Aydın Büyükşehir Belediye Meclisi Toplandı
Haberler » Yerel » Aydın Büyükşehir Belediye Meclisi Toplandı - Haberler

Aydın Büyükşehir Belediye Meclisi Toplandı

Pazartesi günü çoğunluğun sağlanamadığı gerekçesi ile yapılamayan Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin ilk meclis toplantısı Büyükşehir Beleidye Başkanı Özlem Çerçioğlu başkanlığında yapıldı.

Aydın Büyükşehir Belediye Meclisi Toplandı

Pazartesi günü çoğunluğun sağlanamadığı gerekçesi ile yapılamayan Büyükşehir Belediyesi'nin ilk meclis toplantısı Büyükşehir Beleidye Başkanı başkanlığında yapıldı. Toplantıya Aydın Büyükşehir Belediye Meclisi'nin 81 üyesinden başkanla birlikte 78 üyesi katılırken, 3 üye katılmadı. Toplantıyı AK Parti İl Başkanı , MHP İl Başkanı Fevzi Köse, CHP İl Başkanı Barkan Kalınomuz ve çok sayıda siyasetçi ve vatandaş da izledi. Toplantıya, MHP'li Belediye Başkanı Tuğrul Ozan, Hüsamettin Ayaz (Karpuzlu Meclis Üyesi) ve henüz mazbatasını almayan Buharkent Belediye Başkanı Yusuf Vural katılmadı.

Saat 14: 00 sıralarında başlayan meclis toplantısı akşam hava kararıncaya devam etti. Toplantının açılışında iyi dilek ve temennilerde buluna Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, seçimlerin geride kaldığını ve zamanın hizmet zamanı olduğunu belirterek Aydın'a güzel hizmetler yapacaklarını belirtti.

Başkan vekilliği, katip üye ve komisyon üyesi seçimlerinin yapıldığı ilk toplantıda, Meclis Birinci Başkanvekilliği'ne aynı zamanda Bozdoğan Belediye Başkanı CHP'li Salim Tümer Apaydın, AK Parti'den Mehmet Güler aday gösterilirken, 39 oyla Salim Tümer Apaydın seçildi. Meclis İkinci Başkanvekilliği'ne de CHP'den Kenan Kabak, MHP'den Ziya Aksüt aday gösterilirken yapılan seçimde yine CHP'li Kenan Tabak 39 oy ile seçimi aldı. Divan katipliği seçimlerinde zaman zaman tartışmalar yaşanırken uzun süren görüşme ve seçim sonunda Vedat Ege, Gülşah Aydın, Seda Sarıbaş ve Hasan Nargiz katipliğe seçildi.

Oturumda 5 kişiden oluşması kararlaştırılan Encümen Üyeliği'ne de CHP'den Barış Altıntaş, Evrim Karakoz, Nuri Canip, İlhan Aygüneş ve MHP'den Gürşat Kale seçildi.

Zaman zaman sert tartışmaların yaşandığı ilk oturumda muhalif üyeler bazı gündem maddelerindeki işleyişi itiraz etti. Gündem maddelerinin çoğunluğu oy çokluğu ile kabul edilirken, MHP bir çok gündem maddesine grup olarak ret oyu kullandı.

Komisyon üyesi seçimlerinde oranlamanın yanlış yapıldığını iddia eden MHP'li Germencik Belediye Başkanı Ümmet Akın, mevcut idare tarafından yapılan 3+1+1 oranlamasının yanlış olduğunu iddia ederek, "İçişleri Başkanlığı'ndan aldığımız yazıya göre bu oranlama 2+2+1 şeklinde olması gerekiyor" diye konuştu. Muhalif üyelerin sürekli itiraz etmesi üzerine Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, isteyen herkesin yargıya başvurabileceğini söyledi.

Toplantının son bölümlerinde sözlerinin dinlenmediğini iddia eden MHP'liler toplantıyı terk ederek Meclis'tan ayrılırken, toplantının geri kalan bölümü AK Parti ve CHP'li üyelerle devam etti. - AYDIN

Kaynak: İHA

Manşet

Haberler