CHP'li Çakırözer'den Küçük Zeynep'e Ziyaret - Haberler
Haberi Paylaş

CHP'li Çakırözer'den Küçük Zeynep'e Ziyaret

AA - Haberler | Güncel

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, "Kedi miyavlaması" sendromu (cri du chat) rahatsızlığıyla dünyaya gelen 9 aylık Zeynep bebek gibi hastaların ve ailelerinin yaşadığı sorunlara dikkati çekmek için Sağlık Bakanlığının yanıtlaması istemiyle soru önergesi vererek konuyu TBMM'ye...

SELÇUK KIZILDAĞ - CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, "Kedi miyavlaması" sendromu (cri du chat) rahatsızlığıyla dünyaya gelen 9 aylık Zeynep bebek gibi hastaların ve ailelerinin yaşadığı sorunlara dikkati çekmek için Sağlık Bakanlığının yanıtlaması istemiyle soru önergesi vererek konuyu TBMM'ye taşıdığını söyledi.

Dünyada 50 bin kişide bir görülen "Kedi miyavlaması" sendromlu Zeynep Erdoğan'ın ailesini evinde ziyaret eden Çakırözer, TBMM'ye sunduğu soru önergesini Erdoğan çiftiyle paylaştı.

Yemek ve uyku düzeni bozukluğu yaşayan, gelişimi yavaşlayan, kedi gibi ses çıkaran Zeynep bebeğin hastalığıyla yakından ilgilenen Çakırözer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Sağlık Bakanlığının ve vatandaşların dikkatini bu hastalığa çekmek için bu soru önergesini hazırladığını dile getirdi.

Çakırözer, şöyle devam etti:

"Hastalıkla alakalı devletin yaptığı ya da yapacağı hizmetleri ailelerin bilmediğini düşünerek hazırladığım soru önergesinde; ülke genelinde bu sendroma yakalanan resmi kaç hastanın olduğunu, genetik tanı merkezi sayısını, bununla ilgili son çalışmaların neler olduğunu sordum. Özellikle hastalığın 'ağır engelli' olarak görülmemesinden dolayı ailelerin mağdur olduğunu ve raporun bu yönde verilip verilemeyeceğini öğrenmek istedim. Ayrıca 'Kedi Miyavlaması' sendromu hastalarının günümüzde devlet desteğiyle hangi imkanlardan yararlandığını sordum. Bakanlığımızın sorulara cevap vermesi halinde, hastalıkla ilgili bilinçlenmenin artacağını düşünüyorum."

"Sağlık Bakanımızın duyarlılığına inanıyorum"

Çakırözer, Türkiye'de yaklaşık 35 çocuğun bu sendromla mücadele ettiğinin altını çizerek, "Görünen 35 aile var fakat bu sayı belki de daha fazla. Anadolu Ajansı'nın hassasiyetine ve Zeynep bebeğe desteğinden ötürü teşekkür etmek istiyorum. Ben de haber sayesinde hastalığı öğrendim. Akabinde araştırmalar yaparak bazı ailelerle görüştüm." ifadelerini kullandı.

Eskişehir'de İl Sağlık Müdürlüğü ve hastanelerin Zeynep bebeğe gereken ilgiyi gösterdiğini belirten Çakırözer, "Şehrimizde konuya duyarlılık hakikaten çok güzel. Gerek İl Sağlık Müdürlüğümüz gerekse hastanelerimiz ellerinden geleni yapıyorlar. Bu minik hastalarımızın tedavileri için izlenilen yolu kamuoyuyla paylaşmak adına Sağlık Bakanlığımıza soru önergesi sundum. Tedavi yollarının, diğer ülkelerde hastalıkla başa çıkma yollarının araştırılması gerekiyor. Ailelerin maddi, manevi yanında olmak gerekiyor. Sosyal bir devletin görevi budur." değerlendirmesinde bulundu.

Çakırözer, yakın bir tarihte soru önergesini sunduğunu dile getirerek, "Hem Sağlık Bakanımıza hem de müsteşarlarına duyarlı olacaklarına ilişkin güvenim sonsuz. Özellikle Sağlık Bakanımızın duyarlılığına inanıyorum. Kendisini yakinen de tanırım. Bir randevu talebinde bulunarak, konuyu yüz yüze de konuşacağım. Hastalığın siyaseti olmaz." dedi.

"Bu hastalıkta ilginin ve tedavinin çok önemli olduğunu anladık"

Baba Mehmet Erdoğan da Zeynep'in eskiye göre daha iyi olduğunu anlatarak, "Sesimiz duyulduktan sonra çocuğumuzla çok ilgilenildi. Özellikle İl Sağlık Müdürü Ali Mumcu bey bizi ailesi gibi gördü. Çocuğum fizik tedaviler ve annesinin yoğun mücadelesi sayesinde şimdi başını kaldırabiliyor, kollarını kullanabiliyor. Bu hastalıkta ilginin ve tedavinin çok önemli olduğunu anladık. Zaten istediğimiz de çocuklarımıza gereken tedavi imkanlarının sağlanması. Sayın milletvekilimize ailece teşekkür ediyoruz. Sesimizi Mecliste duyurmuş, bizleri düşünmüş. Evimizde ağırlamaktan dolayı mutlu olduk." diye konuştu.

CHP'li Çakırözer'den Küçük Zeynep'e Ziyaret

CHP'li Çakırözer'den Küçük Zeynep'e Ziyaret

CHP'li Çakırözer'den Küçük Zeynep'e Ziyaret

AA - Son Dakika Haberleri

Haberi Kaydet
title