Dilek Öcalan'ın TBMM görevi belli oldu, İşte Öcalan'ın görevi - Haberler
Haberi Paylaş

Dilek Öcalan'ın TBMM görevi belli oldu, İşte Öcalan'ın görevi

Haberler.com - Haberler | Gündem

Dilek Öcalan'ın TBMM görevi belli oldu, İşte Öcalan'ın görevi. TBMM'nin 25. dönem çalışmaları, yarın yapılacak yemin töreniyle başlayacak. Abdullah Öcalan'ın yeğeni HDP Milletvekili Dilek Öcalan da Başkanlık Divanı'nda görev yapacak.

Dilek Öcalan'ın TBMM görevi belli oldu, Abdullah Öcalan'ın yeğeni Dilek Öcalan'ın TBMM'de yapacağı görev belli oldu. Uzun mesai nedeniyle en genç 6 milletvekili geçici katip üye sıfatıyla TBMM Başkanlık Divanı'da Baykal'a yardımcı olacak, dönüşümlü olarak milletvekillerinin isimlerini okuyacak.

TBMM'nin 25. dönem çalışmaları, yarın yapılacak yemin töreniyle başlayacak. Oturumu en yaşlı üye sıfatıyla CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal yönetecek. Terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'ın yeğeni HDP Milletvekili Dilek Öcalan da Başkanlık Divanı'nda görev yapacak.

BAYKAL'A 1100 TL'LİK FRAK

Baykal, görevi eski başkan Cemil Çiçek'ten devraldıktan sonra saat 14.00'te Atatürk Anıtı'na çelenk koyacak ve ardından saat 15.00'te özel oturumu yönetecek. 77 yaşındaki Baykal, TBMM'nin diktirdiği frakla kürsüdeki yerini alacak. Baykal Meclis Başkanı seçilmese de ölçüler üzerine göre alındığı için frak kendisinde kalacak. Meclis, tek kullanım için pahalı olduğu eleştirilerine karşın, Baykal'ın frağını bin 100 TL'ye erkek giyiminin öncü markalarından birine diktirdi.

TBMM'DE 10 SAATLİK MESAİ

TBMM, yemin gününde ilk uzun mesaisini yapacak. 550 milletvekili teker teker kürsüye çıkıp anlaşılır şekilde, Türkçe olarak Anayasa'da yazılı milletvekili yeminini okuyacak. Bu, her vekil için yeminin 1 dakika sürdüğü hesaplandığında, hiç ara verilmese bile yaklaşık 10 saatlik bir mesai anlamına geliyor.

Uzun mesai nedeniyle en genç 6 milletvekili geçici katip üye sıfatıyla TBMM Başkanlık Divanı'da Baykal'a yardımcı olacak, dönüşümlü olarak milletvekillerinin isimlerini okuyacak. TBMM Başkanlık Divanı'da görev yapacak genç vekiller şunlar:

HDP/Tuğba Hezer-1989,
AK Parti/Fatma Gaye Güler-1988,
HDP/Dilek Öcalan-1987,
AK Parti/Abdurrahim Boynukalın- 1987,
HDP/Enise Güneyli-1986,
AK Parti/ Sena Nur Çelik-1986.

Yemin töreninin ardından Meclis Başkanı adaylarının başvuru süreci için genel kurul çalışmalarına 5 gün ara verecek. Bu sürenin sonunda Meclis Başkanlığı seçiminin ilki turu yapılacak.

Bu arada milletvekillerinin yemin günü odalarını kullanabilmeleri için dün TBMM Başkanlık Divanı salonunda parti gruplarının temsilcileri eşliğinde kura işlemi yapıldı. (Kaynak: Haber türk)

Dilek Öcalan'ın TBMM görevi belli oldu, İşte Öcalan'ın görevi
Haberler.com - Gündem
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Haber: Dilek Öcalan'ın TBMM görevi belli oldu, İşte Öcalan'ın görevi - Haberler
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 18.10.2021 03:21:23. #1.13#