Cumhurbaşkanı Burgazada Korvetini Denize İndirdi, Kınalıada'nın Saç Kesimini Yaptı - Haberler Ekonomi
Haberi Paylaş

Cumhurbaşkanı Burgazada Korvetini Denize İndirdi, Kınalıada'nın Saç Kesimini Yaptı

Haberler.com - Haberler | Ekonomi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Burgazada korvetinin denize indirilmesi için düzenlenen törene katıldı. Erdoğan Kınalıada korvetinin de saç kesimini yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Tersane Komutanlığında düzenlenen Burgazada korvetinin denize indirilmesinde konuştu.

Türkiye'nin savunma sanayi ve askeri konularında güçlü olma zorunluluğunun altını çizdi.

YERLİ UÇAK GEMİSİ YAPACAĞIZ

Amfibi türü Anadolu gemisinden sonra Türkiye'nin kendi uçak gemisini yapar hale geleceğini ifade eden Cumhurbaşkanı daha sonra Burgazada Korvetinin ilk kaynağını yaparak açılışı gerçekleştirdi.

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasının satır başları;

PROJENİN PARÇASI

Bugün burada savunma sanayi açısında çok önemli tören gerçekleştiriyoruz. Bugün Burgazada korvetini denize indireceğiz. Burgazada ve Kınalıada korvetleri 8 gemiden oluşan Milgem Projesi'nin üçüncü ve dördüncü gemilerini oluşturuyor.

Milgem projesinde 8 gemi bulunuyor. Bu gemiler 3. ve 4. gemileri oluşturuyor. Milgem projesi kapsamında Büyükada ve Heybeliada gemilerini bitirmiştik. Her iki projenin de Türkiye'miz için hayırlı olmasını diliyorum.


"GEMİ YAPIM SÜRECİNİ HIZLANDIRMALIYIZ"

Artık icra komitesinin başında Başbakanımız bulunuyor. Gemi yapılma süreçlerinin 1 veya 1.5 yıla indirmemiz gerektiğini söyledim. Artık gemi yapım süreçlerini hızlandırmamız gerekiyor. Burgazada'yı deniz indiriyoruz ama iç donanımın en kısa sürede yapılmasını bekliyoruz.

"UÇAK GEMİMİZİ DE YAPACAĞIZ"

Amfibi türü Anadolu gemimizden sonra artık biz kendi uçak gemimizi de yapar hale geleceğiz. Bu uçak gemimizi biz yapacağız. Hiçbir engel yok. Azmederseniz başarırsınız.

Ülkemizin içinde yer aldığı coğrafya rehavete izin vermiyor. İçinde yer aldığımız coğrafya bir devlet mezarlığıdır.

7600 PKK'LI ÖLDÜRÜLDÜ

Terör örgütü yurt içinde ve yurt dışında örgüt en büyük darbeyi aldı. İçeride ve dışarıda 7600'den fazla terörist etkisiz hale getirildi. Mağaraları, karargahları yok edildi. Bölgede destan yazan tüm güvenlik birimlerimizi tebrik ediyorum.

Konuşmanın ardından Erdoğan Kınalıada korvetinin saç kesimini yaptı. Sonrasında Burgazada korvetide suya indirildi.

BURGAZADA KORVETİ

"ADA Sınıfı Korvet"lerin üçüncü gemisi olan BURGAZADA'nın tekne/blok inşası, projenin ilk gemilerinde elde edinilen tecrübelerin de etkisiyle, sözleşme tarihine göre yaklaşık 1 yıl önce tamamlanmış geminin Nisan 2016 tarihinde denize indirilmesi planlanıyor. İstanbul Tersanesi Komutanlığının mevcut iş gücünün değerlendirilmesi maksadıyla projenin dördüncü gemisi KINALIADA korvetinin ilk sacının kesim işlemi, sözleşmeye göre planlı tarihinden 6 ay erken gerçekleştirildi.

Boyu 99 metre, genişliği 14.4 metre, su çekimi 3.89 metre ve deplasmanı 2300 ton olacak KINALIADA korvetinde çok maksatlı bir helikopterin konuşlanma, gece ve gündüz şartlarında harekat yapma imkanı bulunacak.

KINALIADA KORVETİ

"İlk Sac Kesimi" Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent BOSTANOĞLU tarafından yapılan KINALIADA'nın, Aralık 2017'de denize indirilmesi, 2020 yılında Türk Deniz Kuvvetlerinde hizmete girmesi planlanıyor.

Oramiral Bülent BOSTANOĞLU, törende yaptığı konuşmada "ADA Sınıfı Korvetlerin Türk denizcilik tarihinde olduğu kadar milli savunma sanayinde de bir dönüm noktası olduğuna" vurgu yapmıştır.
Cumhurbaşkanı Burgazada Korvetini Denize İndirdi, Kınalıada'nın Saç Kesimini Yaptı

Haberler.com - Ekonomi Haberleri

Haberi Kaydet
title