Bingöl Karlıova Kar Yağmaya Başladı

Bingöl Karlıova Kar Yağmaya Başladı

Tunceli, Elazığ ve Bingöl'de, mevsimin ilk karı yağmaya başladı.

Bingöl Karlıova Kar Yağmaya Başladı

Tunceli, Elazığ ve Bingöl'de, mevsimin ilk karı yağmaya başladı. Kent merkezlerinde hava sıcaklığının düşmesiyle birlikte başlayan kar yağışı, ağaçların beyaza bürünmesi, kartpostallık görüntülerin oluşmasını sağladı. Yetkililer, kar yağışının süreceğini belirterek, özellikle sürücülere uyarılarda bulundu.

Yurdu etkisi altına alan soğuk hava dalgası Doğu Anadolu Bölgesi'nde de etkisini göstermeye başladı. Hava sıcaklığının sıfırın altına düştüğü Tunceli, Bingöl ve Elazığ'da sabah saatlerinde başlayan sağanak yağmur öğlen saatlerine doğru yerini kar yağışına bıraktı. Elazığ şehir merkezinde başlayan kar yağışı, bazı bölgelerde zaman zaman kar birikintisinin oluşmasına neden oldu. Şehir merkezine 2 kilometre mesafedeki yüksek kesimlerde kar kalınlığı 5 santimmetreye kadar ulaştı. Görüş mesafesinin bazı yerlerde 5-10 metreye kadar düşmesi sürücülere zor anlar yaşatırken, Meteoroloji 13'üncü Bölge Müdürlüğü, kar yağışı ve sis konusunda vatandaşları uyardı. Sabah saatlerinde başlayan kar yağışının önümüzdeki günlerde de devam edeceği belirten yetkililer, pus, sis, don ve buzlanmaya karşı vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmalarını istendi. Tunceli'de de, sabah saatlerinde etkili olan yağmurdan sonra lapa lapa kar yağışı başladı. Kent merkezine yılın ilk karının yağmasıyla sokaklar beyaza bürünürken, yetkililer, soğuk hava dalgasıyla birlikte kar yağışının süreceğini, araç sürücülerinin zincirsiz yola çıkmamaları ve dikkatli olmaları konusunda uyarıda bulundu.Elazığ ve Tunceli'de olduğu gibi Bingöl'de de sabah saatlerinde başlayan yağmur, öğlen saatlerine doğru yerini kar yağışına bıraktı. Kar yağışıyla birlikte kent merkezi ve çevredeki yüksek kesimler biranda beyaza büründü. Yetkililer, buzlanma ve don olabileceği ihtimaline karşı vatandaşlara ve araç sürücülerine uyarıda bulundu. Yaklaşık 5 santimetreyi bulan kar kalınlığı, yüksek kesimlerde 10 santimetreye kadar ulaştı. Kent merkezinde Bingöl Belediyesi ekipleri tarafından vatandaşların rahat yürüyebilmeleri için kar küreme çalışmaları yapıyor.

KARLIOVA

Bingöl'ün Karlıova İlçesi'nde ise sabah saatlerinden itibaren etkisini gösteren yoğun kar yağışı, hayatı olumsuz etkiledi. İlçe merkezinde kar kalınlığının 20 santimmetreyi geçmesiyle birlikte sürücüler zor anlar yaşadı. Kış lastiği takmayan sürücüler yollarda kalırken, Karlıova-Erzurum karayolunda ise onlarca araç mahsur kaldı. Yolda kalan TIR şöförü Bekir Korkmaz, Bingöl'den Erzurum'a giderken, Karlıova çıkışında kara saplandığını ve herhangi bir karayolu aracına rastlamadıklarını söyledi. Kimsenin kendisine yardım etmemesinden yakınan Korkmaz, bir çok aracın kendisi gibi yolun daha ileri bölümlerinde yolda kaldığını kaydetti. Yollarda kar araçların çalışmadığını iddia eden araç şoförleri, yetkililerin yolları denetlemesi gerektiğini savundu. Karlıova trafik ekipleri de Erzurum istikametine giden araçların kış lastiği takmalarını ve tedbirsiz yola çıkmamaları konusunda sık sık uyarılarda bulunuyor.