Belediye Başkanı, Murat Övüç'e söylediği türkü nedeniyle tepki gösterdi

Belediye Başkanı, Murat Övüç'e söylediği türkü nedeniyle tepki gösterdi

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, kendi yörelerine ait olan "Denizin dibinde Hatçem" türküsünü sosyal medya fenomeni Murat Övüç'ün "Dalga dalga" adıyla yeniden yorumlamasına "Hatçem' türküsünün kurban edildiğini görmeye yüreğimiz dayanmadı" ifadeleriyle karşı çıktı.

18.06.2020 16:05 | Son Güncelleme: 19.06.2020 07:51

Teke yöresinin ölümsüz eseri "Hatçem" türküsünü orijinalinden uzaklaştırarak düzenleyen ve oyun havasına çeviren sosyal medya fenomeni Murat Övüç'e, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz tepki gösterdi.

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz "Denizin Dibinde Hatçem" türküsünü ilk önce orijinalini çaldırdıktan sonra basın açıklamasında bulundu.

"BU TÜRKÜNÜN ASLINA UYGUN OLARAK BİR KEZ DAHA SÖYLENMESİ GEREKİRDİ"

Ercengiz, popüler kültür uğruna bir türkünün daha kaybedildiğini belirterek; "Sevgili Yasin ve arkadaşları çağrıma kulak verdi, bu türküyü biz aslına uygun olarak çalalım dediler. Bu türkü defalarca önemli halk müziği sanatçılarımız tarafından aslına uygun icra edilmiş olsa da bir kez daha söylenmesi ve çalınması gerekirdi.

'Denizin Dibinde Hatçem' türküsünü oyun havasına çeviren fenomene Başkan'dan tepki

"YÜREĞİMİZ DAYANMADI"

Popüler kültürün birçok kültürümüzün varlığını tükettiği son dönemde 'Hatçem' türküsünün de kurban edildiğini bir Burdurlu olarak görmeye yüreğimiz dayanmadı. Tepkimizi de bu şekilde koymaya çalıştık. Kültürel mirası sonraki nesillere aktarmak çok kıymetli ağıt havasında hazin bir aşk öyküsünün bir oyun havasına döndürülmesine bizim tepkimiz de bugün bu şekilde oldu.

"TÜRKİYE HALKINI KÜLTÜR EZGİLERİMİZE SAHİP ÇIKMAYA DAVET EDİYORUM"

Tüm Burdur halkını Türk halk müziğine gönül vermiş tüm Türkiye halkının türkülerimize kültür ezgilerimize sahip çıkmaya davet ediyorum." dedi.

Belediye Başkanı, Murat Övüç'e söylediği türkü nedeniyle tepki gösterdi

Kaynak: İHA

Haber Yorumları (34)
ERCAN: bu murat kim ne iş yapar meşhurmu meşhursa niye kimse tanımıyo demekki tınlayan olursa meşhur olmaya çalışıyo
DİLEK: aslında murat bey kötü niyetli değil ayrıca türküyü yeniden hatırlattı ve canlandırdı. günümüze uygun uyarlamışlar. gençlerde dinler sözler zaten aynı her sözü yüreğe dokunuyor
DİLEK: destek değil yanlış anlaşılmasın bende kendi fikrimi söyledim. işiniz gücünüz eleştiri geçinin bakalım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Şu an buradasınız: Belediye Başkanı, Murat Övüç'e söylediği türkü nedeniyle tepki gösterdi - Magazin
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 26.6.2020 18:20:55. #1.14#
title