'Dana Bayramı' Coşkuyla Kutlandı

'Dana Bayramı' Coşkuyla Kutlandı

İzmir'in Bayındır İlçesi'nde düzenlenen ve Afrika kökenli Türkler'in geleneksel bahar bayramı olan 'Dana Bayramı', çoşkuyla kutlandı.

'Dana Bayramı' Coşkuyla Kutlandı
26.05.2013 17:31 | Son Güncelleme: 26.05.2013 17:31

İzmir'in Bayındır İlçesi'nde düzenlenen ve Afrika kökenli Türkler'in geleneksel bahar bayramı olan 'Dana Bayramı', çoşkuyla kutlandı. Katılımın yoğun olduğu kutlamalarda renkli görüntüler de oluştu.

Osmanlı İmparatorluğu döneminde çeşitli nedenlere Anadolu'ya gelerek yerleşen Afrikalar'ın torun ve çocukları, bayramlarını Bayındır merkezde düzenlenen etkinliklerle kutladı. Bu yıl 7'ncisi düzenlenen Dana Bayramı kutlamalarına, Afrikalılar Kültür Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Mustafa Olpak, Nijerya Büyükelçiliği'nden Kıdemli Müşavir Paulinus U. Nwokoro, Afrika Diasporası'ndan Prof. Sheila Walker, Senegal ve Sudan'dan yerel temsilciler, Bayındır Belediye Başkanı AK Parti'li Mehmet Kertiş, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, Kamerun, Nijerya, Londra, Sierra Leone, Eritre ve Amerika Birleşik Devletleri'nden ve Türkiye'nin dört biryanından gelen Afro Türkler ile birlikte yaklaşık 3 bin kişi katıldı.

Bayındır Kani Bey Parkı'nda Afrika'ya dayalı dans gösterileri sergilendi. Gösterilerde, Afro Türk çocuk dans grubu, Halk Ozanı Kazım Bozkurt, Uganda dans grubu, müzik gösterileri ile Oktay Çaparoğlu ve arkadaşları, Kongo Cumhuriyeti'nden Kokoric, Koko ve arkadaşları yer aldı. Piknik havasındaki şenlikte Afrika mutfağından yemekler beğeniye sunuldu.

Bayramlarını 4 yıldır Bayındır'da kutladıklarını belirten Dernek Başkanı Mustafa Olpak, "İzmirli yöneticiler geleneklerimize sahip çıkmıyor. 4 yıldır Bayındır Belediyesi bayramımıza ve kültürümüze ev sahipliği yapıyor. Desteklerinden dolayı Bayındır Belediyesi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı'na teşekkür ederim" dedi.

Dana Bayramı'na ev sahipliği yapmaktan dolayı mutlu olduklarını belirten Başkan Kertiş, "Türkiye, her dinden her ırktan kardeşliklerin yoğrulup, çeşitli kültürlerin harmanlandığı eşsiz topraklardır. Biz de elemizden gelen desteği vermek için çaba harcıyoruz" diye konuştu. Kutlamalara katılanlar doyasıya eğlendi.

1880-1920 yılları arasında kutlanan, üç hafta süren ve Afrika kökenli Türkler'in topladığı parayla alınan dananın kurban edilmesini içeren bayram, yıllar sonra İzmir'de yeniden kutlanmaya başladı. Kutlamalar iki güne indirildi ve dana kurban edilmesi kaldırıldı.

MAA(AÖ/SS) - İzmir/ Bayındır

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: 'Dana Bayramı' Coşkuyla Kutlandı - İzmir
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 22.9.2020 21:44:02. #1.14#
title