Ayten Alpman Alkışlarla Uğurlandı
Haberler » Güncel » Ayten Alpman Alkışlarla Uğurlandı - Haber

Ayten Alpman Alkışlarla Uğurlandı

82 yaşında akciğer yetmezliği sonucu hayatını kaybeden sanatçı Ayten Alpman, alkışlarla son yolculuğuna uğurlandı.

Ayten Alpman Alkışlarla Uğurlandı

Salı günü tedavi gördüğü Şişli Özel Osmanoğlu Hastanesi'nde 82 yaşında akciğer yetmezliğinden hayatını kaybeden pop ve caz müzik sanatçısı Ayten Alpman, Teşvikiye Camiinde kılınan cenaze namazının ardından Mezarlığı'nda defnedildi.

Alpman'ın cenazesine eski eşi İlham Gencer, kızı Ayşe Gencer Demirer, oğlu İlhan Gencer, İlham Gencer'in diğer evliliğinden olan oğlu , müzisyenler Şehrazat ve , sanatçı Nil Burak ve Tülay Özer, sinema sanatçısı İzzet Günay ve Melike Demirağ, sunucu ve söz yazarı , şarkıcı Atilla Atasoy, gazeteci - yazar Hıncal Uluç, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül ile Alpman'ın yakınları katıldı.

Taziyeleri eski eşi İlham Gencer, oğlu İlhan Gencer ve kızı Ayşe Gencer Demirer kabul etti.

Alpman'ın cenazesi ikindi namazına müteakip Teşvikiye Camii'nde kılınan cenaze namazının ardından Ulus Mezarlığı'nda toprağa verildi.

" ALNINDAN ÖPTÜM "

Alpman'ın eski eşi İlham Gencer, " Alnından öptüm hastanede. Zaten üç gün önce ilk gördüğümde gidiyor galiba dedim. Orada hemen duamı yaptım ona. Cenab - ı Allah'tan niyaz ettim çekmesin dedim. Hakikaten de hiç ızdırap çekmedi. Nur içinde yatsın . Türk milletinin başı sağolsun. Alnından öpütüm. Gözünü şöyle bir açtı kapattı. Beni gördü tahmin ediyorum. Ama konuşmadı. Hakikaten ülkemizin değerli bir müzisyeninin kaybetmenin üzüntüsü içindeyim. Eski öğrencim olduğu için çok emek verdi; hem de eski eşim olduğu için. Allah bana nasip etti. İki tane de evlat verdi bize. İlhan ve Ayşe. Allah onlara da uzun ömür versin " diye konuştu.

Sanatçı Erol Evgin ise, " Hakikaten müthiş stili olan bir sanatçıydı. Tarzı ruhu ve stili olan bir sanatçıydı. Sükunet içinde bir insandı Ona daha uzun bir ömrü yakışıtırıyordum. Ayten Alpman, kendisiyle övünmeyen ender sanatçılardan biriydi. Bizim sanat dünyasında herkes kendini çok anlatır. Çok alçak gönüllü çok mütevazı son derece yumuşak ama tarzı ve stiliyle de hakikaten dünya standartlarında iyi bir yorumcuydu. Benim de çok sevdiğim bir dostumdu. Bir başkaydı benim Ayten'im diyorum " şeklinde konuştu.

" ONUN YERİ DOLMAZ. O BİR İLKTİR "

Şarkıcı Atilla Atasoy, " Ona teşekkür etmeye geldim ben müzikteki bunca yıllık duruşu için. Müziğimizin ender bulunan onurlu duruşlarından birini örneklediği için ona teşekkür etmeye, onu alkışlamaya geldim. Ama en azından yıldızı sürecek hepimizi çok iyi örneklerle bırakıp gidiyor . Biz de bunun farkındayız " dedi.

Müzisyen Selami Şahin ise, " Üzülmemek elde değil. Öncelikle kalp olarak ruh olarak inanılmaz güzel bir insan. Ben tabii ki çocukluk yıllarımdan tanırım. Ama gönüller bir çok az da olsa görüştük. Onun yeri dolmaz . O bir ilktir. Kimseyi taklit ederek yola çıkmamıştır. Yaptığı şarkılar yorumlar 30 - 40 - 50 sene geçse de roman gibi şiir gibi herkesin dilinde. Bugün gençler bile dinliyor. Mekanı cennet olsun. Bir daha böyle bir sanatçı gelir mi onu düşünmek lazım. Allah rahmet eylesin " dedi.

Söz yazarı ve sunucu sezen Cumhur Önal ise, " Şarkıyı şarkı gibi söylerdi. Dünya çapında bir sanatçıydı " dedi.

Cenazeye katılamayan Ajda Pekkan, Ferdi Tayfur ve Sezen Aksu ise cenazeye çelenk gönderdi.

ANNESİNİN FOTOĞRAFINI ÖPTÜ

Cenazenin getirilmesinin ardından kızı Ayşe Gencer Demirer, annesinin tabutuna bir demet çiçek koydu. Demirer annesinin fotoğrafını öptü. Alpman'ın oğlu İlhan Gencer ise, annesinin fotoğrafına uzun uzun baktı.

Ardından Alpman'ın cenaze namazı kılındı.

Cenazede, Ayten Alpman'ın ' Benim Memleketim ' şarkısı hatırlatılıp, " Bu dünyada ülkesini ne kadar sevdiyse öbür dünyada cennetin de onu o kadar sevmesini Allah nasip eylesin " denildi.

Alpman'ın cenazesi ikindi namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından alkışlarla cenaze aracına konuldu. Ardından da Ulus Mezarlığı'nda defnedildi.

Kaynak: DHA

Manşet

Haberler