Başörtülü Milletvekili Tartışması

Başörtülü Milletvekili Tartışması
Anadolu Ajansı - Haberler | Politika

AK Parti'li Samancı ve Kaçar, 1 Ekim Salı günü TBMM Genel Kurulu'na başörtülü girecekleri yönündeki haberleri yalanladı Samancı: "Şu anda nasılsam, 1 Ekim'de de öyleyim. Bunu yaparsam da sembolik olarak yapmam, Allah rızası için, Allah'ın emri ve dini inancımın gereği yaparım"
Kaçar: "İnanan her kadının, Allah nasip ederse yapması gereken bir şey ama şu anda ben kendimi buna hazır hissetmiyorum"

COŞKUN ERGÜL - AK Parti Konya Milletvekili Gülay Samancı ve Kahramanmaraş Milletvekili Sevde Bayazıt Kaçar, Meclis'in açılacağı 1 Ekim Salı günü Genel Kurul'a başörtülü olarak girecekleri yönünde basında çıkan haberleri yalanladı.

AK Parti'li Samancı ve Kaçar, AA muhabirinin sorularını yanıtlayarak, bu konuya açıklık getirdi.

Samancı, "bazı kadın milletvekillerinin başörtülü olarak 1 Ekim'de Meclis'e girebileceği yönündeki haberler anımsatılarak, kendisinin bu yönde bir düşüncesi olup olmadığının" sorulması üzerine, bu yönde bir beyanatının ve mesajının olmadığını söyledi.

"Bu yönde bir kararım olursa da bu tercihi ben yapacağım" diyen Samancı, şöyle konuştu:

"Eğer kişi kapanacaksa bu karar o kişiye ait olmalıdır; kapanması durumunda da diğer arkadaşlarının buna saygı göstereceğini düşünüyorum. İrade, bu işi yapacak olana bırakılmalı. Ben bunu yaparsam da sembolik olarak yapmam, Allah rızası için Allah'ın emri ve dini inancımın gereği olarak yaparım. Tepki olabilir de olmayabilir de saygı duyanlar çıkar da çıkmaz da orasını bilemem. Ama şu anda nasılsam 1 Ekim'de de öyleyim. 

Ben en çok neye üzülüyorum biliyor musunuz. Başörtüsü konusunun üzerine bu kadar düşüyorlar da... Suriye'de ölen binlerce, onbinlerce kardeşimiz var. Keşke o konuda da bu kadar hassasiyet gösterilse. Orada başörtülü ve başörtüsüz insanlar var. Bu onların tercihidir, inanç özgürlüğüdür. Bunun olağanüstü bir şey gibi algılanması pek uygun bir şey değil. Orada bir insanlık dramı var ancak bu konu bırakılıyor ve başörtüsü üzerinde duruluyor. Bizim iktidar olarak bu ülkeye kazandırdıklarımız ve hemen yanıbaşımızda yaşanan dram var. Ama bütün bunlar bırakılıyor başörtüsü konusu... Başörtüsü olağanüstü bir şey değil. Milyonlarca insan dışarıda başörtülü şekilde dolaşıyor. Bu Meclis'te olabilir, gayet normal ve olması da gerekir."

"Bugün nasılsanız 1 Ekim'de de öyle olacaksınız ama başörtüsü ileride olabilir" sözleri üzerine Samancı, "Bunu Allah bilir. Yaparsam da bunu sembolik olarak birilerine inat olsun diye, 'girilsin çıkılsın, tekrar açılsın...' Bu bana uygun bir yapı değil" dedi.

 

-"Meclis'e nasıl girdiysem, öyle devam edeceğim şimdilik"

 

AK Parti'li Kaçar da bu konunun konuştukları, gündemlerinde olan bir konu olmadığını söyledi.

Kaçar, "İnanan her kadının Allah nasip ederse yapması gereken bir şey ama şu anda ben kendimi buna hazır hissetmiyorum. Herhalde beni sevdikleri için yakıştırmışlar. Ben bu yakıştırmadan da mutluyum aslında, ne güzel ki inançlarımı hissettirebilmişim. Allah nasip ederse de olur" dedi.

"Meclis'e nasıl girdiysem, öyle devam edeceğim şimdilik" diyen Kaçar, "İlerleyen zamanlarda bir değişiklik olabilir mi?" sorusuna, "İnşallah, Allah nasip eder" karşılığını verdi. Kaçar, "Milletvekili iken olabilir mi?" sorusu üzerine ise "Hayır, şu anda öyle bir şey sözkonusu değil" diye konuştu.

Kaçar, "Geçmişte Merve Kavakçı örneğinin yaşandığının ve Kavakçı'nın bazı milletvekillerince engellendiğinin" anımsatılması üzerine, "Muhalefet, başörtülü milletvekilini engellemeyeceklerini açıkladı. Başını kapatacak arkadaşım olursa da gönülden desteklerim. Çok da mutlu olurum. Grubumuz bize hiç bir zaman 'kapat, aç; açık olacaksın, kapalı olacaksın' diye bir şey söylemez, söylemedi de. Ama biz nasıl girdiysek öyle devam ederiz" dedi.

AK Parti'li Gülay Samancı ile konuştuğunu ve onun da öyle bir düşüncesi olmadığını bildiğini belirten Kaçar, "Ama bizim giyim tarzımızdan dolayı böyle bir yakıştırma yapmış olabilirler" sözlerini sarfetti. - TBMM

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet Haberler

title