Bakan Veysel Eroğlu: "Barajlarımız Olmasaydı 44 Yılın En Kurak Yılında Su Veremezdik"

Bakan Veysel Eroğlu: "Barajlarımız Olmasaydı 44 Yılın En Kurak Yılında Su Veremezdik"

İhlas Haber Ajansı - Haberler | Güncel

Bakan Veysel Eroğlu: "Barajlarımız olmasaydı 44 yılın en kurak yılında su veremezdik" "İnşa ettiğimiz tesisler olmasaydı insanlar susuzluktan kırılırdı" "İstanbullular günde 300 litre su kullanıyor"İSTANBUL - Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, bakanlığı 2017 yılında yapılan...

Bakan Veysel Eroğlu: "Barajlarımız olmasaydı 44 yılın en kurak yılında su veremezdik"

"İnşa ettiğimiz tesisler olmasaydı insanlar susuzluktan kırılırdı"

"İstanbullular günde 300 litre su kullanıyor"

İSTANBUL - Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, bakanlığı 2017 yılında yapılan faaliyetlerini anlattığı toplantıda yaptığı konuşmada, "Sulama kış aylarında değil yaz aylarında sulama var. Yazın daha çok su kullanılıyor. Bizim suyu biriktirmemiz gerekiyor. Biriktirilmesi demek baraj yapılması demek. Eğer barajlar olmasaydı, 44 yılın en kurak yılında biz su veremezdik" dedi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Bakanlığın 2017 yılında yaptığı faaliyetlerini basın mensuplarının katıldığı toplantıda paylaştı. Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda düzenlenen programa, Bakan Eroğlu'nun yanı sıra Devlet Su İşleri Genel Müdürü Murat Acu, Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Nurettin Taş katıldı.

Toplantıda konuşma yapan Bakan Eroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Belediyelere ceza kesmekle olmaz, bunu siz yapın" talimatı vermesi sonucunda Marmara Bölgesi'nde bulunan Ergene Havzası'nda 13 adet atık su arıtma tesisi kurulduğunu ifade ederek Cumhurbaşkanı Erdoğan ile aralarında geçen diyaloğu anlattı.

Bakan Eroğlu, "Ergene ile ilgili Cumhurbaşkanımız bir gün beni aradı. Oradaki fotoğrafları televizyonda görmüş. Veysel Hoca dedi, Ergene'nin hali ne olacak? Ben de dedim ki; 'Artık ceza keseriz. Atık su arıtma tesisi yapmayalım. Belediyelere ceza keseriz. Bunların hepsi CHP'li belediye' dedi ki, 'Ceza kesmekle olmaz. Bunu siz yapın.' Biz buradaki bütün belediyelere 13 tane atık su arıtma tesisini yaptık. En son Keşan'dakini de 29 Kasım'da tamamladık. Burada bütün atık su arıtma tesisleri bitti. Sanayidekileri de önümüzdeki yıl bitiriyoruz" dedi.

"Son 44 yılın en kuran dönemi yaşandı"

Türkiye'nin 2017'de son 44 yılın en kurak dönemini yaşadığını belirten Bakan Eroğlu konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bazıları barajlara karşı çıkıyor ama bu son derece yanlıştır. Türkiye yarı kurak iklim bölgesinde. Yani Türkiye su zengini değil. Yağışlar gerçekten çok düşük. Bizde yağışlar su ihtiyacının en fazla olduğu yaz aylarında genellikle olmaz. Ne yapmamız lazım? Kış ve ilkbaharda yazan yağışı biriktirip, yaz aylarında kullanmamız lazım. Çünkü kış aylarında sulama yok. Yaz aylarında sulama var, daha çok su kullanılıyor. Bu yüzden bizim suyu biriktirmemiz gerekiyor. Biriktirmek, baraj yapmak demek. Eğer barajlar olmasaydı, 44 yılın en kurak yılında biz su veremezdik. Türkiye'de bazı yerlerde yağış fazla. Bazı yerlerde, Konya Ovası'nda 250 mm, Karadeniz'de 2 bin 500 mm. Dolayısıyla yağışlar, bölgelere ve mevsimlere göre değişiyor. Bu bakımdan barajların yapılması zarurettir. Türkiye'de mahsul almak için su gerekiyor. Sulama çok önemli. Suladığımız alanlarda yılda 9 milyar TL ilave zirai gelir artışı oldu. Aşağı yukarı 1 milyon 600 bin kişiye de ilave istihdam sağlandı. Dünyada tarımda 7. Sıradaysak bunu sulamaya borçluyuz."

"İnşa ettiğimiz tesisler olmasaydı insanlar susuzluktan kırılırdı"

Bakan Veysel Eroğlu, ""Geçenlerde Cumhurbaşkanımıza arz ettim. 'Bu yıl 44 yılın en kurak yılı.' dedi. 'Hadi ya hiç görmedik kuraklık' dedi. 'Yaptığımız tesis olmasa, susuzluktan insanlar kırılırdı" dedim. İstanbul asırlardır susuz kalmış. İstanbul'un su meselesiyle padişahlar, imparatorlar uğraşmış. İstanbul'un içinden geçen bir nehir yok. İstanbul'a çok uzak mesafelerden su getirmek hasıl olmuştur. Hedefimiz 2071 yılı. 2071 yılına kadar su sıkıntısı olmasın diye Melen Barajı'nı inşa ediyoruz. İstanbul'a 189 kilometre mesafeden İstanbul'a su getiriyor. İstanbul'un nüfusu 15 milyon şu anda. Şu anda bundan daha büyük bir proje yok" şeklinde konuştu.

"İstanbullular günde 300 litre su kullanıyor"

Bakan Eroğlu, "1994'te İstanbul'un nüfusu 6,5 milyondu. 15 günde bir su versek çok iyiydi. Eskiden insanlar 50 litre su kullanıyordu. Şimdi maşallah, kişi başına İstanbul'un kullandığı su 300 litre. Kaç misli? 6 misli. Nüfus da 2,5 misli arttı. Yani 1994'e göre İstanbul, şu anda 15 misli su harcıyor. İstanbullunun günde kullandığı su miktarı, günde 3 milyon metreküp. Yani yılda yaklaşık 1 milyar metreküp su kullanıyor. Sadece Melen Barajı, İstanbul'un su ihtiyacını karşılayacak kapasitede. Temmuz-Ağustos-Ekim ayında problem olabiliyor. 2007 yılında büyük bir kuraklık olmuştu. O zaman yeteri kadar barajımız yoktu. Biz B planını uyguladık. Melen'den 2009'da gelecek suyu biz 2007'de şafak harekatıyla akıttık. Asya-Avrupa yakasında sadece tünel açmakla kalmadık, İSKİ Sarayburnu-Üsküdar arasında bir hat daha döşedi. Böylece her iki yakada da su aktarımı sağlandı. 2013-2014'te de bir kuraklık oldu. O zaman da C planını devreye soktuk. Susuz bırakmadık. Şimdi Melen Barajı'nda su birikmeye başlayınca, iki yıl kuraklık olsa dahi, bir sıkıntı olmayacak" diye konuştu.

Bakan Veysel Eroğlu: 'Barajlarımız Olmasaydı 44 Yılın En Kurak Yılında Su Veremezdik'
Bakan Veysel Eroğlu: 'Barajlarımız Olmasaydı 44 Yılın En Kurak Yılında Su Veremezdik'
Bakan Veysel Eroğlu: 'Barajlarımız Olmasaydı 44 Yılın En Kurak Yılında Su Veremezdik'

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Manşet Haberler

title