DEİK Başkanı Ömer Cihad Vardan'ın Babasına Ait 'Çukurova İnşaat'ın İflasına Karar Verildi

DEİK Başkanı Ömer Cihad Vardan'ın Babasına Ait 'Çukurova İnşaat'ın İflasına Karar Verildi

Hürriyet - Haberler | Ekonomi
DEİK Başkanı Ömer Cihad Vardan'ın Babasına Ait 'Çukurova İnşaat'ın İflasına Karar Verildi

Dünyanın en büyük 225 müteahhitlik firması listesine giren Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan'ın babasına ait Çukurova İnşaat'ın iflasına karar verildi.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Ömer Cihad Vardan'ın babasına ait Çukurova inşaat şirketi için mahkeme 'iflas' kararı verdi. Çukurova İnşaat için alınan iflas kararının gerisinde Libya'da yaşanan kaos yer alıyor.

TEMELİ 40 YIL ÖNCE ATILDI

Temeli 40 yıl kadar önce atılan Çukurova İnşaat San. ve Tic. A.Ş şirketi, özellikle Libya, Afganistan gibi ülkelerde alt yapı ve üst yapı projeleri ile öne çıktı.

EN İYİLER LİSTESİNE GİRDİ

Şirket, dünyanın en büyük 225 müteahhitlik firmasının sıralandığı listeye birçok kez girdi.

TOPLAM ALACAK 1.5 MİLYAR DOLAR

DEİK Başkanı babası Ömer Cihad Vardan'ın babası Muhterem Vardar ve Murat Başlılar'ın yönetim kurulunda olduğu şirket, en son Libya'da üstlendiği projelerde büyük sorunlar yaşadı. Çukurova İnşaat'ın yanı sıra Libya'da iş yapan Türk firmalarının 1.5 milyar dolara yakın alacağı bulunuyor. Diğer firmalarda olduğu gibi Çukurova İnşaat yetkilileri de sorunun çözümü için bir dizi girişimde bulunurken, şirkete yönelik İstanbul'da iflas talepli davalar açıldı.

MAHKEME KARARI DÜN VERDİ

Anılan davalardan biri İstanbul Anadolu 1. Asliye Ticaret Mahkemesi'nde görüldü. Çukurova İnşaat'ın Libya'daki projesinde taşeron olarak sıva işi yapan Yunus Demirezen'in Av. Yusuf Bektaş aracılığı ile açtığı dava dün karara bağlandı. 1 milyon 643 bin 246 liralık alacak nedeni ile açılan davada, Çukurova İnşaat'ın avukatı Libya'daki iç karışıklıklar nedeni ile sorun yaşandığını yineledi.

'İFLAS' KARARI ÇIKTI

Şirket avukatı süre talebinde bulunurken mahkeme bu talebi geri çevirdi. Mahkeme, kurulduğu günden bu yana onlarca büyük projeye imza atan Çukurova İnşaat'ın iflasına karar verdi. Bundan böyle, süreç, şirketin tasfiye işlemleri ise devam edecek. Öte yandan, şirket avukatlarının karara itiraz hakkı bulunuyor.

Kaynak: Hürriyet

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: DEİK Başkanı Ömer Cihad Vardan'ın Babasına Ait 'Çukurova İnşaat'ın İflasına Karar Verildi - Ekonomi Haberleri
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 12.4.2021 04:46:24. #1.15#
title