CHP'den Basın Açıklaması
Haberler » Yerel » CHP'den Basın Açıklaması - Haberler

CHP'den Basın Açıklaması

Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisinde yaşanan gerginlikten sonra CHP Grubu adına Grup Başkan Vekili Ahmet Özkoca bir basın açıklaması yaptı.

CHP'den Basın Açıklaması

Büyükşehir Belediye Meclisinde yaşanan gerginlikten sonra CHP Grubu adına Grup Başkan Vekili Ahmet Özkoca bir basın açıklaması yaptı.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grubu adına yazıl bir basın açıklaması yapan Grup Başkan Vekili Ahmet Özkoca " 12.02.2015 Perşembe günü davet edildiğimiz Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantısı'nda, Grubu olarak Balıkesir'imiz için yaptığımız çalışmaların ve çabalarımızın, AKP adına grubunu yönlendiren Mehmet 'in sabote ettiğine tanık olunmuştur. Grubumuz adına verilen önergeyle Haşereyle (karasinek, sivrisinek, hamamböceği vs.) mücadelenin başlatılması için gerekli kararın alınmasının ek gündem maddesi olarak görüşülmesi istenmiş; ancak demokrasiden nasibini almamış olan bu şahsın, gurubunu yönlendiren oyu ile önergemiz reddedilmiştir. Reddetme gerekçesini belirtmesini talep ettiğimizde de "siyaset yaptığımız, Büyükşehir Belediyesi'nin eksikliklerini vurgulamaya çalıştığımız, önerge ile talep edilen mücadelenin Büyükşehir Belediyesi'nce yapıldığı, bu nedenle önerge ile meclisi meşgul etmeye gerek bulunmadığı" ifade edilmiştir."dedi.

Büyükşehir'in şikayetlerin muhattabı olacağının altını çizen Özkoca "Önergemize dikkat buyurulursa, Büyükşehir Belediyesi'nin eleştirildiğine rastlanamayacaktır. Kaldı ki; hizmet bekleniyor olması, bu anlamda beklentimizin ifadesi de siyaset olmamalı; Meclis Üyeliği'nin ötesinde vatandaş ve hemşerilik duyarlılığı olarak algılanmalıdır. Önergemizde, sivrisinek dahil haşereyle mücadele konusunda ilçe belediyelerinden yardım anlamında beklentiler varsa; bu hususların görüşülerek karara bağlanması yer almaktadır. Önergemizde; eleştiriden öte işbirliği teklifi bulunmaktadır. Ancak önerge verilmesine dahi tahammülleri bulunmayan AKP Grubu, bırakalım görüşülmesini; önergenin gündeme alınmasını dahi engellemişlerdir. Sivrisinekle mücadele konulu önergemiz gündeme dahi alınmadığına, destek taleplerimiz reddedildiğine göre, Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki Çevre Koruma Kontrol Daire Başkanlığı, Meclisimizce onaylanan Yönetmeliğin 11.maddesi ile sorumluluğunda olan çalışmalarını derhal başlatmalı, lavra dönemindeki ilaçlamayı kaçırmamalıdır. Aksi halde, vatandaşlarımızın yaz aylarında sivrisinekten şikayetlerinin muhatabı olacaklardır."dedi.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi'nin, halkın daha çağdaş bir yaşam biçimine kavuşması için Cumhuriyet Halk Partisi Grubu'nun da görev ve sorumluluğu olduğunun bilincinde olduğunu ifade eden Grup Başkan Vekili Özkoca "Bu görüşümüzü daha ilk Meclis toplantısında ifade etmiş; Meclis Çatısı altında, birlikte mücadele ile zorlukları atlatacağımızı, katkı sağlayacağımızı, öncelikli olarak siyasi bir tablonun içinde olmayacağımızı belirtmiştik. İşte önergemiz de, Mehmet Birol Şahin'in iddiasının aksine, destek amacını taşıyan siyasetten uzak, iyiniyetli bir çabanın yansımasıdır. Bu anlamda, AKP Grubu'nun aksine, verilen tüm ek önergelerin görüşülmesine destek verdik. Ancak aynı sıcak yaklaşımı AKP Grubu'nda maalesef göremedik. İddialarının aksine Grup Başkan Vekilleri Mehmet Birol Şahin'in siyasi hedefi haline, Meclis'te aldıkları kararları onaylama konumuna getirilmeye çalışıldık."dedi.

Ahmet Özkoca "Son önergemizin, görüşülmesine dahi tahammül edilmemesi bardağı taşıran son damla olmuştur. Meclis Çatısı'nı siyasi arenaya çevirenlere gerekli cevap ve karşılık anında verilecektir. Ancak bu sürtüşmeden Balıkesir Halkının olumsuz etkilenmemesi için gerekli hassasiyeti göstereceğimizden şüphe duyulmamalıdır. Halkımızın yararına alınacak kararlara destek verilmeye devam edilerek takipçisi olunacak, kabul edilsin edilmesin halkımıza faydalı önergeler verilmeye devam edilecektir.Kamuoyunu bilgilendirirken; yine de gerginlik yaratmamaya özen gösterilmiş olduğunu, Kurum ya da kurumların hedef alınmadığını takdirlerinize sunuyoruz."dedi. - BALIKESİR

Kaynak: İHA

Manşet

Haberler

Yerel

Son Dakika Haberleri