Bozlak Haberleri

Bozlak haber, Bozlak son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Bozlak - Bugün
Çarşamba Sohbetleri'nde "Karacaoğlan Türkülerinde Sevgi ve Aşk" konuşuldu
"Gönlü aşk dolu bir insan" Mirzaoğlu aşk temasının bir bütün olarak ele alınması gerektiğini belirterek, şöyle devam etti: "Burada ben tamamen kendi görüşlerimi anlatmak istiyorum. Çünkü binlerce araştırma var ve dileyen onları okuyabilir. Ben de okudum ve çok şey öğrendim. Bana göre aslında aşk bir bütün. Biz genelde beşeri mi ilahi mi diye biz şairleri ayırmışız. Tabii ki belirli oranlarda gerçekliği olabilir. Çünkü bir disiplinde de bilim yaparken tasnif gerekir. Ama bu aşk konusunda ben bir bütün olduğunu düşünüyorum. Aşk olgusunu bu kadar derinden, gönülden, yürekten yaşayan dünyada eşi benzeri olmayan bir adam, bir aşık Karacaoğlan. Dolayısıyla da bunun sadece beşeri aşkla ya da kadınlara düşkünlük gibi anlaşılmasına şiddetle karşı çıkıyorum. Çünkü çok büyük bir yetenekle karşı karşıyayız. Gönlü aşk dolu bir insan. Gönül gözünün açılması bu süreçle olur. O zaman hem dünyadaki güzellikleri fark ediyor Karacaoğlan şiirine baktığımızda. Yani olay sadece kadın güzelliğine aşık olmaktan çok daha fazlası. Çünkü Karacaoğlan'a bakıyorsunuz, gönlünü uçan kuşlara benzetiyor, coşkulu sellere benzetiyor. Çiçeklerden bal toplayan arıya benzetiyor. Aynı zamanda doğaya aşık, doğa sevgisi var. Akarsulara, derelere, kuşlara, bülbüllere... Yani Çukurova'da yaşayan bütün kuş türlerini aslında sadece Karacaoğlan'da bulabiliyoruz. Büyük bir sevgi var ve baştan başa bu sevginin, aşkın şiiri Karacaoğlan şiiri." Karacaoğlan'ın anlatılmakla bitmeyeceğini dile getiren Mirzaoğlu, şunları kaydetti: "Düşünsenize, 350 yıl 400 yıl gibi bir süre önce yaşayan bir aşık bugünün insanıyla iletişim kurabiliyorsa bu onun zaten büyüklüğünü gösteriyor. Kadınlara dönük de bir iletişim var aslında. Karacaoğlan'da sevgi, aşk ve yiğitlik teması da var. Kadınları da anlayan bir tarafı var. Yani doğadaki her türlü canlıya büyük bir duyarlılıkla bakan biri. 'Güzel gitti diye acıdım pınara' diyor. Yani pınarın başından bir güzel geçti, güzel gidince pınar yalnız kaldı. Yani böyle bir duyarlılık. Karacaoğlan bugüne kadar nasıl geldi peki? Birincisi türküleriyle tabii ki. Müziğin sihirli bir gücü var. Bu güçle o sözler bugüne taşındı. İkincisi ise özellikle de Çukurova bölgesinde canlı bir şekilde yaşayan anlatı geleneği. Yani hikayecilik geleneğinin sürmesi biçiminde yaşadı. Karacaoğlan'ın hayatına ilişkin kısa hikayeler var. Ama daha çok Karacaoğlan tek sahnelik hikayeleriyle ve o sahneye bağlı türkülerle karşımıza çıkar. Bunları ben bozlak olarak derlemiştim.
Bozlak - 18.12.2020
Son dakika haberi... DHA YURT BÜLTENİ - 14
Son dönemlerde artan ölümlerin yarattığı tedirginliğin de virüs vakalarının düşmesinde etkili olduğunu savunan Serbay Bozlak da ilk başlarda basit görünen bu virüsün ciddiyetinin anlaşıldığını dile getirdi.
Bozlak - 04.12.2020
Muharrem Ertaş'ın heykeli Türk Büyükleri Parkı'ndaki yerine konuldu
Kırşehir'de, tüm ozanlar adına bozlak ustası Muharrem Ertaş'ın heykeliyle yaptırılan ve çevre düzenlemesi için kaldırılan "Ozan Anıtı", Türk Büyükleri Parkı'ndaki yerine konuldu.
Bozlak - 04.12.2020
Neşet Ertaş'ın memleketinde "Geleceğin müzisyenleri"ni yetiştirmek için eğitimler veriliyor
Abdal kültüründen gelen, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı mezunu usta öğretici Yunus Deveci'nin verdiği bağlama kursuna katılan 12 genç, gruplar halinde eğitim alarak bağlama çalmanın yanı sıra bozlaktan oyun havalarına farklı makamları öğreniyor.
Bozlak - 09.11.2020
İDOB, Atatürk'ü anma konserinde sahne alacak
Konserde, Ahmet Adnan Saygun'un "Kapasam da Gözümü", "Bozlak" eserleriyle Yunus Emre Oratoryosu'ndan "Yalancı Dünyaya Konup Göçenler", "Bad-ı Sabaya Sorsunlar" eserleri, Cemal Reşit Rey'in "Ayın Ondördü" ve "Çeşme", İlhan Baran'ın "Köroğlu", Yalçın Tura'nın "Hasretim Sana", Necil Kazım Akses'in "Mumların Karanlığı" adlı çalışmaları yorumlanacak.
Bozlak - 25.09.2020
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, vefatının 8. yılında Neşet Ertaş'ı andı
Oktay, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Bozlakların sesi, üstat Neşet Ertaş'ı vefatının 8.
Bozlak - 29.04.2020
Kırşehir Belediyesi, basın müzesi çalışmaları sürdürülüyor
Neşet Ertaş Kültür Sanat Merkezi, şehirde sanatsal ve kültürel faaliyetlerin gerçekleştiği en önemli merkezlerden bir tanesi olarak merhum bozlak ustası Neşet Ertaş'ın da adını taşıma özelliği gösteriyor.
Bozlak - 05.04.2020
Haftanın tarihine bakış
2011- İstanbul Üniversitesi Senatosu, UNESCO'nun "yaşayan insan hazinesi" ilan edilen bozlak ustası Neşet Ertaş'a "fahri doktora" unvanı verilmesini kararlaştırdı.
Bozlak - 08.02.2020
DHA YURT ÖZEL GÜNDEM (YENİDEN)
'BU KIYAFETLER DAHA ÖZGÜN' Vintage kıyafetleri sürekli takip ettiğini söyleyen Eray Bozlak (19) ise "Sosyal medya üzerinden mağazaları takip ediyoruz.
Bozlak - 08.02.2020
Vintage kıyafet kültürünün müşterisi gün geçtikçe artıyor
'BU KIYAFETLER DAHA ÖZGÜN' Vintage kıyafetleri sürekli takip ettiğini söyleyen Eray Bozlak (19) ise "Sosyal medya üzerinden mağazaları takip ediyoruz.
Bozlak - 08.02.2020
DHA YURT ÖZEL GÜNDEM
'BU KIYAFETLER DAHA ÖZGÜN' Vintage kıyafetleri sürekli takip ettiğini söyleyen Eray Bozlak (19) ise "Sosyal medya üzerinden mağazaları takip ediyoruz.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Bozlak Haberleri | Bozlak Haber - Haberler - Bozlak haberleri, son dakika bozlak haber ve gelişmeleri burada. Çarşamba Sohbetleri'nde Karacaoğlan Türkülerinde Sevgi ve Aşk konuşuldu.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 3.3.2021 23:39:05. #1.16#
title