Ayasofya'da ilk cuma namazı kılınırken Kılıçdaroğlu ne tweeti attı?

Ayasofya'da ilk cuma namazı kılınırken Kılıçdaroğlu ne tweeti attı?

24.07.2020 14:16 | Son Güncelleme: 24.07.2020 15:01
Ayasofya'da ilk cuma namazı kılınırken Kılıçdaroğlu ne tweeti attı?

86 yıl sonra Ayasofya'da ilkcuma namzı kılınırken, Kemal Kılıçdaroğlu'nun tweeti dikkat çekti. Kılıçdaroğlu'nun yaptığı paylaşımda "Lozan'ın mimarı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, İsmet İnönü'yü ve milli mücadele kahramanlarımızı saygı ve minnetle anıyorum" ifadelerini kullandı.

Ayasofya Camii, 86 yıl sonra bugün kılınan cuma namazıyla yeniden ibadete açılırken camide namaz kılınmaya başlandığı sırada Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Lozan Antlaşması'nın 97. yıl dönümü nedeniyle attığı twette "Milli mücadelemizi, büyük bir diplomasi zaferiyle taçlandırdığımız #LozanBarışAntlaşması'nın 97. yılı kutlu olsun" ifadelerini kullandı.

ATATÜRK VE İSMET İNÖNÜ HAKKINDAKİ TWEETİ GÜNDEM OLDU

Kılıçdaroğlu, paylaşımında şunları yazdı: "Milli mücadelemizi, büyük bir diplomasi zaferiyle taçlandırdığımız #LozanBarışAntlaşması'nın 97. yılı kutlu olsun. Ülkemizin tapu senedi olan Lozan'ın mimarı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, İsmet İnönü'yü ve milli mücadele kahramanlarımızı saygı ve minnetle anıyorum."

Ayasofya'da ilk cuma namazı kılınırken Kılıçdaroğlu ne tweet attı?

LOZAN ANTLAŞMASI'NIN TARİHİ

Türkiye'nin bağımsız ve egemen bir devlet olarak tanınmasını sağlayan Lozan Barış Antlaşması, 24 Temmuz 1923'te imzalandı.Lozan'da, Türkiye Büyük Millet Mecilisi (TBMM) Hükümetini, Mudanya görüşmelerinin başarılı olmasını sağlayan İsmet Paşa (İnönü) temsil etti.Antlaşma görüşmelerine, Türkiye Büyük Millet Meclisi heyeti ile İngiltere, Fransa, İtalya, Japonya, Yunanistan, Sırp, Hırvat ve Sloven Krallığı, ABD, Romanya, Belçika ve Portekiz'in temsilcileri katıldı. Lozan Barışı, sekiz aylık çetin ve uzun bir müzakere devresinden sonra İsviçre'nin Lozan şehrinde 24 Temmuz 1923'te imzalandı.Lozan Barış Antlaşması'nın ön sözünde, devletlerin istiklal ve hakimiyetine saygı gösterilmesi prensibine yer verilerek, bu prensip yeni Türkiye'nin I. Dünya Savaşı galipleri ile eşit şartlar altında, Lozan'da siyasi bir mücadeleye giriştiğini gösteren bir hüküm olarak yer aldı.143 madde, bir önsöz ve 4 bölümden oluşan Lozan Barış Antlaşması, Türk istiklal ve hakimiyetinin tanınması bakımından önem arz eden antlaşma olarak kabul edildi.

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Ayasofya'da ilk cuma namazı kılınırken Kılıçdaroğlu ne tweeti attı? - Lozan
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 29.9.2020 18:21:00. #1.15#
title