Bidon bidon topluyorlar! Piyasada sodanın kutusu 7 lira ama bu köydeki çeşmede bedava - Haberler
Haberi Paylaş

Bidon bidon topluyorlar! Piyasada sodanın kutusu 7 lira ama bu köydeki çeşmede bedava

İhlas Haber Ajansı / Burak Türker - Haberler | Yerel

Bursa'nın Yalıntaş köyünde yaşayan vatandaşlar, piyasada kutusu 7 liradan satılan doğal maden suyunu bedava içiyor. Köydeki çeşmeden akan maden suyu, köylüler tarafından bidonlarla toplanıyor.

Bursa'daki bir köyün çeşmesinden doğal maden suyu aktığı duyanlar, kısa süreli şaşkınlık yaşıyor. Köylüler, piyasada kutusu 7 liradan satılan maden suyunu bidon bidon topluyor.

Mustafakemalpaşa ilçesinin Yalıntaş köyünde bulunan çeşmeden yüz yıllardır doğal maden suyu akıyor. Bu çeşmeyi bilen vatandaşlar maden suyuna para vermeyip, bidon bidon doldurup evlerine götürüyor. Ayrıca şifalı olarak bilinen bu su, içen kişilerde hiç bir şişkinlik yapmıyor. Köylüler ve köye dışarıdan gelenler, bilhassa ramazan aylarında iftardan sonra mide şişkinliklerini gidermek için bu suya büyük rağbet gösteriyor.

Doğal maden suyunun çeşmeden aktığını duyanlar önce büyük şaşkınlık yaşıyor. Ardından bidonlarına maden suyundan doldurup evlerinin yolunu tutuyor. Maden suyu akan çeşmeden herkes ücretsiz şekilde faydalanabiliyor.

Bidon bidon topluyorlar! Piyasada sodanın kutusu 7 lira ama bu köydeki çeşmeden bedava akıyor

Köylerindeki çeşmeden asırlardır doğal maden suyu aktığını ifade eden Yalıntaş Köyü Muhtarı Seyfettin Karanfil, "Yalıntaş köyü hudutları içerisinde bulunan bu çeşme ekşi su olarak bilinir. Bu su sadece mermeri eritmiyor, demiri bile eritiyor. Hazımsızlığa çok iyi geliyor. Bu çeşmeden akan su doğal maden suyudur. Bu su ne kadar içilse şişkinlik yapmıyor. Bu suyu doldurmak ücretsiz, kimseden para talep etmiyoruz. Herkes bu sudan faydalansın istiyoruz" dedi.

Bidon bidon topluyorlar! Piyasada sodanın kutusu 7 lira ama bu köydeki çeşmeden bedava akıyor

Yalıntaş Köyü Spor Kulübü Başkanı Samet Karanfil, "Çeşmemiz bize atalarımızdan miras. Bu çeşmeyi elimizden geldiğince korumaya çalışıyoruz.. Doğal maden suyunda olan bütün minareller bu çeşmeden akan suda var. Sadece biraz kükürt oranı yüksek. Bu suyu içtiğinizde maden suyundan aldığınız tadı bu sudan da alıyorsunuz. Bu çeşmeden akan suya çok ilgi var. Böbrek ve prostatla ilgili problemleri olan insanlar bu suyu sürekli içiyor. Bu suyun ayrıca şifalı olduğu söylenmekte. Maden suyunun içindeki minareller bu suda da olduğu için insanlar bu suyu rahatlatıcı olarak kullanıyor. Bu köyde kimse maden suyuna para vermez. Gelip maden suyunu çeşmeden doldurup evlerine götürüyorlar. Ramazan ayında çok fazla rağbet görüyor. İftardan önce gelip buradan su dolduran vatandaşlar bu suyu içerek mide şişkinliğinden kurtuluyor. Bu su ücretsiz. Dolduran kimseden para talep etmiyoruz" şeklinde konuştu.

Bidon bidon topluyorlar! Piyasada sodanın kutusu 7 lira ama bu köydeki çeşmeden bedava akıyor

Bidon bidon topluyorlar! Piyasada sodanın kutusu 7 lira ama bu köydeki çeşmeden bedava akıyor

İhlas Haber Ajansı / Burak Türker - Son Dakika Haberleri

Mustafakemalpaşa, Yalıntaş, Bursa, Maden, Yerel, Güncel, Haber

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
Yorumlar (2)
bahri urut:ben de bir aralar gunde 6 ile 8 sise iciyordum 200ml bir iki sene sanirim sonra baktim dokdorum kalbin hizli atiyor dedi artik her gun 1 tane hap almak zorun dayim kalb randimanli atsin diye tansiyon icin iyi deyil maden suyu cok tuz var icin de gun de bir bardak dan fazla icmeyin cok zararli ben zararini gordum sizler de bir ezaneye gidib tansiyonunuza baktirin yuksek seviye de ise doktorunuza gidin cok zararli bobrek hastaligi beyin kanamasi kalb kirizi hep yuksek tansiyondan dikkatli olun Cevap Yaz 0 1 Yayından Kaldır
YİGİT TÜRKALP:EŞEĞİN AKLINA KARPUZ KABUĞUNU GETİRDİNİZ.SAĞOLUN....... Cevap Yaz 1 16 Yayından Kaldır
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title