Burun Estetiğinde Yeni Trend Piezo Cerrahisi!
Advertisement

Burun Estetiğinde Yeni Trend Piezo Cerrahisi!

15.05.2017 16:29 | Son Güncelleme: 15.05.2017 16:29
Burun Estetiğinde Yeni Trend Piezo Cerrahisi!

Piezo Rinoplasti'de kemik kesme işlemi Piezo elektrik ve Piezometrik elektrik akımlarıyla yani ses dalgaları kullanılarak burun kemiklerini ayırma işlemi uygulanıyor.

Burun kemiklerini kırmada Taş Devrine son veren ve Tüm Dünya'da son 2 yıldır popüler olmaya başlayan Piezo cerrahisi (ultrasonik burun estetiği) İtalyan Tomaso Vercelotti tarafından keşfedilmiş bir yöntem olup üç boyutlu mikroses dalgaları (ultrasonik) kullanılarak kemiğin kesilmesi esasına dayanır. Ülkemizde sayılı doktorun uyguladığı bu yöntemi KBB Uzmanı Doç. Dr. Şaban Çelebi anlattı.

Klasik yöntemlerde burun kemikleri çekiç ve keski ile kırılıyor. Ve yine normal yöntemlerle yapılan her burun operasyonunda %10 hata yapma riski bulunuyor. Piezo cihazı; yumuşak dokuları kesmeyecek şekilde dizayn edilmiştir ve sadece kemik dokuyu keser. Usulüne uygun kullanıldığı takdirde piezo ile damar hasarlanması imkansızdır. Mikron seviyesinde titreşimlerle burnun içindeki yumuşak dokulara ve mukozaya zarar vermediklerini açıklayan Çelebi; bu sayede hastalarda daha az travma, şişlik ve morluk görüldüğünü belirtiyor. Dünya'da Piezo beyin cerrahisi, çene cerrahisi ve ortopedi bölümleri tarafından değişik kemik ameliyatlarında yıllardır kullanılmaktadır. Ülkemizde Piezonun burun estetiği ameliyatlarında kullanımı ise yenidir.

Burun ile ilgili operasyonların aynı zamanda solunum yolları operasyonu olduğunu da anlatan Doç. Dr. Şaban Çelebi; 'Piezo Rinoplasti klasik yöntemlerden farklı olup burun operasyonlarında kemik kesme işlemi Piezo cihazı ile gerçekleştiriliyor olup yumuşak dokuları kesmez, sadece kemik dokuyu kesecek şekilde dizayn edilmiştir. Dolayısı ile kan damarlarını zedeleme şansı yoktur ve istenmeyen kırılma ve kesiklere imkan tanımamaktadır. Piezo cerrahisi ile damar ve yumuşak doku hasarlanması ciddi miktarda daha az olduğundan ameliyat sonrası şişlik ve morluklar oldukça az miktarlarda görülmektedir. Diğer bir artısı ise yapılan kemik kesisinin kemiği çizer gibi istenilen doğrultuda ve açıda yapılabilmesine olanak sağlamasıdır. Kesi tamamen cerrahın kontrolündedir. Bu sayede milimetrik olarak istenilen noktalardan geçen çok düzgün kemik kesileri yapılabilmektedir. Beyin cerrahisi, çene cerrahisi ve ortopedi bölümleri tarafından değişik kemik ameliyatlarında yıllardır kullanılmaktadır. Piezonun burun estetiği ameliyatlarında kullanımı ise yenidir' diyor.

Kaynak: Bültenler

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title