Bayramiç'te Köylülerin Su İsyanı

Bayramiç'te Köylülerin Su İsyanı

Çanakkale'nin Bayramiç İlçesinde Bulunan Çırpılar Göleti'nden Arazilerini Sulayan Çırpılar, Yeşilköy ve Tongurlu Köylüleri, Yöredeki Bazı Köylerin de Göletten Faydalanması İsteğine Karşı Çıktı.

Bayramiç'te Köylülerin Su İsyanı

Çanakkale'nin Bayramiç ilçesinde bulunan Çırpılar Göleti'nden arazilerini sulayan Çırpılar, Yeşilköy ve Tongurlu köylüleri, yöredeki bazı köylerin de göletten faydalanması isteğine karşı çıktı.

Edinilen bilgiye göre, Çırpılar'da bulunan ve yaklaşık 60 bin metreküp su bulunan göletten meyve bahçelerini su sıkıntısı nedeniyle sırayla sulayan Çırpılar, Yeşilköy ve Tongurlu köylerinde yaşayan köylüler, göletten Mollahasanlar, Külcüler, Sarıot ve Gedik köylerindeki meyve bahçelerinin de sulanması için 2 gün süreyle yaklaşık 30 bin metre küp su alınması kararının çıkması üzerine bu duruma tepki gösterdi. Gölet havzasında toplanan yaklaşık 500 kişi, duruma tepki göstererek göletten dere yatağına su

tahliyesi yapacak kanal kapağının açılmasının kendi arazilerindeki sulamayı olumsuz etkileyeceğini iddia ederek yetkililere tepki gösterdi.

Çırpılar Kalkınma Kooperatifi Başkanı Enver Şen, yetkililerin bir süre önce bölgeye gelerek göletin havzasında bulunan su miktarını ölçtüklerini belirterek, "Yapılan bu ölçümde gölette 1.5 aylık sulama dönemi için su miktarının üçte ikisinin bittiğini söylediler. Kalan kısmıyla da yöre üreticisi yaklaşım 2.5 ay gibi bir süreyle sulama yapacak. Zaten mevcut suyun yetip yetmeyeceğinden şüpheliyiz. Eğer diğer köylerin sulaması için çay yatağına su bırakılırsa bu kez bizim üreticimiz mağdur olacak" dedi.

Bu arada kanal kapağını açmak için jandarma eşliğinde bölgeye gelen Bayramiç İlçe Özel İdare Müdür Vekili Celil Sezgin, İl Özel İdare Topografları Serdar Albayrak ve İsmet Çetintaş bir süre köylülerle görüşerek, şikayetleri dinledi. Sezgin, bu sırada, suyun diğer köy sakinlerini mağdur etmeyecek şekilde bırakılacağı konusunda Çanakkale Valisi Orhan Kırlı tarafından imzalanan yazıyı köylülere okuyarak mağdur olmayacaklarını söyledi.

Köylüler ise kararın okunmasına rağmen buna karşı çıkarak su kapağının açılmasını engellemek istedi. Köylülerin tepkisi üzerine Kaymakam Ahmet Okur ile telefonla görüşen yetkililer, kapağın şimdilik açılmayacağını, gölet havzasında yapılacak su ölçümlerinin ardından kararın verileceğini söyledi.

(SS-AÖ-OK-Y)

Kaynak: İHA