Diaspora Haberleri

Diaspora haber, Diaspora son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Diaspora - 19.02.2021
YTB Almanya'nın Hanau kentindeki ırkçı saldırının kurbanlarını anmak için panel düzenledi
Eren, "Tüm dünyanın şüphesiz son yıllarda en büyük sorunlarından biri olan ırkçılık sorununu, bu olay üzerinde (Hanau) konuşmak istiyoruz. Biz, Türkiye'nin diaspora kurumu olarak Avrupa'nın hangi ülkesinde olursa olsun vatandaşlarımızın yanında olmaya gayret ediyoruz.
Diaspora - 11.02.2021
Filistin halkının aşı mağduriyeti
Filistinlilerin bitmeyen sınavı Filistin halkı üç farklı coğrafi bölgede bulunuyor. İsrail vatandaşı Filistinliler, diasporadakiler ve işgal-abluka altındaki topraklarda (Batı Şeria ve Gazze) yaşayanlar.
Diaspora - 28.01.2021
Avusturya'daki Türk diasporasını bekleyen iki tehlike
Türk diasporasının Avusturya'daki tarihi, resmi olarak 15 Mayıs 1964 yılında imzalanmış olan Türkiye Avusturya İşgücü Anlaşması ile başlar.
Diaspora - 21.01.2021
İsrail siyasetinde yeni aktörler, eğilimler ve oluşumlar: Gideon Sa'ar'ın yükselişi
İsrail'de siyasi partiler geçmişten günümüze önemli roller üstlenmekteler. İsrail parti devleti olarak kurulmuş bir ülke. İsrail'i kurumsal olarak meydana getiren, devraldığı bürokratik mekanizmalar ve bunun ürettiği gelenek-görenek değildi. Diasporada kurulmuş İsrail'e göçle yaygınlaşmış siyasi partiler ve onların kültürel, ekonomik ve eğitim teşekkülleri İsrail'i meydana getirdi.
Diaspora - 18.01.2021
Türkiye-Fransa ilişkilerinde tarih tekerrür mü ediyor?
Fransa ve Dağlık Karabağ meselesi Dağlık Karabağ savaşının devam ettiği süreçte Macron Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir görüşme yapmak istemiş, ancak bu talep reddedilmişti. Dağlık Karabağ savaşı sırasında Macron'un sürecin en başından itibaren Ermenistan'ın yanında yer almış olması ve özellikle çatışmaların devam ettiği günlerde Fransa'da yürütülen Türkiye ve Azerbaycan karşıtı propaganda faaliyetlerine göz yumulması da iki ülke ilişkilerine zarar verdi. Ancak Fransa'nın Ermenistan'a olan desteğinde tarihsel boyutun yanı sıra günümüzde Fransa'da yaşayan büyük sayıdaki Ermeni kökenli Fransız vatandaşının da önemli bir etkisinin olduğu unutulmamalı. Bu kapsamda Ermeni diasporasının sadece Fransa'da değil çok sayıda Batı ülkesinde de epey etkin bir pozisyonda olduklarının hatırlanmasında yarar var.
Diaspora - 27.12.2020
GÜNDEM ÖZETİ / 28 Aralık 2020
- Bakan Çavuşoğlu, Kosova Dışişleri ve Diaspora Bakanı Meliza Haradinaj-Stublla ile bir araya gelecek.
Diaspora - 27.12.2020
Son dakika haber | Kosova Dışişleri Bakanı Stublla Türkiye'ye geliyor
Son dakika haberi: Kosova Dışişleri ve Diaspora Bakanı Meliza Haradinaj-Stublla, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun davetlisi olarak yarın Türkiye'ye resmi bir ziyaret gerçekleştirecek.
Diaspora - 22.12.2020
AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik: "Kimse ibadet diliyle oynamaya kalkmasın"
"BAKANLARI İSTİFA EDEN BİR ERMENİSTAN BAŞBAKANI VAR" Fanatik Ermeni çıkarlarının yönettiği, Kafkaslar'daki barışı tehdit eden yaklaşımların hiç birinin sonuç alamayacağını söyleyen Çelik, "Dua etmek için gittiği kiliseden bile kovulan, bakanları istifa eden bir Ermenistan Başbakanı var. Bu radikalizmin, bu saldırganlığın Ermenistan'ı getirdiği yer net bir şekilde çöküştür. Bu aslında Ermenistan'ı diasporanın nereye sürüklediğini, bir takım radikal siyasetçilerin nereye sürüklediğini net bir şekilde göstermesi gereken bir meseledir.
Diaspora - 22.12.2020
AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik: "Kimse ibadet diliyle oynamaya kalkmasın"
"Bakanları istifa eden bir Ermenistan Başbakanı var" Fanatik Ermeni çıkarlarının yönettiği, Kafkaslar'daki barışı tehdit eden yaklaşımların hiç birinin sonuç alamayacağını söyleyen Çelik, "Dua etmek için gittiği kiliseden bile kovulan, bakanları istifa eden bir Ermenistan Başbakanı var. Bu radikalizmin, bu saldırganlığın Ermenistan'ı getirdiği yer net bir şekilde çöküştür. Bu aslında Ermenistan'ı diasporanın nereye sürüklediğini, bir takım radikal siyasetçilerin nereye sürüklediğini net bir şekilde göstermesi gereken bir meseledir.
Diaspora - 22.12.2020
ANALİZ – Ermenistan'da siyasal değişim emareleri
Türkiye ve Azerbaycan gibi iki önemli pazara yönelik ticaret yapamayan, Azerbaycan'dan enerji alamayan ve Dağlık Karabağ ile çevresinde sürdürdüğü işgal ekseninde güvenliğini tamamen Rusya'ya havale eden Erivan'ın bu pozisyonu içselleştirmesinde Karabağ Klanı ve Ermeni Diasporası'nın rolü büyük olmuştur.
Diaspora - 20.12.2020
YTB, 2020'de Uygur Türkleri ve Asya-Pasifik'e yönelik birçok proje gerçekleştirdi
Bu kapsamda, dünyanın dört bir yanındaki Uygur diasporasına mensup gençlerin ana dillerinde yetkinlik kazanmaları, sahip oldukları milli ve manevi değerlerini unutmamaları için Uygurca ders kitapları çalışması başlatıldı.
Diaspora - 14.12.2020
Fransa'nın Türkiye husumeti Macron'a özgü değil
Hollande'ın bir bölümünü mealen aktardığımız sözleri Türkiye karşıtlığı politikasına Yunanistan/Kıbrıs, Libya, Ermenistan ve Suriye boyutlarıyla katıldığını ortaya koyuyor. Kendisinin Zeytin Dalı operasyonu sırasında Le Monde'a verdiği mülakatta, "Türkiye ne biçim NATO müttefiki, bizim öz müttefiklerimize (nos propres alliés) saldırıyor" dediğini her vesileyle aktarıyoruz. Ama terör örgütlerine insan zekasıyla alay edercesine böylesine açık desteğin klasik Fransız dış politikasında yer aldığını söylemek pek mümkün değil. Aynı şey Fransa'nın Türk-Yunan sorunlarına açıkça taraf olması hususunda da geçerli. Ermeni konusu diasporayla yakın ilişkideki Fransız siyasetçilerce öteden beri üstleniliyor olsa da Fransa'nın yine böylesine açık bir Türkiye husumetine yönelmesinin ya da bunu açığa çıkarmasının 11 Eylül'le başlayan ve düşman olarak komünizmin yerine İslam'ı koyan ABD kaynaklı Batı ideolojisinin ürünü olduğunu kabul etmek gerekir.
Diaspora - 13.12.2020
Son dakika haber | İbn Haldun Üniversitesi'nde "Pandemi Dönemi Kamu Diplomasisi" webinarı
Maske fabrikaları, atölyeleri kurduk, kapasitemizi artırdık. Gerek kendi öz kapasitemizle gerek bağışçılarımızın destekleriyle hem ülke içerisinde hem de dünyada dayanışma örnekleri gösterdik. Irak'tan İngiltere'ye kadar pek çok coğrafyada Kızılay elini uzatmaya, yardım ulaştırmaya gayret etti. Bunun yanında gönül coğrafyası dediğimiz bölgelere ulaştık. Azerbaycan gibi Karabağ'ın kurtuluşu sürecinde de salgın sürecinde de Kızılaycılar o bölgede, kardeşlerinin yanındaydı." Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar (YTB) Başkanı Abdullah Eren de Diaspora İşbirliği Destek Programı hakkında bilgi verdi.
Diaspora - 11.12.2020
Son dakika haber | Dışişleri Bakan Yardımcısı Kıran, "7. Türkiye-Almanya Göç Diyaloğu Toplantısı"nda konuştu Açıklaması
Kıran, "Almanya, bizim en büyük ticaret ortağımız ve NATO müttefikimiz. Almanya ile ortaklığımıza değer veriyoruz. Avrupa'daki Türk diasporasının yaklaşık yüzde 60'ı Almanya'da yaşıyor.
Diaspora - 09.12.2020
Sözcü Çelik: Türkiye'ye yaptırım dili kullanmak tamamen bir akıl tutulmasıdır
Fransa'nın bu kararını, diasporanın radikallerine şirin gözükme kaygısıyla ortaya koyulmuş bir yaklaşım olarak gördüklerini ifade eden Çelik, "Fransa gibi ülkeler aslında Ermeni toplumunun rehin tutmaya çalışıyorlar.
Diaspora - 08.12.2020
AK Parti Sözcüsü Çelik, MKYK ve MYK ortak toplantısına ilişkin açıklamalarda bulundu: (2)
Fransa'nın ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un şimdiye kadar Dağlık Karabağ'ın Azerbaycan toprağı olduğuna dair bir açıklama yapmadığını belirten Ömer Çelik, şöyle devam etti: "Ermenistan'ın buralardan çekilmesi gerektiği ile ilgili bir beyanını duymadık. Bu kadar zamandır Ermenistan'ın işgali altındayken evine dönemeyen, yani Azerilerin durumlarına dikkat çeken bir açıklamalarını duymadık. Tamamen dar bir çevreye şirin gözükme, diasporanın radikallerine şirin gözükme kaygısıyla yapılmış, bir davranış ortaya koyulmuş bir yaklaşım olarak değerlendiriyoruz.
Diaspora - 08.12.2020
Son dakika... FLAŞ
Çelik: (Fransa'nın Karabağ ile ilgili kararı) Bu karar hukuki açıdan hükümsüzdür. Fransa'daki zihniyeti göstermesi açısından manidardır. Minsk grubu içindeki tarafsızlığını da kaybetmiş olmakta. Tanımak demek oradaki gayri meşru yapılara onay vermek demektir. Tamamen dar bir çevreye şirin gözükme, diasporaya şirin gözükme kaygısıyla yapılmış bir yaklaşım olarak değerlendiriyoruz.
Diaspora - 04.12.2020
Avrupa'nın Dağlık Karabağ tutumu
Bunun yanı sıra Paşinyan Karabağ'da yenilgiyi ilan edip bölgeden çekileceklerini açıkladığı halde Fransa'daki Ermeni diasporasına bağlı kuruluşlar, Fransız hükümetinin bu bölgeyi "Dağlık Karabağ Cumhuriyeti" adı altında özerk bir devlet olarak tanıması için harekete geçti.
Diaspora - 03.12.2020
DTİK-AB Türkiye Dostluk Grubu'ndan Turan Manafzade özel konseri
DEİK çatısı altında faaliyet gösteren ve dünyanın dört bir yanındaki Türk diasporasını bir araya getiren DTİK, özel bir online konsere imza attı.
Diaspora - 01.12.2020
Son dakika haberleri: Bosna Hersek'teki seçimlerde usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla Srebrenista ve Tuzla'da operasyon düzenlendi
Merkez Seçim Komisyonu da soruşturma başlatmıştı Bu arada, Merkez Seçim Komisyonu (CIK), geçen haftalarda diasporadan gelecek oylar dışında Srebrenitsa'daki tüm oyların sayıldığını ve Sırp partilerin ortak adayı ve mevcut belediye başkanı Mladen Grujicic'in önde olduğunu açıklamıştı.
Diaspora - 01.12.2020
Son dakika haberleri: Fransa-Türkiye ilişkilerinde Dağlık Karabağ gerginliği
Karabağ'daki son çatışmalar başladığında Fransa ilk olarak çatışmaların durdurulması çağrısında bulundu ve Türkiye'nin Azerbaycan'ı Karabağ'ı ele geçirmeye teşvik eden mesajlarından son derece kaygılı olduğunu açıkladı. Fransa'nın bu açıklamasında ülkesindeki Ermeni diasporanın etkisi olsa da, bu tepkinin asıl nedeni Fransa'nın Libya ve Doğu Akdeniz'de Türkiye ile girdiği mücadeleydi.
Diaspora - 26.11.2020
Ermenistan'da siyasi kaos derinleşiyor
İstifa konusu Rusya'da da gündeme geldi ve Rusya tarafından yöneltilen istifa çağrılarına Paşinyan'ın verdiği yanıt sert oldu. Paşinyan kendisine Karabağ'daki yenilgisi nedeniyle yöneltilen istifa çağrılarına "kolaysa Türklerle gelin siz savaşın" diyerek Ermenistan'ın sadece Azerbaycan'la değil Türkiye ile de savaştığı algısını sürdürmeye devam etti. Bu algı, çatışmaların devam ettiği süre zarfında özellikle Ermeni diasporası tarafından da yoğun bir şekilde oluşturulmaya çalışıldı.
Diaspora - 24.11.2020
Stratejik teknolojilerde dışa bağımlılık küresel güç dengelerini etkiliyor
Atılım dönemlerinde, gayretimize nispetle üzerimizdeki baskıların da aratacağını; sentetik argümanlarla yersiz ve haksız uygulamalara maruz bırakılışımızın meşrulaştırılmaya çalışılacağını hatırımızda tutmamız gerekiyor. Bu sebeple, bilhassa ASIC (uygulamaya özel tümleşik devre) ve FPGA (alanda programlanabilir kapı dizileri) tasarım ve üretimi başta olmak üzere gerek sivil gerekse savunma alanındaki kritik teknoloji bileşenlerine olan ihtiyacımızın, her geçen gün şiddetlenerek artacağını bilerek hareket etmemizde büyük fayda vardır." "Stratejik teknolojilerin 'silah' olarak kullanılması küresel bir olgu" Özbilen, haklı mücadelesinde Azerbaycan'ın yanında olmasının; Türkiye'nin Ermeni diasporasının hedefi haline gelmesine ve bu durumun da Kanada'nın bazı teknolojilerdeki ihracat izinlerini askıya almasına neden olduğunu savunarak, sözlerini şöyle tamamladı: "Açık biçimde, Kanada bu ambargo kararı ile hem yüksek teknoloji ürünü ihracatımızı baltalamayı hem de Türkiye'nin stratejik ürünlerinin üretilemez hale gelmesini amaçlıyor.
Diaspora - 23.11.2020
Moldova yönünü Batı'ya mı çevirdi?
2020 devlet başkanlığı seçimlerinde, Transdinyester ve Gagavuz Yeri Özerk Bölgesi'nden gelen oyların genel kompozisyonu incelendiğinde, Rusya'nın etkisi açık bir biçimde görülüyor. Nitekim seçimi kaybeden Igor Dodon her iki bölgeden de çok büyük bir destek aldı. Hatta Dodon'un seçimlere hile karıştırmak istediğine ve Transdinyester'den binlerce kişinin oy sandıklarına "sorgusuz-sualsiz" taşınmak istendiğine ilişkin haberler de yayımlandı. Maia Sandu ise Avrupa ülkelerinde yaşayan ya da çalışan Moldova diasporasının ve hatta Romanya ile birleşme yanlısı Rumen milliyetçilerinin dahi desteğini alarak geniş bir oy tabanına ulaşabilmeyi başardı.
Diaspora - 21.11.2020
Srebrenitsa'daki seçime "usulsüzlük iddiaları" damga vurdu
Merkez Seçim Komisyonu (CIK), diasporadan gelecek oylar dışında Srebrenitsa'daki tüm oyların sayıldığını ve Grujicic'in oyların yüzde 70'ini, Boşnak aday Alija Tabakovic'in ise yüzde 29,3'ünü aldığını açıkladı.
Diaspora - 16.11.2020
YTB Türkçe Ödülleri yarışmasında dereceye giren yazarların eserleri kitaplaştırıldı
"Hepimiz bizlerle aynı duyguları paylaşan kişilerle yalnız olmadığımızı görüyoruz" Fransa'nın Mont-Saint-Martin şehrinde doğan ve Lorraine Üniversitesinde Psikoloji eğitimine devam eden "Arafta Uçan Kelebekler"in yazarı Ecem Tuba Hızarcı ise diasporadaki gençlerden edebiyatla, sanatla ve düşünceyle ilgilenenlerin çoğaldığını söyledi.
Diaspora - 15.11.2020
Moldova'daki cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda oy verme işlemi sona erdi
"Yurt dışındaki ihlallerle ilgili bilgileri topluyoruz" Öte yandan, Mevcut Cumhurbaşkanı İgor Dodon, oy verme işleminin tamamlanması ardından yaptığı açıklamada, Sandu'dan ileride olduğunu iddia ederek, "Ülke içinde, Transdinyester ve diasporanın oyları hariç ilerideyiz.
Diaspora - 13.11.2020
Ermenistan'da 'kadife devrim' süreci sona mı eriyor?
2018 ilkbaharında yaşanan ve "kadife devim" adı da verilen geniş çaplı meydan gösterileriyle iktidarı devralan Nikol Paşinyan, geçen 2 yıldan fazla sürede kendi gücünü siyasal anlamda sürekli olarak konsolide etse de her daim bir korku içinde yaşamıştır. Nitekim parlamentoda "süper çoğunluk" haline gelmiş ve başta yargı, istihbarat ve emniyet teşkilatları olmak üzere devlet bürokrasisine büyük oranda nüfuz etmeyi başarmış olmasına rağmen, Paşinyan'ın çekinceleri her daim varlığını sürdürmüştür. Bu çekincenin esas nedeni, ülke siyasetinde her daim ana unsur olmuş Karabağ Klanı'nın ülkenin bağımsızlığının ilk günlerine dek uzanan ve Azerbaycan topraklarının işgali sürecinde konsolide olarak Robert Koçaryan ve Serj Sarkisyan dönemlerinde açık bir yansıma bulan etkinliğidir. Bu etkinlik, başta ordu olmak üzere güvenlik bürokrasisi ve yargı içinde de geniş çaplı bir kabul görmüş ve hatta Karabağlı olanların ülkede "birincil" ya da "muteber" vatandaş haline gelmelerine ya da getirilmelerine neden olmuştur. Başta ABD, Fransa, Rusya ve Lübnan olmak üzere Ermeni diasporasının güçlü siyasal ve ekonomik desteğine de yaslanmış olan Karabağ Klanı, aynı zamanda Karabağ'daki işgalin "asla" sonlandırılmaması kararlılığı ekseninde, ülkeyi Rusya'nın Güney Kafkasya'daki askeri üssü ve ağırlık merkezi haline getirme yolunda adımlar da atmıştır.
Diaspora - 13.11.2020
Lübnan istikrarında Türkiye: Tepkiler ve senaryolar
Türkiye'yle ilgili çok radikal şekilde olumsuz görüşe sahip olan gruplardan biri de Lübnan iç-dış siyasetinde yeterince etkisi olmamasına rağmen Ermeni vatandaşlardır. Türkiye ve bu gruplar arasındaki ilişkilerin düzelmesinin Ermenistan'la siyasi ilişkilere ve Ermeni diasporasının faaliyetlerine bağlı olduğu söylenebilir.
Diaspora - 09.11.2020
YRP Genel Başkan Yardımcısı Bekin: "Şuşa zaferi işgal altındaki toprakların özgürleşmesinde kilometre taşı olacak"
'Şuşa'nın işgalden kurtarılması ile derin bir kriz içerisinde olan Ermenistan'da Başbakan Paşinyan'ın iç dinamiklerde zorlu bir sürecin içerisine girmesi kaçınılmaz olacaktır' diyen Bekin, "Dağlık Karabağ'da Ermenistan'ın yaşadığı hezimet, hiç şüphesiz yıllardan beri uygulamaktan kaçındığı stratejik açılımdan uzak ve Dağlık Karabağ'da işgali temel politik anlayışı olarak gören ve merkezine yerleştiren politik bir anlayışla Ermeni diasporasına payanda edilen blok eksenli politikalarının artık iflas noktasına gelmiş olmasından kaynaklanmaktadır" ifadelerini kullandı.
Diaspora - 08.11.2020
İstanbul'daki Azerbaycanlılar'dan Azerbaycan'a destek
İstanbul'daki Azerbaycan Diaspora Teşkilatları üyesi bir grup, Azerbaycan Ordusu'nun Ermenistan işgali altındaki Dağlık Karabağ bölgesindeki operasyonlarına destek vermek ve Şuşa kenti ile diğer önemli şehirlerin işgalden kurtarılmasını kutlamak amacıyla basın açıklaması yaptı.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Diaspora Haberleri | Diaspora Haber - Haberler - Diaspora haberleri, son dakika diaspora haber ve gelişmeleri burada. YTB Almanya'nın Hanau kentindeki ırkçı saldırının kurbanlarını anmak için panel düzenledi.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 26.2.2021 04:16:22. #1.15#
title