Caddeye ismini veren ve hastalara şifa olan 'tek mezar' görenleri şaşırtıyor

Caddeye ismini veren ve hastalara şifa olan 'tek mezar' görenleri şaşırtıyor

23.11.2020 11:16 | Son Güncelleme: 23.11.2020 13:07

Sivas'taki Tekmezar Caddesi'nin ismini aldığı tek başına duran mezar, görenlerin dikkatini çekiyor. Kimsesiz bir dergah üyesinin yattığı düşünülen mezarın boş mu yoksa dolu mu olduğu bilinmezken, bir mahalle sakini tek mezarın 100 yıldan fazla süredir sıtmaya iyi geldiğini ve hastaların şifa bulduğunu söyledi.

Kent merkezi Çayyurt Mahallesi'nde Tekmezar Caddesi'nde bulunan "Tekmezar" isimsiz olmasıyla merak konusu olurken görüntüsüyle de dikkat çekiyor. Rivayete göre geçmişte tek mezarın bulunduğu alana yakın bir yerde Mevlana Mesnevi Dergahı'nda hizmet eden kimsesiz biri hayatını kaybetti.

Caddeye ismini veren tek mezar esrarını koruyor

İÇİ BOŞ MU DOLU MU BİLİNMİYOR

Caddeye de adını veren ve cadde ortasında tek bulunan mezar görenlerin dikkatini çekse de mezarın içi kimisi için boş kimisi için ise dolu biliniyor. Mahalle muhtarı Necip Köse mezara bilenlerin şifa veya dilek amaçlı değil dua etmek amacıyla ziyaret ettiğini dile getirirken, mahallede yaşayan bir kadın ise bu mezara sıtma hastalarının gelerek şifa aradığını söyledi.

Caddeye ismini veren tek mezar esrarını koruyor

"TEK OLDUĞU İÇİN DİKKAT ÇEKİYOR"

Çayyurt Mahallesi Muhtarı Necip Köse, mezarın tek olması dikkat çektiğini ifade ederek şu ifadelere yer verdi:

"Tarihi bir mezar olduğu için ismiyle tek mezar caddesi. Kendisi de tek mezar caddesinde Pazartesi pazarının üstünde zamanla defnedildiği yerde bulunuyor. Bizde belediye ve muhtarlık olarak koruma altına aldık. Burada yatan zat Allah Rahmet eylesin 1940 yıllarında Mevlana Mesnevi Dergahı'nda kimsesiz sahipsiz bir vatandaş, hizmet ederken rahmetli oldu. O dönem yoğun kış nedeniyle yakın olduğu için buraya defnedildi. Burada da tek mezar olarak bulunuyor, ismi de bilinmiyor. Burada tek olması dikkat çekiyor, ziyaretler ediliyor. Herhangi bir dilek veya beklentili bir dua edilmiyor" dedi.

Caddeye ismini veren tek mezar esrarını koruyor

"100 SENEDEN BERİ SITMAYA İYİ GELİYOR"

Mahallede yaşayan bir kadın ise bu mezara sıtma hastalarının gelerek şifa aradığını belirterek "Bu gördüğünüz mezarlık 100 seneden beri sıtma tekkesiydi. Ama zamanla insanlar değişti. Bu kabrin ne olduğunu bilmiyorlar. Bütün Sivas halkı köyden gelenler burada sıtma hastalığına ziyaret edip iyi olup gidiyorlardı" diye konuştu.

Caddeye ismini veren ve hastalara şifa olan 'tek mezar' görenleri şaşırtıyor
Caddeye ismini veren ve hastalara şifa olan 'tek mezar' görenleri şaşırtıyor

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Haber Yorumları (10)
1907: Coranaya iyi gelmiyor mu Peki ?
YASİN: ölülerden medet beklemeyin ölülere saygı duruşunda bulunmayın ölüler size birşey kazandırmaz aksine sizden daha sevaplarınızı kaybetmenize neden olur tabi bu müslümanlara bir uyarı müslüman taklidi yapanlar müslüman gibi görünenler sebatayistler kriptolar üzerine alınmasın soyadı kanunu ile soyadları değişenler isimleri bizimkiler gibi olanlar alınmasın
YASİN: mezarlara mum yakmak, saygı duruşuna bulunmak yahudi adeti bunu yapanlar akıllarını kiraya mı vermişler
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title