Barış Akademisi" Kuruldu

Barış Akademisi' Kuruldu
Anadolu Ajansı - Haberler | Politika

Barış Akademisi Kurucusu İdris Kardaş, akademi olarak "barış" kavramını yukarılardan bir yerden alacaklarını, romantik cümlelerden çıkaracaklarını ve hayatın içine taşıyacaklarını belirtti.

Barış Akademisi Kurucusu İdris Kardaş, akademi olarak "barış" kavramını yukarılardan bir yerden alacaklarını, romantik cümlelerden çıkaracaklarını ve hayatın içine taşıyacaklarını belirtti. 

"Kalıcı barış, çatışma çözümü ve çatışma sonrası normalleşme" alanlarında çalışmalar yapmayı hedefleyen İstanbul merkezli düşünce kuruluşu "Barış Akademisi", Bilgi Üniversitesi'nin Santralistanbul Yerleşkesi'nde düzenlenen etkinlikle tanıtıldı. 

Akademinin kurucusu Kardaş, yaptığı konuşmada, çözüm sürecinin Türkiye için çok önemli bir fırsat olduğunu söyledi.

Bugüne değin bu alanda çalışma yapacak düşünce kuruluşu bulunmamasının büyük eksiklik olduğunu vurgulayan Kardaş, "Barış Akademisi olarak 'barış' kavramını yukarılardan bir yerden alacağız, romantik cümlelerden çıkaracağız, hayatın içine taşıyacağız, hayatın kendisine taşıyacağız, gündelik hayatımıza taşımaya çalışacağız. Barış, insanların huzur içinde yaşaması için bir araç olacak. Barışı kutsallaştıran bir yapı olmayacağız" dedi. 

Dünyada çok sayıda benzeri kuruluşun olduğunu ve bunların çok önemli çalışmalar yaptığını aktaran Kardaş, bu çalışmalardan da faydalanacaklarını söyledi. 

Kardaş, "Hükümet ve diğer aktörlerin omuzlarındaki yükü" hafifletmeye çalışacaklarını, medyadaki "dili" dönüştürmek için çalışmalar yapacaklarını vurguladı. 

"Akademinin kapısı herkese açık olacak" 

Barış Akademisi Kurucusu İdris Kardaş, programda basın mensuplarının sorularını da cevapladı.

Hükümet ya da diğer aktörlerden Barış Akademisi'nin kurulması yönünde bir talep gelmediğini, tamamen sivil bir inisiyatif olarak ortaya çıktığını dile getiren Kardaş, "Barışın tüm taraflarına kapısını açan bir yapı olacak Barış Akademisi. Bu süreci yürüten tüm çevrelere bu kapının kapatılması düşünülemez" diye konuştu.

Türkiye'deki çözüm sürecinin bölgedeki barışı da etkileyeceğini ifade eden Kardaş, bölgedeki tüm gerilimlerle ilgili çalışmalar yapacaklarını söyledi. 

İsminde "akademi" bulunmasına karşın yalnızca akademik çalışmalarla ilgilenmeyeceklerini kaydeden Kardaş, yerel ve ulusal medya çalışanlarına yönelik eğitimler vereceklerini, sivil toplum kuruluşlarını harekete geçirmek için çalışmalar yapacaklarını, kadınların barış sürecine katılımını sağlayacaklarını, dünyada bu alanda çalışan akademisyen, politikacı ve düşünce insanlarını Türkiye'ye getirerek, deneyimlerini aktarma imkanı sunacaklarını anlattı. 

Kuruluşun finansmanı konusunda kamu kaynaklarını kullanmayı istediklerini dile getiren İdris Kardaş, bu konuda olumlu yaklaşımların olduğunu vurguladı. Kardaş, kamu kaynakları ve özel sektörün yanı sıra, uluslararası kurum ve kuruluşlardan da destek almayı istediklerini sözlerine ekledi.

Etkinliğe, Muhsin Kızılkaya, Fuat Kozluklu, Yıldıray Oğur, Hilal Kaplan, Özcan Tikit ve Ceren Kenar'ın da aralarında bulunduğu gazeteci ve yazarlar da destek verdi.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet Haberler

title