olsun.

Diyanet'ten Eksik Oruç İddiasına Cevap

Ramazan ayının başlaması, daha çok da uzun ve sıcak yaz günlerinde oruç tutulacak olması, imsak ve sahur vakitleri üzerine bir tartışmayı da beraberinde getirdi.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın oruç saatlerini gösteren imsakiyesinde imsak vaktini yanlış hesapladığı öne sürüldü.

İddiayı ortaya atan; Süleymaniye Vakfı Başkanı ve İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Abdülaziz Bayındır yaptığı açıklamasında "Diyanet'in imsak vakti 03.53, bizimkisi ise 05.04. Arada 70 dakikalık fark var. Biz büyük bir ekiple hesaplamayı yaptık. Gecenin ortasında ezan okunur mu?" demişti.

DİYANET, ANKARA ÜNİVERSİTESİ ASTRONOMİ VE UZAY BİLİMLERİ BÖLÜMÜYLE ÇALIŞIYOR
Diyanet'ten yapılan açıklamada ise hesaplamaların üniversiteden uzmanlarla birlikte yapıldığı vurgulandı. İslam dünyasında imsak vakti hesabında; güneşin, ufka 18 derece yaklaşmasının esas alındığını belirten Diyanet, bazı Müslüman topluluklarınsa ihtiyat için 19 dereceyi esas aldığı ve farklılığın buradan kaynaklandığını kaydetti.

Açıklamada şöyle dendi:

"Diyanet İşleri Başkanlığı, imsak ve yatsı vakitleri ile ilgili hesaplarının yerindeliğini ölçmek ve muhatap olduğu iddiaların doğruluk derecesini tespit etmek üzere geçen yıl Ramazan ayının hemen akabinde yatsı ve sabah vakitlerinin tespitine yönelik yeni bir gözlem çalışması yapmaya karar vermiştir.

Bu karar çerçevesinde Ankara Üniversitesi ile bir protokol imzalamıştır. 2011 yılı Eylül ayında başlatılan proje, Ankara Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Öğretim Üyesi Prof. Sacit Özdemir'in başkanlığında bir gözlem heyeti tarafından yürütülmüştür. Gözlemler hem gelişmiş astronomik aletler, hem de göz ile (denek gözlemcilerle) olmak üzere iki yöntemle gerçekleştirilmiştir. Bu proje devam etmektedir. Ancak şu ana kadar ulaşılan sonuçları şöyle özetlemek mümkündür:

Hata payları da göz önünde bulundurularak değerlendirildiğinde aletle yapılan gözlemlerden kabaca elde edilen sonuçlar, Başkanlığımız takvimlerinde verilen akşam/yatsı ve imsak/sabah vakitleriyle örtüşmektedir.

Gözlem yeri, şehir ışıklarının yansıması, havanın berraklık durumu, gözlemci denek sayısı, insan gözü ile aletin algılama gücü farkı vb. etkenlerden kaynaklandığı düşünülen sebeplerle gözle yapılan gözlemler ile Başkanlığımız takviminde verilen akşam/yatsı ve imsak/sabah vakitleri arasında bir miktar farlılıklar izlenmiştir. Ancak bu farklılıklar, büyük ölçüde temkin payları kapsamında değerlendirilebilecek niteliktedir.

"ESKİDEN BERİ 18 DERECE ESAS ALINIR"

Öteden beri İslam astronom ve muvakkitleri de imsak vaktini belirlerken en az 18 dereceyi esas almışlardır. Bu vakit, -ilk anda çıplak gözle fark edilemese dahi- sabah şafağının başlama vaktidir. Diğer taraftan dört mezhebin de dâhil olduğu İslam âlimlerinin büyük bir çoğunluğuna göre yatsı vakti ile sabah namazı/imsak vakti arasında mühmel bir vakit yoktur. Yatsı vakti çıkar çıkmaz sabah namazı vakti girer. Dolayısıyla imsakın sabah tanının bilimsel olarak başlangıç vaktinden daha sonraya bırakılması, yatsı namazı vaktinin sonu konusunda başka tereddütler ortaya koyacaktır. Netice itibariyle bu saatten sonra kılınan sabah namazı ve başlanan oruçlara ilişkin olarak herhangi bir tereddüt uyandırılması doğru değildir"