Bill Gates kimdir? Bill Gates nereli, kaç yaşında? Bill Gates serveti, biyografisi - Haberler
Haberi Paylaş

Bill Gates kimdir? Bill Gates nereli, kaç yaşında? Bill Gates serveti, biyografisi

Haberler.com - Haberler | Gündem
Bill Gates kimdir? Bill Gates nereli, kaç yaşında? Bill Gates serveti, biyografisi

Microsoft'un kurucularından Bill Gates hayatı araştırılıyor. Gates, 1972 yılında ilk olarak arkadaşı Paul Allen ile Traf-O-Data markasını kurdu ve ardından MITS şirketinin geliştirdiği alt yapı sayesinde Microsoft'un temelleri atılmış oldu. Peki, Bill Gates hayatı kısaca, biyografisi...

Serveti ile merak konusu olan Microsoft kurucusu Bill Gates, Washington'da doğdu ve 12 yaşında bilişim kurslarına gitti. Boş zamanlarında Paul Allen ile yazılım yapmaya başladı ve yakındaki bir şirketin yazılımındaki hataları tespit ederek ilk işlerini elde etti. Bill Gates serveti, eşi ve daha fazlası haberimizde.

William Henry "Bill" Gates III, 28 Ekim 1955 tarihinde Seattle, Washington'da avukat bir babayla öğretmen bir annenin oğlu olarak dünyaya geldi.

Gates, henüz on iki yaşındayken özel bir okulda ilk kez informatik (bilişim) kurslarına gitti. Okul arkadaşı Paul Allen ile birlikte boş zamanlarını çoğunlukla bilgisayar yazılımları üzerinde çalışarak geçiriyordu. Yakınlarındaki bir şirketin büyük bilgisayarını para ödemeden kullanabilmek için, iki arkadaş yazılım hataları buluyorlardı. Bu şekilde bilgisayar konusunda uzmanlaşan ikili, 1972'de Traf-O-Data adında ilk şirketlerini kurdular. Bu şirket bir trafik sayım ve kontrol sistemi için yazılımlar üreterek 20.000 dolarlık satış yaptı. Gates, bir yıl sonra TRW adlı silah işletmesinde staj yaptı.

Bill Gates kimdir? Bill Gates nereli, kaç yaşında? Bill Gates serveti, hayatıPaul Allen ile Bill Gates

1970'li yılların ortasında kişisel bilgisayarlar henüz ilk aşamadaydılar. Gates ve Allen'ın, MITS şirketinin Altair'i için 1974'te geliştirdikleri yazılım dili BASIC sayesinde bilgisayar kullanıcıları programlarını kendileri yazabiliyorlardı. MITS şirketi genç araştırmacılardan pazarlama ruhsatını satın alarak kendilerine sistemi daha da geliştirmeleri için sipariş verdi. Gates bunun üzerine eğitimini bırakarak Allen ile birlikte Albuquerque/New Mexico'da Microsoft adlı şirketi kurdu.

Microsoft, kendini mikro bilgisayarlar için yazılımı geliştirmeye adayan ilk işletmelerden biriydi. Kısa süre sonra müşterileri arasında önemli şirketler yer almaya başladı. Gates 1977'de, aletlerini BASIC ile donatabilmek amacıyla, Apple, Tandy ve Commodore gibi PC (Personal Computer - Kişisel Bilgisayar ) üreticileriyle lisans sözleşmeleri imzaladı. Ayrıca FORTRAN, COBOL ve Pascal gibi yazılım dillerini geliştirmekle, uluslararası pazar yolunun açılmasını sağladı. Böylelikle 1978'den sonra ilk Japonya olmak üzere uluslararası işler yapmaya başladı. Gates 1979'da yalnızca 13 çalışanıyla yaklaşık 3 milyon dolarlık satış gerçekleştirebildi.

Bill Gates kimdir? Bill Gates nereli, kaç yaşında? Bill Gates serveti, hayatıSteve Jobs ile Bill Gates

Gates, Seattle Computer Products(SCP) şirketinden 50.000 USD karşılığında DOS işletim sistemini satın aldı ve SCP'de DOS yazılımcılarından biri olan Tim Paterson'ı kadrosuna kattı. DOS işletim sistemi IBM'in ihtiyaçları doğrultusunda değiştirilerek MS-DOS adını aldı.

MS-DOS (Microsoft Disc Operating System - Diskli İşletim Sistemi) 1980'li yıllarda dünya çapında 120 milyon kopya ile satış rekorları kırdı. Bu arada 1.000 çalışanı olan şirket, 1980'li yılların ortasından sonra Avrupa'da şubeler kurdu. Şirketin başkanlığını yürüten Gates, tutarlı ekip çalışmasına ve katı bir verim ilkesine önem veriyordu. Bütün çalışanların verimleri altı ayda bir değerlendirilmekteydi.

Bill Gates kimdir? Bill Gates nereli, kaç yaşında? Bill Gates serveti, hayatı

Gates işletim sistemine paralel olarak uygulama yazılımları alanında da çalışmalar yaptı. Multiplan Çizelge Hesap Yazılımından (1982) sonra, 1983'te ilk kez fareyi (mouse) kullanan Word adlı metin işleme sistemini başlattı. Özellikle Word, Avrupa'da çok satılırken, ABD'de Lotus 1-2-3 ve WordPerfect adlı rakipleri karşısında yavaş yavaş başarıya ulaşabildi.

Microsoft'un yazılım alanındaki kesin başarısı, Apple şirketinin kendilerine verdikleri siparişle gerçekleşti. Macintosh adını verdikleri örnek oluşturacak nitelikteki bilgisayar için çeşitli uygulama sistemleri geliştirildi. Gates şirketini 1986'da anonim şirkete çevirdi.

MS-DOS işletim sisteminin grafik bir iyileştirmesi olan Windows'un geliştirilmesi çalışmalarına Gates 1985 yılında başladı. 1987 yılında Windows'u piyasaya sürdükten üç yıl sonra bir pazarlama kampanyasıyla başarılı oldular. Microsoft bu sistemi sürekliyazılım elemanlarıyla genişletiyordu. Microsoft 1993'te, yıllık ciro: 36 milyar dolar; borsa değeri: 140 milyar doların üstündeki değeriyle tartışmasız piyasanın lideriydi.

Bill Gates kimdir? Bill Gates nereli, kaç yaşında? Bill Gates serveti, biyografisi

Bill Gates Microsoft IBM önderliğindeki bağımsız OS/ 2 sürümünü geliştirdi. Fakat 1991 yılında sona erdi. Windows ise hâlâ geliştirilmeye devam edilmektedir. Ünlü iş adamı, 2008 yılında Microsoft'un reklamlarında yer aldı.

Evinin büyüklüğü 6100 m²'dir. Gates'in evinde bir sualtı müzik sistemi ile 18 metrelik yüzme havuzu, 230 metrekarelik bir spor salonu ve 93 metrekarelik yemek odası bulunuyor. Evinde ünlü ressam Da Vinci'nin el yazma kitaplarını saklıyor. Saniyede 230$ kazanan Gates, Ağustos 2019 tarihi itibarıyla 110 milyar dolar net değer ile dünyanın en zengin insanı oldu ve bu miktarın 35 milyonunu bağışladı.

Gates, Microsoft şirketin teknik danışmanlığını yapıyordu. Hayır işlerine daha çok vakit ayırmak istediği için Microsoft'un başkanlığından Mart 2020'de istifa etti.

Bill Gates, 1994 yılından bu yana Melinda Gates ile evlidir ve Jennifer Katharine Gates (d.1996), Rory John Gates (d.1999), Phoebe Adele Gates (d.2002) adında da üç çocuğu bulunuyor.

Bill Gates kimdir? Bill Gates nereli, kaç yaşında? Bill Gates serveti, hayatıMelinda ve Bill Gates

Haberler.com - Gündem

Haberi Kaydet
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title